firma jednoosobowa
pixabay.com

Czy każda firma jednoosobowa musi płacić ZUS? Co do zasady tak, ale są wyjątki. Sprawdź, kto może przez nawet 30 miesięcy oszczędzić na składkach.

ZUS to skrót, który spędza sen z oczu wielu przedsiębiorcom. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych boją się również osoby marzące o otwarciu własnej działalności gospodarczej.

Rzeczywiście, prowadząc firmę jednoosobową musisz co miesiąc płacić ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki temu w przyszłości będziesz miał emeryturę, rentę oraz opiekę lekarską.

Jednak nie wszyscy i nie zawsze muszą opłacać ZUS.

działalność gospodarcza ZUS
pixabay.com

Firma jednoosobowa i ZUS

Na początek pigułka wiedzy. Po tym jak złożyłeś wniosek o otwarcie działalności gospodarczej w CEIDG system przesyła informację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz musisz każdego miesiąca płacić ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotna.

Do zapłacenia masz:

  • ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • i jeśli chcesz chorobowe,

Do tego dochodzi jeszcze Fundusz Pracy (FP) oraz Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SWON) – tych składek nie płacisz o ile opłacasz składki od preferencyjnej podstawy (od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia), i jest to dla ciebie jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników musi jeszcze pamiętać o składkach na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach/o szczególnym charakterze, urodzonych po 1948 roku).

Działalność gospodarcza – ile trzeba płacić ZUS?

To składka obliczana od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Można też płacić większe stawki.

Spójrzmy na liczby.

W 2020 roku osoba prowadząca jednoosobową firmę musi zapłacić 1069,14 zł na ubezpieczenia społeczne oraz 362,34 zł składki zdrowotnej. W sumie to 1431,48 zł każdego miesiąca (składki wpłacasz do 10 dnia następnego miesiąca za siebie lub do 15 dnia za siebie oraz pracownika).

Pieniądze przelewasz na indywidualny numer rachunku składkowego – NRS. Wpłacasz całą należną kwotę, a ZUS dzieli ją na poszczególne składki. Jeśli masz zaległości to one zostaną pokryte w pierwszej kolejności.

Stan swoich rozliczeń z ZUS sprawdzisz online na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Co się stanie jeśli będziesz miał zaległości?

Grozi ci utrata ubezpieczenia chorobowego (pamiętasz, jest ona dobrowolna). W przypadku składek obowiązkowych, ZUS naliczy odsetki oraz ew. dodatkową opłatę (nawet 100 proc. nieopłaconych składek). W skrajnej sytuacji grozi ci postępowanie egzekucyjne.

Jednak nie każdy musi płacić składki dla ZUS.

składka ZUS
pixabay.com

Ulgi w ZUS dla firmy jednoosobowej

To propozycja przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem.

Jeśli chcesz – ulgi nie są obowiązkowe! – możesz skorzystać z:

  • Ulgi na Start,
  • składki od preferencyjnej podstawy,
  • „Małego ZUS Plus”.

Dzięki Uldze na Start, osoba, która właśnie otworzyła działalność, nie musi płacić ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy.

Po tym okresie, przedsiębiorca może sięgnąć po kolejną ulgę: składkę obliczaną od preferencyjnej podstawy (30 proc. minimalnego  wynagrodzenia). To oznacza, że przez 24 miesiące jego składki wyniosą minimum 246,80 zł (plus składka zdrowotna).

Na tym nie koniec. Trzecią ulgą jest „Mały ZUS Plus”.

Skorzystasz z niej jeśli twoje przychody w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie przekroczyły 120 tys. zł.

Warunek: musisz prowadzić działalność w poprzednim roku kalendarzowym nie krócej niż 60 dni.

Podstawa wymiaru składek wynosi minimum 30 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz nie może być wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Uwaga! Korzystając z wymienionych ulg masz mniejsze wydatki, ale jest też druga strona medalu. Nie płacisz ubezpieczeń społecznych więc mniej pieniędzy trafia do twojej puli emerytalne czy rentowej.

Warto pamiętać, że wymienione wyżej ulgi nie obejmują składki zdrowotnej. Te pieniądze będziesz musiał przelewać na konto w Zakładzie Usług Społecznych.