Odpoczynek w pracy często schodzi na dalszy plan. Jest tyle do zrobienia, że zapominamy o najważniejszym: produktywność spadnie bez naładowania akumulatorów.
Nie chodzi tylko o zachowanie wysokiej efektywności. Odpoczynek w pracy (oczywiście odpowiedni) uchroni nas przed wypaleniem i poważnymi chorobami.
Jak znaleźć czas na odpoczynek w pracy?
Spis Treści
Odpoczynek w pracy
Jeśli pracujesz w firmie, to wiesz ile masz czasu na przerwy, np. na przerwę w pracy przy komputerze. Osoby pracujące zdalnie w domu mają nieco więcej swobody.
Jednak bez względu na formę i miejsce pracy, warto poznać zasady dobrego odpoczynku w pracy.

Przerwa w pracy
Kiedy czujesz, że nie możesz złapać przerwy, musisz sobie taką zrobić – podkreśla w artykule na Fastcompany.com, trenerka zarządzania czasem Elizabeth Grace Saunders.
Dodaje, że jedna solidna przerwa to zbyt mało, żeby zachować optymalną wydajność.
Saunders proponuje 5 rodzajów przerw, które warto rozważyć i zastosować. Dzięki nim zachowasz koncentrację, motywację i energię przez cały dzień.
1. Poranna przerwa
Trenerka podpowiada, żeby – w miarę możliwości – poświęcić początek dnia na „samoopiekę”.
Poranna przerwa to dobry czas np. na ćwiczenie rozciągające, czytanie, prowadzenie dziennika, modlitwę, medytację, jedzenie lub po prostu patrzenie przez okno przy filiżance kawy.
Zaczynając powoli, dajesz sobie możliwość przygotowania umysłu na cały dzień, uszanowania własnych potrzeb i zorientowania się, że istnieje świat poza twoją pracą – stwierdza Saunders.
Nawet jeśli w domu masz dzieci, które uczą się zdalnie, to jesteś w stanie wygenerować 15-20 minut dla siebie.
2. Przerwa w pracy
Praca w domu przypomina czasem maraton. Może się okazać, że nie robisz w ciągu dnia niemal żadnych znaczących przerw.
Warto zachować czujność i w regularnych odstępach czasu robić krótkie przerwy. Dobrym pomysłem jest użycie techniki Pomodoro. Zakłada ona ok. 25 minut skoncentrowanej pracy, a potem 5 minut przerwy.
Możesz też robić pauzy np. po wykonaniu większych zadań.
Najważniejsze: jeśli pracujesz przed ekranem, to podczas przerwy zrób coś „off-line”. Np. włóż naczynia do zmywarki, zrób szybkie ćwiczenie, nastaw pranie, uprasuj koszulę, wynieś śmieci, pogadaj z dziećmi itp.

Przerwy w pracy – południe, popołudnie i wieczór
3. Przerwa na lunch
Zrobienie sobie mentalnej przerwy podczas lunchu może wpuścić powietrze w zapchany obowiązkami dzień, pomóc w zresetowaniu się i nabraniu perspektywy – stwierdza trenerka.
To czas na spacer, przeczytanie kilku stron książki, a nawet wizytę na siłowni.
Według Saunders, to idealny czas, aby przemyśleć rzeczy, które mogą cię niepokoić, lub są wyzwaniem.
4. Przerwa popołudniowa
Popołudnie to dla większość z nas czas, kiedy mamy mniej energii. Trudniej jest się skoncentrować na zadaniach wymagających umysłowego zaangażowania.
Może się okazać, że doświadczasz tego o stałej porze każdego popołudnia lub może się to różnić w zależności od tego, kiedy jesz lunch. Ale nieuchronnie trafisz w ten czas, kiedy prawie wszystko wydaje się niemożliwe – mówi Saunders.
Trenerka radzi: zamiast walczyć z rzeczywistością, lepiej zrobić przerwę, której potrzebuje twój organizm. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy np. drzemka (10-20 minut), dłuższy spacer lub zabawa z dziećmi.
5. Przerwa wieczorna
Nawet jeśli musisz popracować wieczorem, to pamiętaj, żeby wcześniej wygospodarować czas na odpoczynek. Odświeżysz się i naładujesz baterie.
Chodzi o to, że nie chcesz przez kilka godzin intensywnie eksploatować swój mózg bez dania mu czasu na złapanie oddechu – mówi Saunders.
Trenerka podsumowuje: kluczem do sukcesu jest robienie celowych przerw w ciągu dnia, każdego dnia, aby móc przekroczyć linię mety.