wynajem mieszkań
pixabay.com

Prywatny wynajem mieszkań to dobry pomysł na powiększenie domowego budżetu. Sprawdź ile i w jakiej formie zapłacić podatek, żeby uniknąć problemów ze skarbówką.

Wynajem mieszkań może być niezłym pomysłem na dorobienie lub biznes. Jeszcze w ubiegłym roku wydawał się pewnym sposobem na mnożenie pieniędzy. W dobie epidemii COVID-19 na niebie pojawiły się chmury, jednak, po sprawdzeniu ceny za metr okazuje się, że wynajem mieszkania nadal jest interesującą opcją na zarobek.

Bez względu na dalszy przebieg epidemii i losy rynku nieruchomości, musisz pamiętać o dopilnowaniu jednej z kluczowych kwestii – podatku za wynajem mieszkania.

wynajem mieszkań ryczałt
pixabay.com

Wynajem mieszkań podatki

Wynajem mieszkania to nie tylko pomysł na pasywny dochód. To również obowiązek względem państwa. Sprawdź, jak rozliczyć podatek dochodowy od wynajmu mieszkania.

Uwaga! Poniżej dowiesz się o podatku płaconym od prywatnego wynajmu mieszkania – bez działalności gospodarczej!

Do niedawna trzeba było zgłaszać wynajem do urzędu skarbowego. Teraz wystarczy przelać pierwszą zaliczkę na poczet podatku (co miesiąc) lub ryczałt (co miesiąc/kwartał).

Masz do wyboru dwie formy opodatkowania:

Skala podatkowa i wynajem mieszkania

Skala podatkowa, czyli rozliczenie na zasadach ogólnych, to forma płacenia daniny państwu dobrze znana większości Polaków. Używając skali podatkowej rozliczają się co roku z fiskusem.

Dla przypomnienie: podatek płaci się w zależności od wysokości dochodów.

Dochód to przychód (to co płaci najemca) pomniejszony o koszty. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to kosztem może być np. remont, zakup wyposażenia czy odsetki od kredytu (ważna informacja dla osób, które mają kredyt hipoteczny).

Skala podatkowa jest korzystna jeśli masz wysokie koszty bo np. spłacasz kredyt hipoteczny.

Są dwa progi podatkowy. Pierwszy to 17 proc. Jeśli twój roczny dochód przekroczy próg 85 528 zł, to będziesz musiał zapłacić 32 proc. dla nadwyżki ponad tę kwotę.

Skala podatkowa jest domyślną formą rozliczenia podatku. Jeśli nie wybierzesz podatku ryczałtowego, to będą cię obowiązywały zasady ogólne.

Deklarację PIT-36 z uwzględnionymi dochodami z wynajmu mieszania składasz do końca kwietnia.

Jeszcze jedna ważna sprawa. Może się zdarzyć, że masz tylko dochód z najmu i w ciągu roku nie przekroczy on 8 tys. zł. To kwota wolna od podatku i nie zapłacisz daniny dla państwa (nadal wypełniasz PIT). Po tym jak twoje roczne dochody przekroczą 3 089 zł musisz wpłacać miesięczne zaliczki na podatek.

wynajem mieszkań podatek 2020
pixabay.com

Wynajem mieszkań podatki 2020 – ryczałt

Ryczałt jest prostym rozwiązaniem. Polega na płaceniu stałej stawki liczonej od uzyskanego przychodu:

  • do 100 tys. zł – 8,5 proc.,
  • powyżej 100 tys. zł – 12,5 proc.

Podatek płacisz co miesiąc/kwartał.

Wadą ryczałtu jest brak możliwości odliczenia kosztów (opodatkowany jest przychód) oraz brak kwoty wolnej od podatku.

Uwaga! Sporządzając umowę najmu powinieneś osobno zapisać czynsz i opłatę za media. Jeśli tego nie zrobisz, to podatek zapłacisz od zsumowanego czynszu i opłaty za media.

W wypadku ryczałtu, deklarację – PIT-28 – trzeba złożyć do 2 marca. To sygnał dla skarbówki, że tak będziesz rozliczać się z podatku.

Przed wyborem ryczałtu jako formy rozliczenia za wynajem mieszkania warto pamiętać, że limit 100 tys. zł dotyczy dochodu obojga małżonków (jeśli rozliczają się razem).