ulga na start
pixabay.com

Ulga na start w ZUS – propozycja dla przedsiębiorców, którzy dopiero startują z działalnością. Sprawdź, czy możesz z niej skorzystać oraz co zyskasz i stracisz.

Zaczynając biznes chciałbyś jak najszybciej zarabiać. Jak najszybciej i możliwie dużo. Po to przecież otworzyłeś działalność gospodarczą.

Dlatego każda złotówka, którą musisz wyjąć z kieszeni i dać urzędnikom jest na wagę złota. Chciałbyś płacić możliwie niskie podatki i składki.

Na  szczęście to możliwe.

składki ZUS
pixabay.com

Ulga na start w ZUS

Ulga na start ZUS to pierwsza propozycja dla „zielonych” przedsiębiorców. Dzięki niej przez 6 miesięcy nie będzie musiał płacić ubezpieczeń społecznych.

To znaczy, że oszczędzisz na ubezpieczeniach:

  • emerytalnym,
  • rentowym,
  • wypadkowym

Do tego dochodzi również zwolnienie z opłat na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Po Ulgę na Start mogą sięgnąć osoby, które po raz pierwszy otworzyły działalność lub minęło 5 lat od zawieszenia działalności gospodarczej czy jej zamknięcia. To ulga również dla wspólników spółek cywilnych.

Są również inne warunki.

Przedsiębiorca zainteresowany ulgą nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy u którego w tym lub poprzednim roku był na etacie (i wykonywał takie same czynności). Nie może być też ubezpieczony w KRUS.

Żeby skorzystać z ulgi najłatwiej zrobić to przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1 (zaznaczysz rubrykę „ZZA”).

Spójrzmy ile oszczędzisz dzięki Uldze na Start.

W 2020 roku osoba prowadząca jednoosobową firmę musi zapłacić 1069,14 zł na ubezpieczenia społeczne. Przez 6 miesięcy to 6414 zł.

Uwaga! Nadal masz obowiązek opłaty składki zdrowotnej – 362,34 zł (w 2020 r.). Możesz odliczyć ją od podatku.

(Sprawdź jaki podatek płaci firma jednoosobowa)

Dobrze pamiętać, że jeśli zacząłeś działalność w trakcie miesiąca, to nie wliczasz go do ulgowych 6 miesięcy.

Zawiesiłeś działalność w trakcie korzystania z ulgi? Ten czas wlicza się do okresu, w którym można skorzystać z Ulgi na Start.

Warto pamiętać, że ulga dotyczy tylko osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Przedsiębiorca musi odprowadzać składki za swoich pracowników.

ZUS
pixabay.com

Działalność gospodarcza – kolejne ulgi

Po 6 miesiącach możesz sięgnąć po kolejną ulgę. Tym razem zapłacisz część ubezpieczenia (i całą składkę zdrowotną).

Swoją składkę obliczysz od preferencyjnej podstawy – 30 proc. minimalnego  wynagrodzenia. Na konto w ZUS przelejesz, co miesiąc minimum 246,80 zł (plus składka zdrowotna).

Bardziej doświadczeni przedsiębiorcy mogą sięgnąć po „Mały ZUS Plus”. To możliwe, jeśli ich przychody w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyły 120 tys. zł. Musisz jednak prowadzić działalność w poprzednim roku kalendarzowym nie krócej niż 60 dni.

Podstawa wymiaru składek wynosi minimum 30 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz nie może być wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jednak nie ma darmowych lunchów. Korzystając z Ulgi na Start nie płacisz składek. To znaczy, że mniej pieniędzy zgromadzisz np. na koncie emerytalnym.

Nie otrzymasz również zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego czy zasiłku opiekuńczego.

Działalność nierejestrowana czyli biznes na próbę

Jeśli nadal boisz się płacenia ZUS, bo nie masz wiary we własne zdolności lub pomysł, to masz inne wyjście. Spróbuj działalności nierejestrowanej czyli biznesu na próbę.

Przy drobnej działalności zarobkowej nie musisz płacić składek zusowskich. Przetestowałeś swój pomysł na interes i okazał się strzałem w dziesiątkę? Świetnie, teraz możesz pomyśleć o działaniu z rozmachem, a ZUS nie będzie dla ciebie taki straszny.