Tarcza antykryzysowa – na jakich warunkach odbędzie się spłata kredytu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zwrocie rządowych pieniędzy.
24 miesięczne raty – tak będzie wyglądała spłata części pomocy udzielonej przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej.
Większość pomocy dla firm, które podkopała pandemia koronawirusa, jest bezzwrotna. Jednak jeśli skorzystałeś ze wsparcia, to lepiej wiedzieć co i kiedy na pewno musisz oddać.
Spis Treści
Tarcza antykryzysowa spłata kredytu
Jeśli dałeś radę utrzymać działalność gospodarczą i pełne zatrudnienie to masz szczęście. Zachowasz do 75 proc. całej wartości rządowego wsparcia.
Jeśli prowadzisz mikrofirmę i kontynuujesz działalność przez 12 miesięcy, to masz prawo do 25 proc. umorzenia. Maksymalne umorzenie – 75 proc. – dostaniesz o ile zachowałeś średni stan zatrudnienia przez rok.
Dla firm małych i średnich warunkiem na wykorzystanie maksymalnego umorzenia będzie poniesienie straty w sprzedaży.
Tarcza antykryzysowa pożyczka do zwrotu
Jednak to nie wszystko.
Może się zdarzyć, że zamknąłeś działalność gospodarczą lub ją zawiesiłeś w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania subwencji.
W takiej sytuacji będziesz musiał oddać całą pomoc. Tak samo w przypadku otwarcia postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego.
Jeśli zwolniłeś pracowników to umorzenie będzie proporcjonalnie niższe. Jeśli zredukujesz zatrudnienie poniżej połowy stanu, to do zwrotu będziesz miał 75 proc. subwencji.
Jak liczono zatrudnienie przy obliczaniu subwencji? Podstawą do oszacowania wysokości pomocy był stan zatrudnienia na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o udzielenie subwencji.
To zatrudnienie nie mogło być wyższe niż na koniec 2019 roku albo rok wcześniej (miesiąc złożenia wniosku do miesiąca 2019 r.).
Tarcza antykryzysowa – PFR warunki
Urzędnicy sprawdzą twoją sytuacją i obliczą wysokość umorzenie po roku od przyznania pomocy.
(Przeczytaj dla kogo jest dedykowana i jak będzie pomagać Tarcza 5.0)
Musisz pamiętać, że 25 proc. to kwota, która zawsze będziesz musiał oddać państwu.
W przewodniku dla przedsiębiorców, Polski Fundusz Rozwoju – spółki akcyjnej, która jest operatorem tarczy antykryzysowej – informuje, że może zmienić warunki umorzenia dla przedsiębiorców, „których spadek przychodów ze sprzedaży wyniósł więcej niż 75 proc., mając na uwadze indywidualną sytuację danego Beneficjenta).
Spłata ma zostać rozpoczęta od 13 miesiąca kalendarzowego, licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dacie wypłaty subwencji finansowej.