praca zdalna
pexels.com

Praca zdalna w domu potrafi dać w kość. Jeśli czujesz, że tracisz życie prywatne i cały czas jesteś w robocie, to sprawdź, jak sobie poradzić.

Praca zdalna w domu jest dla wielu z nas nową normalnością. Jest tak czy tego chcemy czy nie. Niektórzy radzą sobie dobrze, inni mają problemy.

Pojawia się szereg problemów, np. z pogodzeniem pracy w domu z dziećmi. Przecież chcemy być dobrymi rodzicami i solidnymi pracownikami.

Jak pracować zdalnie i nie zwariować? Cenne wskazówki przekazuje psycholog David Burkus, który zajmuje się m.in. działaniem organizacji.

praca zdalna z domu
pexels.com

Praca zdalna w domu

Zdaniem psychologa praca zdalna działa. Pojawiły się jednak zagrożenia.

Okazuje się, że prawdziwym wyzwaniem jest powstrzymanie ludzi przed zbyt ciężką pracą i pomoc w walce z wypaleniem, które może przekształcić krótkoterminowy wzrost produktywności w długoterminowy drenaż – podkreśla Burkus (na witrynie Ideas.ted.com).

Burkus nie tylko badał pracę zdalną jako naukowiec, sam również praktykował telepracę. Stąd łączy w swoich radach wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Praca zdalna – jak uniknąć wypalenia

Psycholog ma cztery rady. Oto one.

1. Ustaw godziny pracy

Prawda jest taka, że w świecie połączonym internetem, praca nigdy się nie kończy. Zawsze możesz zrobić coś więcej lub lepiej.

Jeśli więc nie chcesz pracować zbyt dużo, musisz opracować konkretny harmonogram, kiedy pracujesz, a kiedy nie – radzi Burkus.

Harmonogram dnia pomoże ci trzymać w ryzach „pracoholizm”. Będziesz wiedział, kiedy kończy się robota, a zaczyna czas dla ciebie, rodziny czy przyjaciół.

Jeśli niespodziewanie – już po zakończeniu godzin pracy – wpadnie ci do głowy nowy pomysł, to go zanotuj. Wrócisz do niego jutro.

Upewnij się, że wszyscy w zespole znają twoje godziny pracy, a ty ich i szanujecie swój czas – dodaje David Burkus.

2. Opracuj rytuał po pracy

Oprócz wyznaczenia godzin pracy możesz stworzyć rytuał sygnalizujący, że nadszedł czas na zakończenie dnia. 

Może to być wyczyszczenie skrzynki odbiorczej poczty e-mail (powodzenia!) Lub zaplanowanie w kalendarzu, kiedy zajmiesz się zaległymi zadaniami – podpowiada psycholog.

telepraca
pexels.com

Praca zdalna w domu – zmienić urządzenia i idź na spacer

Kolejny krok to:

3. Zmień urządzenia po zmianie trybu „praca” na tryb „dom”

Burkus też praktykuje takie rozwiązanie.

Mam smartfon z zainstalowanymi e-mailami i aplikacjami związanymi z pracą oraz tablet, na którym załadowane są tylko osobiste media społecznościowe i rozrywka – opowiada.

Jeśli nie chcesz kupować drugiego komputera, to możesz rozważyć ustawienie innej nazwy użytkownika w systemie operacyjnym. Następnie wyloguj się z Ja @ Praca i zaloguj do Ja  @ NiePraca.

4. Wyjdź na zewnątrz

Kiedy robisz przerwy – czy to w ciągu dnia pracy, czy poza godzinami pracy, upewnij się, że masz czas, aby wyjść na zewnątrz, żeby obcować z przyrodą – radzi psycholog.

Przywołuje szereg badań, które konsekwentnie podkreślają, że najbardziej regeneruje przerwa spędzona w naturze.

Jedno z badań wykazało, że ludzie systematycznie nie doceniali tego, o ile szczęśliwsi byliby po szybkim spacerze po pobliskim naturalnym otoczeniu. Następnym razem, gdy poczujesz wzrost poziomu stresu lub wyczerpanie energii, nie pij kolejnej filiżanki kawy. Weź kilka minut świeżego powietrza – mówi Burkus.

Psycholog podkreśla, że praca zdalna w domu bardzo łatwo (i niepostrzeżenie) może zamienić się w twoje życie.

Jednak dobrze oprzeć się tej pokusie. Ustalenie granic między pracą, a życiem prywatnym i przestrzeganie ich może zdecydowanie poprawić twoją efektywność.