Tarcza antykryzysowa
unsplash.com

Tarcza Finansowa PFR, zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie na ochronę miejsc pracy – to fragment tarczy antykryzysowej na które państwo przeznaczyło już 130,15 mld zł.

Według najnowszych informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju, za pośrednictwem działającej od kwietnia tarczy antykryzysowej oraz tarcz finansowej i pomocowej, państwo przekazało na wsparcie przedsiębiorców 130,15 mld zł.

tarcza finansowa
unsplash.com

Tarcza Finansowa PFR oraz inne narzędzia tarczy antykryzysowej

Na co została przeznaczona tak ogromna kwota? Na liście wydatków jest m.in.:

  • 21,83 mld zł na zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec – maj 2020 r. Odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS, świadczenia postojowe,
  • 24,14 mld zł  na dofinansowania na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do tego dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego, mikropożyczki dla przedsiębiorców,
  • 60,31 mld zł na subwencje (Tarcza Finansowa PFR),
  • 23,82 mld zł na zabezpieczenie kredytów BGK,
  • 53 mln zł na wsparcie z ARP.

– Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom zawartym w tarczach byliśmy w stanie ochronić ok. 5 mln miejsc pracy. To bardzo istotna pomoc, która przynosi realne efekty – zapewniała na początku sierpnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tarcza antykryzysowa zus
unsplash.com

Tarcza antykryzysowa – zadania

Jakie jest zadanie tarczy antykryzysowej, finansowej i pomocowej?

Tarcza Finansowa PFR oraz pozostałe narzędzia mają zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz pomóc zachować płynność i ciągłość działania firm.

Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc. W ocenia resortu, takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.

„Jesteśmy w ciągłym w kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację” – czytamy w informacji Ministerstwa Rozwoju.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju