zadłużenie
pixabay.com

Zadłużenie Polaków – jak wygląda w czasach pandemii COVI-19? Niestety całość długu zdecydowanie wzrosła, choć nieco zmalała liczba dłużników.

Ciekawe informacje o zadłużeniu Polaków przyniósł raport z września 2020 roku zrobiony przez Krajowy Rejestr Długów.

Co wynika z raportu?

Zaległości za czynsz, prąd, wodę, gaz,  wywóz śmieci, telewizję czy telefon ma ponad 409 tys. osób. Ich zobowiązania sięgają w sumie prawie 1,56 mld zł

To o 100 mln zł więcej niż przed pandemią – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

zadłużenie Polaków 2020
pixabay.com

Zadłużenie Polaków – domowe rachunki

W lutym, tuż przed ogłoszeniem przez WHO pandemii COVID-19, ponad 410 tys. Polek i Polaków zalegało z płatnościami za rachunki domowe 1,46 mld zł.

Jeden dłużnik miał do oddania – to średnia – 3,5 tys. zł. Po pół roku zmagań z koronawirusem, wzrosło zadłużenie za opłaty związane z utrzymaniem domu i mediów, ale spadła lekko liczba dłużników.

Teraz z opłatami za rachunki zalega 409 tys. osób. Niestety, średnie zadłużenie poszło do góry o ponad 300 zł.

(Zobacz jak jak spłacić dług)

Zadłużenie Polaków 2020 – telefon, telewizja, internet

Krajowy Rejestr Długów informuje, że większość zadłużenia przypada na osoby niepłacące za:

  • telefon,
  • telewizję,
  • internet.

W lutym 2020 roku zadłużenie takich osób 967 mln zł. Teraz to już 1,05 mld zł.

Polacy mają coraz większe problemy z opłatami dla telefonii komórkowych. Widzą to również firmy windykacyjne.

W tej chwili trafiają do nas sprawy głównie z tytułu not obciążeniowych i kar umownych, wynikających z posiadania w abonamencie sprzętu jak telefony, laptopy czy konsole. Aby obniżyć koszty życia, klienci wypowiadają umowy abonamentowe za telefon. Zapominają jednak, że mają w nich zapisy dotyczące not obciążeniowych za otrzymany w ramach umowy sprzęt, za który trzeba zapłacić – mówi Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso

(Sprawdź, kiedy pracodawca może zrobić potrącenia z wynagrodzenia)

Zadłużenie Polaków – raport i prognoza

Na tym nie koniec złych informacji. 17 mln zł – o tyle wzrosło przez ostatnich 6 miesięcy zadłużenie za niepłacony czynsz, prąd, wodę, gaz i śmieci. W sumie to 505 mln zł.

Co ciekawe, jednocześnie spadła liczba dłużników. We wrześniu jest ich o 15 tys. mniej niż na początku roku.

KRD przewiduje, że dług będzie w najbliższych miesiącach rósł. Dlaczego?

W pierwszym okresie pandemii, od marca do czerwca, wierzyciele podchodzili bardziej liberalnie do swoich dłużników.  Ale wraz z odmrażaniem gospodarki ich postawa zaczęła się zmieniać, zwłaszcza że nie potwierdziło się wiele pesymistycznych prognoz, choćby o masowym wzroście bezrobocia – zauważa Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

(Jak wziąć urlop bezpłatny? Sprawdź najważniejsze informacje)

zadłużenie Polaków raport
pixabay.com

Zadłużenie Polaków – statystyki

Okazuje się, że Polki solidniej podchodzą do spłaty swoich zobowiązań. 

W Krajowym Rejestrze Długów widnieje ponad 177 tys. kobiet, które nie płacą za domowe rachunki. To o 1,3 razy mniej niż mężczyzn.

Mężczyzn nieopłacających takich długów jest 232 tys. Kwota zadłużenia mężczyzn jest bliska 845 mln zł. To o 134 mln zł więcej niż dług przedstawicielek płci pięknej.

KRD ma też swoich „rekordzistów”. To mieszkańcy powiatu pruszkowskiego – para w wieku 56-65 lat. Do oddania mają, bagatela, po milionie złotych (za mieszkanie).

Za media i czynsz nie płacą częściej mieszkańcy miasta. Polacy ze wsi mają tylko 14 proc. łącznej kwoty tego zadłużenia.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów.