Jak zamknąć działalność gospodarczą – sprawdź, co musisz zrobić jeśli chcesz skończyć prowadzenie jednoosobowego biznesu.
Zamknięcie działalności gospodarczej nie jest trudne (podobnie jak jej otwarcie). To skuteczne prowadzenie przedsiębiorstwa jest prawdziwym wyzwaniem.
Warto rozważyć – przed zamknięciem firmy – inne rozwiązania. To zawieszenie działalności gospodarczej. Po niedawnej zmianie przepisów możesz ją zawiesić bezterminowo i wznowić w dowolnym momencie.
Wróćmy do tematu artykułu. Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Spis Treści
Jak zamknąć działalność gospodarczą – 3 kroki
Działalność gospodarczą zamkniesz na platformie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Zrobisz to korzystając z formularza CEIDG-1 – tego samego użyłeś do rejestracji działalności.
Dokument składasz w ciągu siedmiu dni od faktycznego zaprzestania sprzedaży, produkcji czy świadczenia usług.
Po złożeniu wniosku, system wyśle informację o twojej decyzji do innych urzędów, m.in. ZUS.
Jednak jeśli płacisz podatek przy użyciu karty podatkowej, to musisz złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-16Z.
(Przeczytaj jaki podatek płaci firma jednoosobowa)
Na tym nie koniec obowiązków. Zamknięcie działalności gospodarczej wiąże się ze sporządzeniem wykazu składników majątku firmy oraz spisu z natury na dzień zamknięcia działalności.
Zamknięcie działalności gospodarczej online
Najszybciej i bez wychodzenia z domu zakończysz działalność przez internet. Oto co należy zrobić:
- Logujesz się na na platformie online CEIDG,
- Wypełniasz wniosek CEIDG-1,
- Wysyłasz wniosek jednym kliknięciem.
Naturalnie masz też do wyboru tradycyjną drogę.
Jak zamknąć działalność gospodarczą – tradycyjny sposób
Wypełniasz papierowy formularz CEIDG-1 (możesz go wydrukować z internetu lub dostać w urzędzie miasta/gminy), podpisujesz i przekazujesz urzędnikowi.
To rozwiązania dla osób, które np. nie mają i nie chcą założyć Profilu Zaufanego (lub zdobyć podpisu kwalifikowanego).
Wypełniony formularz CEIDG-1 możesz też wysłać pocztą lub przekazać za pośrednictwem pełnomocnika.
To nie wszystko.
Możliwe jest również wypełnienie wniosku elektronicznie (bez rejestracji/logowania) na stronie CEIDG i podanie w urzędzie gminy/miasta kodu – numeru wniosku, który pojawi się na stronie Ewidencji.
Ostatnim rozwiązaniem jest telefon do Centrum Pomocy i wypełnienie wniosku wspólnie z konsultantem (tel. 801 055 088 lub 22 765 67 32). Po wypełnieniu wniosku dostaniesz sms-em kod/numer wniosku, który należy podać urzędnikowi.
Działalność będzie wykreślona w CEIDG najpóźniej w następnym dniu roboczym po wysłaniu wniosku online/dniu złożenia w urzędzie/dniu doręczenia wniosku do urzędu.

Zamknięcie działalności gospodarczej ZUS
Jak już wiesz, po złożeniu formularza CEIDG-1 w którym zamykasz działalność, informacja trafi do innych instytucji. Na liście jest również Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS sam wyrejestruje twoją firmę.
W jednym wniosku możesz też wyrejestrować z ubezpieczenia pracowników i zgłoszonych członków rodziny (swoich i pracowników).
O tym musisz jeszcze pamiętać:
- składki ZUS za dany miesiąc płacisz w miesiącu następnym (do 10 lub 15 dnia następnego miesiąca),
- ostatnią składkę za ubezpieczenie społeczne zapłacisz już po zamknięciu firmy (w kolejnym miesiącu). Obliczysz ją proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności (np. jeśli wniosek złożono w połowie miesiąca, opłacisz połowę składki),
- składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacona w pełnej wysokości – nie obliczasz jej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności,
- ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązywało jeszcze przez 30 dni od momentu zakończenia działalności.
Zamknięcie działalności gospodarczej po zawieszeniu
Jak wspomnieliśmy na początku: zamiast zakończyć biznes, możesz zawiesić działalność. Tak robią np. przedsiębiorcy, którzy działają sezonowo.
Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w trakcie zawieszenia zamknąć działalność. Możesz to zrobić wypełniają formularz CEIDG-1. Robisz to w sposób, który opisany został wyżej.