CEIDG
pixabay.com

CEIDG to rejestr w którym znajdziesz się, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. CEIDG służy również jako wyszukiwarka firm.

Pod tajemniczym skrótem kryje się Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To rejestr osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski.

Najważniejsze informacja: wpisowi do ewidencji podlegają wyłącznie osoby fizyczne, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jednoosobowo lub jako wspólnicy spółek cywilnych.

Jak korzystać z tej bazy przedsiębiorców i jakie dane w niej znajdziesz?

wyszukiwarka firm
pixabay.com

CEIDG wyszukiwarka firm i nie tylko

Do CEIDG masz dostęp (darmowy) w internecie na stronie prod.ceidg.gov.pl. Po wejściu na ten adres możesz:

 • złożyć wniosek,
 • znaleźć przedsiębiorcę,
 • wybrać formę opodatkowania,
 • wyszukać kod PKD,
 • sprawdzić, jak skorzystać z Małego ZUS Plus (ulga dla przedsiębiorców),
 • zabezpieczyć ciągłość działania firmy,
 • zarejestrować spółkę,
 • przejrzeć białą listę czyli sprawdzić kontrahenta w wykazie VAT.

Z jakich funkcji najczęściej korzystają przedsiębiorcy?

Rejestracja firmy w CEIDG

Każdy, kto prowadzi firmę jednoosobową w Polsce lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych musi zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna. Robisz ją na formularzu CEIDG-1.

Wniosek złożysz tradycyjnie czyli w formie papierowej w urzędzie lub online – szybko i bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony CEIDG.

Dokument złożysz też za pośrednictwem pełnomocnika lub bez logowania na stronie ewidencji (wypełniasz dokument online, a potem osobiście podpisujesz w urzędzie gminy lub miasta).

W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zawiesisz, zamkniesz lub wznowisz prowadzenie działalności. Za pośrednictwem CEIDG wprowadzisz również zmiany np. miejsca zamieszkania czy też udzielać pełnomocnictw/prokury lub składać wnioski. Możesz też wybrać lub zmienić rodzaj działalności (numer PKD). Wszystko wykonasz przy użyciu CEIDG-1.

Wpis do CEIDG jest obowiązkowy. Nie warto wykonywać działalności gospodarczej „na czarno”. To wykroczenie, które może skończyć się grzywną a nawet więzieniem.

CEIDG wyszukiwarka
pixabay.com

CEIDG wyszukiwarka firm

Baza CEIDG często służy również jako wyszukiwarka firm. Jeśli chcesz sprawdzić czy ktoś prowadzi legalną działalność gospodarczą lub po prostu szukasz szczegółowych informacji o jego firmie, to zrobisz to za pośrednictwem ewidencji.

Wyszukiwarka firm jest bezpłatna i ogólnie dostępna.

W celu wyszukania przedsiębiorcy musisz podać przynajmniej jedną daną np. nazwisko, NIP, regon czy nazwę firmy.

Im więcej danych wprowadzisz tym łatwiej będzie wyszukać firmę, która cię interesuje (np. po wpisaniu tylko nazwiska „Kowalski” dostaniesz 6783 pozycji).

Do jakich informacji będziesz miał dostęp?

W CEIDG poznasz:

 • siedzibę,
 • numer NIP,
 • Regon,
 • datę rozpoczęcia działalności,
 • rodzaj działalności (kod PKD),
 • status firmy – jest zawieszona lub aktywna,
 • sprawdzisz czy przedsiębiorca został wykreślony z ewidencji.

Wyszukiwarka firm nie pokaże numeru PESEL przedsiębiorcy oraz daty jego urodzenia i danych kontaktowych (jeżeli osoba uprawniona nie dała na to zgody).

W CEIDG nie znajdziesz spółek – tych musisz szukać w Krajowym Rejestrze Sądowym lub REGON.

Uwaga! Jeśli szukasz osób, które prowadziły działalność gospodarczą przed 1 lipca 2011 r. (od tego dnia działa Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), to musisz udać się do urzędu gminy lub miasta.

Wyszukiwarka przydatna jest również dla osób, które chcą sprawdzić aktualność danych swojej działalności gospodarczej.

Nierejestrowana działalność gospodarcza

Sprawdzając daną osobę warto pamiętać, że nie każdy sprzedający np. w internecie musi znaleźć się w bazie przedsiębiorców.

Prawo dopuszcza prowadzenie działalności nierejestrowanej czyli drobnej działalności zarobkowej.

Można handlować lub świadczyć usługi po spełnieniu określonych kryteriów. Najważniejsza zasada działalności nierejestrowej – przychód nie może wynieść w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku to 1300 zł. Druga kluczowa zasada: osoba, które chce prowadzić działalność nierejestrowaną nie mogła mieć zarejestrowanej firmy w ostatnich 60 miesiącach.