praca zdalna
unsplash.com

Praca zdalna z domu ma swoje wielkie zalety. Jednak długotrwałe wykonywanie obowiązków służbowych poza siedzibą firmy ma swoją czarną stronę.

Praca zdalna z domu była jeszcze na początku roku marzeniem wielu z nas. Tak wynikało z badań na temat motywacji do pracy w Polsce.

Epidemia COVID-19 sprawiła, że marzenie stało się rzeczywistością. Wiele osób dostało szansę oceny, czy praca zdalna (lub umocowana w przepisach telepraca) jest dla nich dobra.

Problem w tym, że równie wielu ludzi nie miało żadnego wyboru. Musiało pójść na telepracę.

Badacze zauważyli niepokojące zjawiska związane z pracą poza siedzibą firmy.

telepraca
unsplash.com

Praca zdalna z domu – negatywne konsekwencje

Negatywnym konsekwencjom pracy z domu przyjrzał się na fastcompany.com, dr Tomas Chamorro-Premuzic, specjalista ds. przywództwa i analityki kadrowej.

Chamorro-Premuzic zauważył, że przed epidemią taka formuła pracy poprawiała morale pracowników, ich zdrowie, dobre samopoczucie oraz produktywność. Wtedy praca zdalna była raczej przywilejem i wyborem, a nie przymusowym wyjściem z kryzysowej sytuacji.

Telepracę wybierali więc ludzie, którym taki sposób pracy odpowiadał.

Co się stało po wybuchu epidemii?

Telepraca czyli co może pójść źle

Chamorro-Premuzic ocenił na fastcompany.com jakie są psychologiczne konsekwencje długotrwałej pracy zdalnej.

Trudno wróżyć z fusów, co będzie za 2, 5, 10 lat. Badacze mogą jednak wskazać, na co trzeba zwrócić uwagę pracując z domu.

Istnieją niepokojące oznaki lub przynajmniej racjonalne powody, by przewidywać negatywne konsekwencje długotrwałej pracy zdalnej, między innymi z powodu nagłego i niezamierzonego sposobu, w jaki te zmiany zaszły – stwierdza dr Chamorro-Premuzic

Przyjrzyjmy się tym niepokojącym oznakom.

Praca zdalna – samotność

Naukowiec podkreśla, że izolacja społeczna to prawdziwy problem.

Gdy organizacje nie utworzą odpowiednich sieci wsparcia i nie będą promować kultury wirtualnej współpracy i łączności, wielu pracowników będzie narażonych na poczucie samotności – zauważa badacz.

Sęk w tym, że wielu menedżerów nie ma przygotowania do zarządzania online. Nie chodzi tylko o „twarde” kwestie związane z prowadzeniem spraw firmy. Kierownicy i dyrektorzy nie mają po prostu wiedzy o wyzwaniach i zagrożeniach natury psychologicznej.

Telepraca – niepokój

Współczesny świat charakteryzowany jest skrótem VUCA – zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność.

Choć łatwo znaleźć wskazówki, jak radzić sobie w takim świecie, to wielu z nas nie potrafi uporać się z niepokojem, który wywołuje VUCA.

Chcemy coś znaczyć, więc w przypadku braku zażyłości czujemy się zagrożeni. Kiedy nie jesteśmy w stanie planować, odczuwamy dyskomfort i bezradność. Wszystko to sprawia, że ​​sama praca zdalna nie jest tak problematyczna, jak perspektywa pracy na czas nieokreślony – stwierdza Chamorro-Premuzic

Trudno podejmować życiowe decyzje, kiedy nie wiesz czego się spodziewać w perspektywie przyszłej kariery i szans na pracę.

(Sprawdź, jak działa zasada 80 20 czyli świetny sposób na większa produktywność)

praca z domu
unsplash.com

Nadmierny stres w pracy zdalnej

Wszelkie zmiany wywołują niepokój i stres – zauważa dr Chamorro-Premuzic. Dlatego są duże różnice między ludźmi, którzy wybrali pracę zdalną przed tym kryzysem i po prostu ją kontynuują, a tymi, którzy zostali zmuszeni do zmiany.

Jeśli twoja nowa normalność wygląda bardzo podobnie do twojej starej normalności, masz szczęście. Ale ponieważ większość ludzi nie mieści się w tej kategorii, a osoby dotknięte chorobą prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ domina na tych, którzy nie powinni być dotknięci tym problemem, całe pole gry jest zakłócone – stwierdza badacz.

Ludzie różnią się zdolnością do pracy zdalnej z wielu powodów. Jednym z nich jest dotychczasowa forma pracy czy też fakt posiadania dzieci.

Praca zdalna – nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy

Nic na to nie poradzimy: jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do bezpośredniej komunikacji. Kontakty telefoniczne, przez ZOOM-a czy e-maila to nowinka.

Jeśli Zoom i podobne narzędzia pomogły nam odtworzyć pewien stopień bezpośredniego doświadczenia, to w równym stopniu dzięki technologii, co sile ludzkiej wyobraźni – podkreśla naukowiec.

Kontakt wirtualny jest po prostu tanim substytutem prawdziwego kontaktu.

Być może biura przyszłości będą pełnić rolę miejsc w których otrzymamy potrzebną nam dawnego osobistego kontaktu z innymi ludźmi.

Na koniec warto pamiętać, że jako ludzie jesteśmy bardzo odporni. Potrafimy adoptować się do nowej sytuacji. Także pracy zdalnej w domu.