lęk
unsplash.com

Jak opanować lęk, kiedy wciąż panuje epidemia COVID-19, przyszłość twojej firmy jest niepewna, a bezrobocie może wzrosnąć?

Brak pewności, sprzeczne informacje, medialny szum – to wszystko prowadzi do lęku. Jak go opanować?

Wskazówki przynosi artykuł Erica Weinera, autora książki „The Socrates Express: In Search of Life Lessons from Dead Philosophers”, opublikowany na theatlantic.com

epidemia COVID-19
unsplash.com

Jak opanować lęk

Być może prowadzisz firmę jednoosobową i krąży nad tobą widmo utraty klientów lub pracujesz na etacie i boisz się nawet zaglądać do informacji o rynku pracy w Polsce.
Nawet w czasach przed epidemią lęk był naszym nieodłącznym towarzyszem. Raport o przedsiębiorczości w Polsce wskazuje, że wiele osób widzi wokół siebie szanse na biznes, ale boi się porażki.
W czym mogą ci pomóc filozofowie sprzed tysiąca lat?

Ludzie brzydzą się niepewnością i zrobią wszystko, aby jej uniknąć, nawet wybierając znany zły wynik zamiast nieznanego, ale prawdopodobnie dobrego – stwierdza Weiner.

Tymczasem niepewność może być dobra i nie musi prowadzić do lęku. Przykładem jest czytanie kryminałów czy oglądanie dreszczowców. Niepewność co do losów bohaterów wpisana jest w te gatunki. A mimo wszystko lubimy z nimi obcować.

Podobnie z prezentami. Dzieci i dorośli z wielką przyjemnością czekają na gwiazdkowy podarek niespodziankę.

Badacze odkryli, że chociaż niepewność co do pozytywnego wydarzenia przedłuża przyjemność ludzi, jesteśmy ogólnie przekonani, że będziemy najszczęśliwsi, gdy wyeliminujemy wszelką niepewność.

Jak opanować lęk – 2 rozwiązania

Śledzenie losów filmowych bohaterów to jedno, a niepewność w pracy czy epidemia, której nie widać końca, to drugie.

Tego rodzaju niepewność – nazwijmy ją złośliwą niepewnością – pogarsza złe nastroje. Ale znowu jest to tylko tendencja, a nie przesądzony wniosek. Nie jesteśmy skazani na cierpienie w obliczu złośliwej niepewności. Mamy wybór – stwierdza Eric Weiner.

Weiner proponuje dwa sposoby rozwiązania „problemu” nieznanego:
  • zmniejsz rozmiar dostrzeganego ryzyka,
  • zwiększą swoją tolerancję na niepewność. 

Autora od razu zauważa, że większość z nas sięga po pierwsze rozwiązanie. Tymczasem dla wielu filozofów to błąd.

jak opanować strach
unsplash.com

Stoicy: kontroluj to, co możesz kontrolować

Z problemem niepewności zmagali się stoicy z Grecji. Uważali – i jest wciąż aktualne spostrzeżenie – że większość życia jest poza naszą kontrolą. Może natomiast i powinniśmy kontrolować, to co najważniejsze: nasze opinie, impulsy, pragnienia i awersje. Nasze stany psychiczne i emocjonalne. 

„Zmień, co możesz, zaakceptuj to, czego nie możesz” – Weiner przywołuje credo stoików.

Oczywiście stoicy wiedzieli, że nie jest to łatwa droga. Jednak byli przekonani, że zaakceptowanie niepewności jest możliwe. I lepsze niż ciągła walka i rozpamiętywanie, które karmi drzemiący w nas lęk.

Pandemia zawładnęła okolicznościami naszego życia – to jest rzeczywistość, której nie możemy uniknąć. Ale nasze umysły i nasze reakcje są nadal naszymi własnymi – podkreśla autor.

Weiner daje jeszcze jeden przykład myślenia stoików.

Jak opanować lęk i strach – kontroluj swój walec

Antyczni filozofowie używali metafory walca toczącego się ze wzgórza. Grawitacja sprawia, że walec zacznie się toczyć, ale od jego kształtu zależy, jak płynnie i szybko. Nie możemy kontrolować wzgórza ani grawitacji, ale możemy kontrolować kształt naszego cylindra – stan naszych umysłów.

Autor przywołuj przykład bliski wielu osobom, które pracują zdalnie z domu.
Załóżmy – pisze Weiner – że jak wielu rodziców pracujesz z domu i jednocześnie opiekujesz się małym dzieckiem. Te fakty są „wzgórzem”, siłami na które nie masz wpływu. To co możesz zmienić, to twoje nastawienie.
To nie musi być doniosła zmiana. Nie możemy wszyscy być Matką Teresą. Wystarczy subtelna zmiana od oporu do, jeśli nie całkowitej akceptacji, to przynajmniej tolerancji – pisze autor tekstu.
Warto też pamiętać, choć to równie trudne, że niepewność przynosi korzyści. M.in. napędza naszą chęć zdobywania wiedzy.