finanse osobiste
unsplash.com

Jak pokonać lęk związany z pieniędzmi? Oto garść przydatnych informacji na temat zarządzania finansami osobistymi.

Jak pokonać lęk, kiedy zamartwiasz się o rachunki, masz zadłużenie lub nie oszczędzasz? Obawa o swoje finanse osobiste może być nie lada utrapieniem.

Czasem potrzebna jest pomoc psychologa. Możesz również rozważyć skorzystanie z rad Laury Adams, ekspertki, autorki książek i podcastu Money Girl (rozmowa na Quickanddirtytips.com).

Jednym z dobrych sposobów jest zebranie informacji o swoich wydatkach, długach, dochodach i wierzycielach. Im mocniej będziesz trzymał się faktów i rzeczywistości, tym skuteczniejsze działania możesz podjąć.

To nie wszystko. Zatem jak opanować lęk?

jak opanować lęk
pixabay.com

Jak pokonać lęk związany z pieniędzmi

W czasach kryzysu i niepewności wiele osób zastanawia się jak pokonać lęk związany z finansami osobistymi.

Jedni unikają myślę o rachunkach i zobowiązaniach („jakoś to będzie”). Inni myślą o nich non stop i czują, że boksują w miejscu zamiast rozwiązać problemy.

Dużym źródłem niepokoju jest zbyt późne rozpoczęcie oszczędzania. Wiele osób osiąga wiek średni, może nawet zbliżają się do emerytury i czują, że nie oszczędzili zbyt wiele – mówi Adams.

Teraz, w czasach COVID-19 sporo osób boi się, że wyda oszczędności – bo pójdą na bezrobocie lub będą musieli pracować w niepełnym wymiarze godzin. 

Martwią się np. czy powinni używać karty kredytowej, naruszyć oszczędności emerytalne, które rachunki traktować priorytetowo. Może przestać spłacać niektóre zobowiązania, albo robić to częściowo?

Jak opanować lęk i podejmować racjonalne decyzje finansowe

W trudnych czasach ludzie częściej podejmują zbyt emocjonalne decyzje. Jak myśleć racjonalniej?

Adams przypomina, że bez względu na nasze problemy, są ludzie, którzy radzą sobie znacznie gorzej. Warto o tym pamiętać. To w dużej mierze kwestia perspektywy.

Jeśli naprawdę wstydzisz się, zalegasz lub masz trudności z płatnościami, być może tylko trochę zwlekasz. Może np. nie zwracasz się do pożyczkodawcy z prośbą o pomoc. To dlatego, że czujesz się zawstydzony, ale ​​na tej samej łodzi jesteś z wieloma osobami, które radzą sobie znacznie gorzej – podkreśla ekspertka.

Warto uświadomić sobie, że nie ma się czego wstydzić. Adams: Im szybciej sprostasz wyzwaniu finansowemu, tym lepsze masz opcje, im więcej opcji będziesz mieć, tym większą elastycznością dysponujesz.

Jeśli nie patrzysz na rozwiązania i po rozwodzisz się nad problemami, to na prawdę nigdy nie dasz sobie szansy pójścia naprzód – mówi Adams.

Finanse osobiste – jak je ujarzmić

Oczywiście jesteśmy tylko ludźmi. Nasze emocje często biorą górę nad rozsądkiem. Zazwyczaj nie działamy racjonalnie.

Co możemy zrobić, żeby uzdrowić swoje finanse osobiste?

Oto praktyczne wskazówki Adams:

  • zachowaj dobre nawyki, np. pieniądze zaoszczędzone na ubraniach, jedzeniu czy dojazdach do pracy (jeśli pracujesz zdalnie z domu) przeznacz na fundusz awaryjny lub przyszłą emeryturę,
  • poczujesz się lepiej, jeśli widzisz, że choć przyszłość jest niepewna, to twoje oszczędności rosną,
  • upewnij się, że najpierw zadbasz o rodzinę i swoje podstawowe potrzeby, a dopiero potem zapłacisz wierzycielom – musisz jeść i mieć dach nad głową,
  • komunikuj się z wierzycielami, np. zapytaj osobę, od której wynajmujesz mieszkanie jakie są opcje, czy możesz tymczasowo zawiesić płatności? Tam gdzie możesz powstrzymaj wierzycieli, żeby zadbać o siebie i bliskich.
utrata pracy
pixabay.com

Utrata pracy – jak zarządzać finansami

Rynek pracy w Polsce nadal jest niepewny. Być może już straciłeś część wynagrodzenia lub jesteś bezrobotny.

najważniejsza jest komunikacja – po prostu rozmawiaj bardzo szczerze z pożyczkodawcami, wierzycielami i upewnij się, że znają wyzwania, przed którymi stoisz. Jeśli ich nie znają, nie mogą ci pomóc. Nie mogą przedstawić rozwiązań. zanim zaczniesz te rozmowy, zastanów się, co naprawdę by ci pomogło. Jakie będzie najlepsze podejście? – wskazuje Adams.

Dobrze przygotować kilka propozycji. Przemyśl je i przygotuj plan z wyprzedzeniem.

Warto mieć też pod ręką dane o swoich finansach. Wierzyciel może chcieć na nie spojrzeć. Przy okazji sam się zorientujesz na co idą twoje pieniądze, gdzie możesz je oszczędzić i czy kupujesz tylko niezbędne rzeczy.

Spróbuj znaleźć sposoby na obniżenie wydatków. Czy możesz zmniejszyć plan internetowy, abonament kablowy? Wszystkie rzeczy, których prawdopodobnie potrzebujesz teraz, możesz mieć taniej – zauważa Adams.

Nie rezygnujesz z przyjemności na zawsze. Myśl o tym jako o tymczasowym rozwiązaniu. Takim, które pomoże wrócić ci na właściwy tor.