Wynajem mieszkania
unsplash.com

Wynajem mieszkania – cena za metr stanęła w miejscu. Stawki zatrzymały się na poziomie zbliżonym do tego z początku roku. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w największych miastach.

Stawki najmu zatrzymały się na poziomie zbliżonym do tego z początku roku. Tak wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Jego autorzy wzięli pod uwagę 27 665 ogłoszeń cen najmu z ogłoszeń internetowych (1-31 lipca 2020 r.).

Gdzie jest najdrożej?

Jak łatwo się domyślić, prym wiedzie Warszawa. Wynajem mieszkania (cena za metr) wychodzi w Toruniu.

Przejdźmy do konkretów.

Wynajem mieszkania cena za metr

najem mieszkania
unsplash.com

54 zł – tyle trzeba zapłacić w stolicy za wynajem m2. Natomiast w Toruniu to wydatek 30 zł za m2. Jednak porównując ceny należy pamiętać, że poziom dochodów w poszczególnych miastach jest bardzo różny.

Po uwzględnieniu tego faktu najdroższy jest najmem w Białymstoku. Po jego opłaceniu, parze o przeciętnych dochodach zostaje na życie 4 672 zł – czytamy w raporcie.

Z kolei w najlepszej sytuacji są najmujący w Katowicach, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Tam po opłaceniu kosztu najmu na życie zostaje ponad 7000 zł.

Stawki zatrzymały się na poziomie zbliżonym do początku roku. Według autorów raportu trwa oczekiwanie, na to co przyniesie jesień i druga fala pandemii.

Wynajem mieszkania cena za metr – oczekiwanie na jesień

W raporcie poddano analizie dostępność najmu w poszczególnych miastach przy uwzględnieniu różnic w dochodach.

Weźmy Warszawę.

W stolicy za wynajęcie 50 metrowego mieszkania trzeba zapłacić ok. 2 700 zł, a w Toruniu tylko ok. 1 500 zł.

Z drugiej strony para najemców o przeciętnych dochodach w Warszawie zarobi łącznie ok. 9 800 zł netto, a w Toruniu tylko ok. 7300 zł netto.

To znacząco zmienia postrzeganie wysokich stawek w stolicy. Dlaczego?

Bo w długim terminie kluczowa nie jest wysokość kosztu najmu, ale to ile pieniędzy zostaje na życie po jego opłaceniu.

(Dowiedz się jak szukać pracy i jaki błędów unikać)

Najem mieszkania w 12 wybranych miastach

Autorzy raportu sprawdzili ile trzeba zapłacić za najem 50 metrowego mieszkania w 12 wybranych miastach. Porównali również dochody osiągane w tych miastach.

Dla wygody obliczeń przyjęli, że łączne dochody pary najemców to dwukrotność średniej pensji w danym mieście.

(Koszt najmu to stawki bez opłat licznikowych i administracyjnych. Dochód netto wyliczono w oparciu o dane GUS za I kw. 2020 r.)

cena za metr
unsplash.com

W tym ujęciu widać wyraźnie, że wspomniany Toruń, mimo niskich stawek najmu, wypada słabo. Przykładowej parze na życie zostaje tam 5 844 zł, a więc poniżej średniej dla badanych miast.

Niski koszt najmu jest oczywiście zaletą, ale tylko dla osób o niskich dochodach np. tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Pensja minimalna jest bowiem taka sama w całej Polsce.

W dłuższej perspektywie liczą się jednak również możliwe do uzyskania dochody, a dokładniej to ile pieniędzy zostanie nam na życie po opłaceniu najmu.

Tu najlepiej wypadają:

  • Katowice – 7 550 zł,
  • Gdańsk – 7339 zł,
  • Warszawa – 7090 zł,
  • Kraków – 7000 zł.

W tym ujęciu najgorzej wygląda sytuacja w:

  • Białymstoku – 4672 zł,
  • Lublinie – 5440 zł,
  • Łodzi – 5606 zł.

Porównanie kosztów najmu i dochodów

Autorzy raportu przestrzegają, że ta kolejność może niedługo ulec zmianie. Powodem test rynku najmu do którego dojdzie w najbliższych miesiącach.

Te, w których popyt na najem był generowany w dużym stopniu przez studentów, mogą przeżywać trudne czasy. Rektorzy części uczelni już ogłosili bowiem, że zajęcia w semestrze zimowym będą odbywać się zdalnie.

Z kolei miasta, gdzie popyt na najem pochodzi głównie od pracowników i turystów, prawdopodobnie zachowają stabilną pozycję.

Źródło: www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-sierpien-2020/