Działalność gospodarcza
unsplash.com

Czwarty miesiąc z rzędu wzrasta liczba firm prowadzących działalność gospodarczą w Polsce – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Resort dzieli się najnowszymi danymi z CEIDG na temat tego, jak wygląda działalność gospodarcza 2020. Wynika z nich, że obecny stan aktywnych działalności jest wyższy od tego z początku roku – wynosi 2,54 mln firm.

To dobra informacja po kryzysie jaki nastąpił wczesną wiosną. Od czterech miesięcy notowany jest stopniowy wzrost liczby przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza 2020

Według Ministerstwa Rozwoju, dane z CEIDG, jakie napływają od połowy kwietnia, świadczą o tym, że wiele polskich firm radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19.

To również dowód na to, że już blisko 130 mld zł, które z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR trafiły do polskich przedsiębiorców, stanowi dla nich realną pomoc i dowód na stosunkowo dobrą kondycję polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Działalność gospodarcza rejestr
unsplash.com

CEIDG – co mówi rejestr firm

CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany, m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej – z datą wsteczną – lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą.

Ewidencja odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie zazwyczaj z końcem każdego miesiąca.

Wynika to ze specyfiki płatności składek ZUS.

Składki na ubezpieczenie społeczne odprowadza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu. Tymczasem składka zdrowotna jest niepodzielna, nawet jeśli działalność była prowadzona przez część miesiąca.

(Dowiedz się więcej: Firma jednoosobowa, ZUS i ulgi – podstawowe informacje)

Dane z maja, czerwca i lipca, pochodzące z rejestru CEIDG, za każdym razem potwierdzały, optymistyczne informacje z ostatnich tygodni kwietnia.

Działalność gospodarcza 2020 – rośnie liczba aktywnych firm

Ministerstwo przeanalizowało skalę aktywnych działalności gospodarczych w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Zaczęło od 11 marca, czyli daty ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce.

Ile osób zdecydowało się na rejestrację działalności gospodarczej? Z danych CEIDG wynika:

  • od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r.,liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln,
  • od 11 marca do 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. działalności gospodarczych – teraz to 2,54 mln aktywnych firm jednoosobowych.

Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o niespełna 80 tys. działalności  gospodarczych od tego z początku 2020 r. (w pierwszych dniach roku wyniósł 2,46 mln firm, prowadzących własną działalność gospodarczą).

Działalność gospodarcza ceidg
unsplash.com

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej

To rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Można z niego jednak skorzystać w każdej chwili.

Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zwolniony jest z:

  • płatności składek ZUS,
  • zaliczek na podatek dochodowy,
  • nie musi też składać deklaracji ZUS, ani VAT.

Co ważne, przepisy pozwalają na wznowienie działalności gospodarczej w każdym momencie (choć nie wcześniej niż po upływie 30 dni).

Po zakończeniu trwającej obecnie epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy będą zatem mogli bez problemu wrócić do prowadzenia swoich firm – zapowiada ministerstwo.

Kto i na jakich warunkach może zawiesić działalność gospodarczą

Z zawieszenia mogą skorzystać:

  • przedsiębiorcy, który nie zatrudniają pracowników,
  • dzięki Konstytucji Biznesu zawiesić działalność mogą także przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może prowadzić firmy, jak również osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Może natomiast:

  • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów,
  • przyjmować należności (jest też obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej),
  • osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Źródło: www.gov.pl