spłacić dług
pixabay.com

Jak spłacić dług? Za chwilę dowiesz się, że optymalnym rozwiązaniem jest skupienie się na rozwiązaniach, a nie rozpamiętywanie problemów. Warto zrozumieć, że są dobre i złe długi.

Poszukiwania odpowiedzi na pytanie „jak spłacić dług?” warto połączyć ze zrozumieniem, że są dobre i złe długi. A to już prostsza droga do pozbycia się zadłużenia.

Jak spłacić dług – zadłużenie Polaków

Według informacji magazynu „Forbes” z ubiegłego roku, zadłużenie Polaków rośnie – sięgnęło niemal 46 mld zł. W Krajowym Rejestrze Długów figurowało natomiast 2,5 mln osób. Co ciekawe, odpowiada za to coraz częściej zbyt konsumpcjonizm. 

Z jednej strony lubimy kupować domy i samochody „na kreskę”. Z drugiej, prawie każdy z nas wie, jakie to uczucie, kiedy trzeba oddać pożyczkę zamiast odłożyć lub wydać na inne ważne cele.

zadłużenie Polaków
unsplash.com

Jak spłacić dług – dobre i złe zadłużenie

Kluczem do wydobycia się z długów jest skupienie się na mądrych rozwiązaniach, a nie rozwodzenie się nad problemami.

Wskazówki znajdujemy na www.quickanddirtytips.com – w rozmowie Laury Adams z Howardem Dvorkinem z Debt.com.

Po pierwsze, trzeba ustalić priorytety.

Wiele osób nie wie, które długi należy rozwiązać w pierwszej kolejności i czy mądrze jest wyeliminować wszystkie długi – pisze Adams. 

Adams dodaje, że najlepszym sposobem na stworzenie planu wyjścia z długów jest zrozumienie różnicy między dobrym a złym długiem.

Dług, który pozwala zarabiać pieniądze lub zwiększać wartość netto, jest dobry.

Dług, który powoduje utratę pieniędzy lub wartości netto, jest straszny. 

Dlatego, niedrogi kredyt hipoteczny na dom jest generalnie rzecz biorąc dobrym długiem. Dlaczego? Bo taka nieruchomość mądrze wybrana – zapewni zyska na wartości.

Pożyczka na samochód to słaby pomysł. Auto na pewno straci na wartości i to już w chwilę po wyjeździe z salonu. Oczywiście samochód może być też niezbędny i potrzebny do zarabiania pieniędzy. 

Jeśli używasz długu do finansowania stylu życia, na który nie możesz sobie pozwolić, lub jeśli płacisz niebotyczne stopy procentowe, powinieneś zająć się tym raczej wcześniej niż później – podkreśla Adams.

zadłużenie
unsplash.com

Zadłużenie – działalność gospodarcza

Żeby otworzyć działalność gospodarczą zazwyczaj przedsiębiorcy mają zaoszczędzone pieniądze, zdobywają unijną dotację lub sięgają po pożyczkę.

Oto pytania, które Howard Dvorkin radzi postawić przed sfinansowaniem zakupu:

  • Czy dług wpłynie na pozyskanie klientów?

Wróćmy do kupna samochodu. Jeśli będziesz nim dostarczał towar/usługę do klienta, to być może warto zainwestować w nowy pojazd. Jeśli bus będzie kursował tylko między magazynami, to ściąganie zadłużenia na swoją głowę może być słabym pomysłem.

  • Czy dług poprawi wizerunek firmy czy ma podreperować twoje ego?

Ważne pytanie. Czasem przedsiębiorca inwestuje worek pieniędzy w wyposażenie biura. Jeśli w ten sposób poprawi swój wizerunek i zyska nowych (stałych) klientów, to ok. Gorzej jeżeli robi to żeby nakarmić własne ego.

Dvorkin przypomina, że najlepszą propozycją sprzedażową nowej firmy są trzy słowa: „jesteśmy bardzo głodni„. Chcemy zarabiać pieniądze. Jesteśmy skupieni na tym celu. Nie obrastamy w tłuszcz i nie wydajemy pieniędzy na zbytki.

Kupowanie wysokiej jakości używanych mebli i pojazdów oraz utrzymanie ich w czystości i porządku to przesłanie do Twoich klientów – zauważa ekspert.

  • Czy dług zaszkodziłby Twoim finansom osobistym?

Otwarcie biznesu korzystając z osobiście zaciągniętego długu, to prosty, ale potencjalnie zabójczy pomysł.

Łatwo jest pożyczyć pieniądze pod zastaw domu, ponieważ nie potrzebujesz niczyjej zgody. Nie musisz robić prezentacji ani pisać biznesplanu – zauważa Dvorkin. 

Dlatego trzeba dokładnie zaplanować swój dług biznesowy (najlepiej konsultując się z dobrym doradcą)

Masz dług, który wymknął się spod kontroli lub obciąża się psychicznie? Jak najszybciej powinieneś rozpocząć naprawienie tego problemu.