Działalność nierejestrowana, to świetny pomysł, żeby spróbować swoich sił w biznesie. Sprawdź jak prowadzić drobną działalność zarobkową bez rejestracji w ZUS.
Być może masz pomysł na sprzedaż w internecie, np. na jednym z serwisów aukcyjnych czy też chcesz świadczyć usługi np. projektować strony, ale nie wiesz czy ci się uda.
Działalność nierejestrowa to świetne rozwiązanie. Nie musisz zakładać działalności gospodarczej, a jednocześnie przetestujesz swoje umiejętności i pomysł na biznes.
Jak to zrobić?
Spis Treści
Działalność nierejestrowana – 5 zasad
Działalność nierejestrowana umożliwia drobną działalność zarobkową.
Oto warunki, które musisz spełnić, żeby prowadzić działalność nierejestrowaną:
- jesteś osobą fizyczną,
- 1300 zł – tyle w 2020 roku mogą wynieść przychody z twojej działalności w każdym miesiącu (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia),
- nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej,
- nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji,
- w ciągu ostatnich 5 lat nie wykonywałeś działalności gospodarczej.
Jest też furtka dla osób, które miały już firmę jednoosobową. Warunek: wykonywały działalność gospodarczą pomiędzy 30 kwietnia 2013 r. a 29 kwietnia 2018 r., ale w okresie 30 kwietnia 2017 r. – 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG (ewentualnie, zostały wykreślone z rejestru przed końcem kwietnia 2017 r.)
Działalność nierejestrowana – rachunek
Choć prowadzisz firmę na próbę, to musisz pilnować rachunków. Na szczęście – za chwilę się przekonasz – nie jest to nic trudnego.
Jako biznesmen na próbę musisz prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Na czym ona polega?
Powinieneś zapisywać informacje o każdej transakcji: liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży oraz wartość sprzedaży narastająco (dzięki temu szybko zorientujesz się, jak masz daleko do czerwonej linii czy limitu przychodu przewidzianego dla działalności nierejestrowej).
Klient poprosił cię o wystawienie faktury/rachunku? Masz obowiązek to zrobić.
Na rachunku zapisz: kolejny numer, datę wystawienia, dane sprzedawcy i nabywcy, nazwę usługi lub towaru oraz kwotę zapłaty. Podobne dane muszą pojawić się na fakturze.
Rachunek lub fakturę podpisujesz imieniem i nazwiskiem, nie masz obowiązku podawać np. numeru PESEL.
Przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36 (według skali podatkowej). W deklaracji podatkowej znajdziesz specjalną rubrykę „działalność nierejestrowa”. Możesz odpisać koszty prowadzenia „firmy na próbę” czyli na przykład zakup surowców. Zbieraj rachunki, żeby udokumentować koszty na wypadek kontroli skarbówki.
Co się stanie jeśli przekroczysz limit 50 proc. minimalnego wynagrodzenia? Wtedy musisz w 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.
Działalność nierejestrowana a ZUS
Prowadzenie działalności nierejestrowanej ma wiele zalet. Oto niektóre z nich, związane z formalnościami urzędowymi:
- nie musisz składać wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, skarbówki czy Głównego Urzędu Statystycznego,
- ominie cię konieczność prowadzenia skomplikowanej księgowości – wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży,
- nie będziesz płacił podatku VAT (choć trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje działalności wiążą się z obowiązkowym podatkiem od towaru i usług),
- kasa fiskalna – nie musisz jej używać (chyba, że będzie prowadził działalność związaną z koniecznością jej posiadania),
- nie zapłacisz zaliczek na poczet podatku.
Masz też łatwiej z ubezpieczeniem społecznym. To problem, który spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom.
Przy działalności nierejestrowej nie ma obowiązku płacenia składek do ZUS.
Uwaga! Choć prowadzisz firmę na próbę, to wobec klientów masz takie same obowiązki, jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. Co to znaczy?
Musisz przestrzegać praw konsumenta. Dlatego przed rozpoczęciem działalności nierejestrowanej koniecznie przeczytaj jakie masz prawa i obowiązki jeśli chodzi np. o kwestie reklamacji czy zwrotu towaru zakupionego w internecie.
Warto pamiętać, że działalność gospodarczej nie muszą rejestrować w CEIDG również rolnicy prowadzący działalność agroturystyczną, rolniczy handel detaliczny lub produkcję wina.