transakcje bezgotówkowe w Polsce
pixabay.com

Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się z błyskawiczną szybkością. Po raz pierwszy w historii płaciliśmy więcej kartami niż wypłacaliśmy gotówki z bankomatów.

Gotówka traci na atrakcyjności. Ten trend eksperci obserwowali od wielu lat. Jednak pandemia koronawirusa zdecydowanie go przyspieszyła. Transakcje bezgotówkowe stały się prawdziwym hitem.

Na to zjawiska zwraca uwagę analiza Expandera. Ocena sytuacji opiera się na danych NBP za II kwartał 2020 roku.

Okazuje się, że od kwietnia do czerwca 2020 roku Polacy zrobili 112 milionów wypłat z bankomatów. To najmniej od 16 lat czyli odkąd publikowane są dane.

transakcje bezgotówkowe co to
pixabay.com

Transakcje bezgotówkowe w Polsce

Popularność transakcji bezgotówkowych to kolejne zjawisko spotęgowane przez pandemię koronawirusa. Idzie w parze z rosnącym rynkiem e-commerce w Polsce.

Handel w internecie zyskuje na popularności co w naturalny sposób sprzyja płatnościom bezgotówkowym.

Takie zmiany przekładają się na to, że gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu – ocenia Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors

Transakcje bezgotówkowe – co to jest

O transakcja bezgotówkowych mówimy, kiedy płacimy kartą zamiast gotówką. To również sytuacja w której wybieramy przelewy online z naszego konta bankowego.

Mówiąc jeszcze inaczej – transakcja bezgotówkowa polega na przenoszeniu pieniędzy z jednych rachunków na drugie bez posługiwania się banknotami i monetami.

Najbardziej popularne formy takich transakcji to karty płatnicze, przelewy elektroniczne oraz BLIK.

transakcje bezgotówkowe 2020
pixabay.com

Transakcje bezgotówkowe 2020

Rok 2020 jest kluczowy dla rozwoju płatności bez użycia gotówki.

Expander podkreśla, że w II kwartale tego roku istotnie spadła liczba wszystkich typów wypłat gotówkowych dokonywanych za pomocą kart. Chodzi zarówno o wypłaty w bankomatach jak i te dokonywane w kasach banków czy w sklepach (za pomocą usługi CashBack).

Równocześnie spadła też wartość wypłat.

Polacy wypłacili w II kwartale w sumie 93 mld zł. To aż o o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale.

Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki – podkreśla Jarosław Sadowski z Expandera.

Sadowski zauważa, że to kolejny przełomowy moment po tym jak w pod koniec 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych.

Terminale płatnicze na plusie, bankomaty znikają

Ponieważ coraz rzadziej korzystamy z bankomatów, urządzenia te znikają z ulic. 637 – tyle bankomatów ubyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Przybywa natomiast terminali płatniczych.

Według NBP pod koniec czerwca działało ich 974 tysiące, ale Expander przypomina, że w lipcu Ministerstwo Finansów ogłaszało, że ich liczba przekroczyła milion. Widać więc, że tempo pojawiania się kolejnych jest ogromne – ocenia Jarosław Sadowski.

Pandemia koronawiurusa i lockdown przyniosły jeszcze jeden efekt. To mniejsza liczba płatności dokonywanych przez Polaków za granicami kraju.

W porównaniu z I kwartałem 2020 r. wartość wypłat gotówkowych dokonanych poza Polską spadła o 13 proc., a transakcji bezgotówkowych aż o 25 proc.

Dla porównania wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych w kraju wzrosła o 5 proc. a gotówkowych spadła o 8 proc.

Dane z kolejnych kwartałów pokażą już zapewne wyższe wartości, ale dopóki trwa pandemia, to rzadziej podróżujemy za granicę, a więc i mniej wykonujemy zagranicznych transakcji płatniczych – stwierdza ekspert Expandera.

Źródło: Expander.pl