organizacja czasu pracy
unsplash.com

Produktywność, to sztuka robienia więcej w krótszym czasie i przy zużyciu mniejszej energii. Jak to osiągnąć? Przeczytaj nasz przewodnik.

Naturalnie produktywność nie polega na byle jakiej realizacji zadań. Możesz błyskawicznie odhaczać punkty na liście „to do”, ale efekty mogą być mierne.

Inaczej mówiąc, jak zauważa Rachel Cooke w www.quickanddirtytips.com – jakość tego, co produkujesz, jest tak samo ważna jak ilość. I podkreśla: jednym z najpotężniejszych sposobów na maksymalizację jakości wyników jest odpowiednie zarządzanie własną energią.

produktywność pracy
unsplash.com

Produktywność – 5 trików

Wewnętrzna energia jest szalenie ważna. Ten fakt często umyka osobom zainteresowanym dobrą organizacją czasu pracy.

Twoja energia jest jak paliwo w Twoim samochodzie – pusty zbiornik nie zabierze Cię daleko – podkreśla Cooke.

Autorka zauważa, że to od każdego z nas zależy, jakie „paliwo” zatankuje (to nas różni od samochodów). Dlatego kluczowe jest poświęcenie czasu na zrozumienie siebie. Poznanie najlepszych źródeł energii, które zwiększą twoją produktywność.

Produktywność w pracy

Oto, jakie są ulubione triki Rachel Cooke, które pozwalają jej utrzymać energię w strefie maksymalnej produktywności.

1. Zrozum, kiedy i na co tracisz energię

Cooke wraca do porównania z samochodem. Jeśli stoisz w korku i widzisz, jak zapala się awaryjna lampka paliwa, to stresujesz się. Jednak z drugiej strony wiesz, że nadeszła pora tankowania.

My często nie mamy w pracy takiego jasnego sygnału.

Dowiedz się, jakie zachowania zwykle sygnalizują u ciebie potrzebę doładowania energii – podpowiada autorka.

To może być nagła chęć na drzemkę, rozproszenie, sięgnięcie po ciastko lub poddenerwowanie.

Cooke radzi, żeby prowadzić dziennik i notować powtarzające się sygnały ostrzegawcze.

2. Miej pod ręką arsenał infuzorów energii

Nie ma jednego, uniwersalnego sposoby na zatankowanie energii. Dla jednych to medytacja lub bieganie, a dla innych trening na siłowni lub drzemka.

Kiedy zauważysz swój sygnał, a twój system potrzebuje doładowania, zastosuj strategię, która będzie dla ciebie najlepsza – stwierdza Cooke.

Często zainwestujesz kilka minut, a dzięki temu naładujesz swoje baterie na wiele godzin pracy.

jak zwiększyć produktywność
unsplash.com

Jak zwiększyć produktywność – rytm dnia

3. Zaplanuj swój dzień w swoim rytmie

Większość z nas ma najwięcej energii rano, do godziny 12. Jednak są osoby, które są najbardziej produktywne po godz. 23.

Są takie fragmenty dnia, które możesz kontrolować, a inne, nad którymi nie możesz panować – stwierdza Cooke.

Ona sama np. stara się planować spotkania z klientami po południu, gdy tylko jest to możliwe, ponieważ wtedy jej mózg pragnie interakcji. Natomiast poranki rezerwuje na pisanie i projektowanie – jest wtedy bardziej analityczna i zorganizowana.

Zazwyczaj potrafię rano napisać artykuł w godzinę. Ale gdybym spróbowała napisać ten sam tekst późnym popołudniem, wymagałoby to 3 godzin i kieliszka (lub 6) espresso – zauważa autorka.

Naturalnie nie możemy wszystkiego kontrolować. Czasem autorka pisze popołudniu, a rano spotyka się z klientami. Jednak ma wiedzę, kiedy optymalnie wykonuje swoje zadania.

4. Opanuj załamanie energii

Oddajmy głos Cooke: czasami po prostu uderzasz w ścianę, kropka. I nic ci nie może zapewnić energii. Wtedy zrób sobie przerwę lub znajdź sposób, aby kryzys uczynić użytecznym.

Wiedz, że przerwa i utrzymanie produktywności nie wykluczają się wzajemnie – podkreśla Cooke.

W gruncie rzeczy przerwy w pracy są bardzo potrzebne. Dobre wykorzystanie przerwy jest kluczowym elementem np. techniki Pomodoro.

Np. podczas przerwy możesz obejrzeć wartościowy film ma You Tube (choćby wystąpienie na TED).

5. Znajdź towarzysza, który pomoże Ci odzyskać energię

Czasami nie potrzebujemy przerwy w pracy tylko przerwy od tej konkretnej pracy. Wtedy lepiej odłożyć na chwilę to na czym się zablokowałeś i sięgnąć po inne zadanie.

Znajdź kolegę, którego poprosisz o przeczytanie twojego raportu i zasugerowanie dodatkowych zmian, a ty w tym czasie poprawisz arkusz kalkulacyjny – radzi Cooke. Po 15 minutach wróć do raportu. 

Cooke podsumowuje: utrzymuj zbiornik pełny, a będziesz zdumiony tym, co możesz osiągnąć.