Działalność gospodarcza i ryczałt – to jeden ze sposobów na rozliczanie się z państwem. Sprawdź czy taka forma podatku jest dla ciebie atrakcyjna i dostępna.
Założyłeś firmę jednoosobową? Musisz płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy rozliczają się według zasad ogólnych (skala podatkowa 17 proc. i 32 proc.), podatku liniowego, na zasadzie karty podatkowej oraz właśnie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na czym polega rozliczenie podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Spis Treści
Działalność gospodarcza, ryczałt, zasady
Oto najważniejsze reguły rządzące ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt mogą stosować:
- osoby fizyczne,
- przedsiębiorstwo w spadku,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki jawne osób fizycznych.
Przy tej formie opodatkowany jest przychód. Jakie są stawki? To zależy od rodzaju działalności, którą prowadzisz. Generalnie widełki sięgają od 2 proc. do 20 proc.
Dla przykładu 2 proc. płaci się od przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.
Natomiast 20 procentowa stawka obowiązuje natomiast u przedstawicieli wolnych zawodów lekarzy, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarek, tłumaczy czy nauczycieli udzielających lekcji na godziny.
Przy ryczałcie nie pomniejszysz przychodu o koszty jego uzyskania, masz natomiast prawo do innych odliczeń (np. rozliczysz stratę z ubiegłych lat czy zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne).
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dla kogo?
Taką formę opodatkowanie możesz wybrać zakładając działalność gospodarczą lub też przejść na ryczałt jeśli już prowadzisz biznes. W tym drugim scenariuszu ryczałt jest dopuszczalny jeśli twoje przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 250 tys. euro w złotówkach.
Jest jednak wyjątek. Dotyczy przedsiębiorców, którzy wystartowali z działalnością w konkretnym roku podatkowym i nie używali karty podatkowej. W takiej sytuacji nie obowiązuje limit 250 tys. euro przychodu do końca roku.
Po ryczałt mogą sięgnąć też osoby, które zarabiają na najmie lub dzierżawie. Dodatkowo nie muszą samodzielnie wybierać tej formy podatku. Urząd skarbowy sam uzna – po wpłacie pierwszej zaliczki – że płacą podatek ryczałtem.
Taka forma opodatkowania kusi uproszczoną księgowością i może być niezłym rozwiązaniem dla mniejszych firm.
Jednak nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać.
Ryczałt – kto nie skorzysta?
Spójrzmy na listę wyjątków. Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą skorzystać osoby, które mają przychód w części lub w całości:
- prowadząc apteki,
- dając pożyczki pod zastaw (lombard),
- pracując w niektórych wolnych zawodach,
- handlując wartościami dewizowymi,
- handlując częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
- pośrednicząc w sprzedaży hurtowej maszyn, urządzeń przemysłowych,
- pośrednicząc w sprzedaży hurtowej paliw, rud, metalu i chemikaliów,
- prowadząc usługi prawne, rachunkowo-księgowe lub doradztwo podatkowe,
- wytwarzając wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym.
Jak widzisz lista jest długa. Rozważając wybór formy opodatkowania zajrzyj do pełnego katalogu usług wyłączonych – znajdziesz go w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ryczałt nie jest również dla osób, które zmieniły w danym roku formę opodatkowania z samodzielnej na prowadzoną w formie spółki z małżonkiem; ze spółki z małżonkiem na prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków; z prowadzonej samodzielnie przez małżonka na prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka (o ile małżonek/małżonkowie przed zmianą płacili podatek dochodowy na ogólnych zasadach).
Kolejne ograniczenie dotyczy osób, które pracowały w danym roku podatkowym lub poprzednim na etacie i teraz chcą wykonywać dla dawnego pracodawcy te same czynności prowadząc firmę jednoosobową lub jako wspólnik w spółce.
Jak wybrać taką formę opodatkowania? Najprościej i najszybciej podczas rejestrowania działalności gospodarczej na internetowej platformie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Warto pamiętać, że masz 20 dni na złożenie oświadczenie o wyborze ryczałtu po miesiącu w którym uzyskałeś pierwszy przychód. Oświadczenie składasz w urzędzie skarbowym lub w CEIDG.