rynek pracy
unsplash.com

Rynek pracy w sierpniu 2020 roku zmienił się w porównaniu do tego sprzed roku. Pracodawcy i pracownicy żyją w cieniu COVID-19. Jak to wpłynęło na oferty pracy?

Nad Polską krąży widmo kryzysu gospodarczego, jednak rynek pracy wskazuje, że być może unikniemy najgorszego scenariusza.

Autorzy raportu Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19” zauważają, że polska gospodarka relatywnie szybko odbija się od dna wywołanego „lockdownem”. Choć z drugiej strony, sytuacja nadal pozostaje niepewna.

Jak popyt na pracę wyglądał w sierpniu 2020 roku?

rynek pracy w Polsce
unsplash.com

Rynek pracy 2020 – sierpień

Grant Thornton (organizacja doradczo-audytorska) i jego partner technologiczny firma Element, sprawdzili, ile nowych ofert pracy pojawiło się w ostatnim miesiącu wakacji na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce. Zbadali również zawartość losowej próby 1000 nowych ofert opublikowanych na Pracuj.pl oraz OLX.pl. 

Dane mają charakter wyprzedzający w stosunku do oficjalnych danych GUS.

Rynek pracy w Polsce – miasta

Zacznijmy od kluczowej liczby. Na portalach rekrutacyjnych w sierpniu 2020 roku pojawiło się 238,2 tys. ofert pracy. To o 21,8 proc. mniej niż w sierpniu 2019 roku.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach?

Od początku pandemii Poznań notuje największe spadki liczby nowych ofert pracy w stosunku do 2019 roku. W sierpniu pula poznańskich ofert zmniejszyła się aż o 62 proc.

Najlepiej radzi sobie Lublin. W tym mieście spadek wyniósł tylko 10 proc.

8,9 ofert – tyle przypada średnio w największych miastach na 1000 mieszkańców (wobec 9,1 miesiąc wcześniej i 12,5 rok temu).

W sierpniu 2020 roku Poznań oferował mniej niż 3 oferty na każde tysiąc osób, Kraków – niemal 14.

Rynek pracy – księgowy poszukiwany

Eksperci z Grant Thornton i Element zauważają, że podczas pandemii zmniejszyło się zatrudnienie w wielu zawodach. Jednak wzrósł też popyt w innych branżach.

W sierpniu najbardziej poszukiwani byli główni księgowi. Dotyczących ich ogłoszeń było o 66 proc. więcej ogłoszeń niż rok temu.

Rozchwytywani byli również specjaliści e-commerce. To związane jest z gwałtownym rozwojem rynku e-commerce w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera sklepy online zamiast tradycyjnych zakupów.

Na początku pandemii na rynku pracy w Polsce znaczną przewagę miały oferty dla pracowników fizycznych. W lecie tendencje wyrównały się – propozycji pracy umysłowej jest niemal tyle samo.

ogłoszenia o pracę
unsplash.com

Rynek pracy 2020 – lipiec i sierpień

Podobnie jak rok temu, to w lipcu pojawiło się więcej ofert pracy.

Trudno zatem jednoznacznie wyrokować, czy mamy do czynienia z tendencją spadkową związaną z pandemią, czy też jest to po prostu drobne odchylenie w powtarzającym się co roku schemacie  – komentuje w raporcie Maciej Michalewski, szef Element

Motywacja do pracy w ogłoszeniach

Jak wyglądała motywacja do pracy w sierpniowych ogłoszeniach?

W sierpniu 2020 roku oferty pracy utrzymały dość wysoką atrakcyjność – pracodawcy oferują średnio już po 6 benefitów.

Niestety to wciąż mniej niż rok temu.  

W ofertach pracy coraz częściej pojawiają się niektóre popularne przed pandemią zachęty i benefity. Pakiety medyczne i sportowe oferowało ponad 40 proc. pracodawców.

Jednak coś za coś. Firmy kuszą pracowników benefitami, a z drugiej strony stawiają coraz większe wymagania.

W dwa miesiące liczba wymagań przypadających na jedno ogłoszenie wzrosła z 4,5 do 5,3 – wynika z raportu.

Rynek pracy – nie ma dwucyfrowego bezrobocia

W marcu i kwietniu liczba ofert na portalach rekrutacyjnych topniała jak śnieg wiosną. Eksperci straszyli wizją dwucyfrowego bezrobocia.

Na ten moment rzeczywistość napawa jednak optymizmem – na koniec lipca stopa bezrobocia była zaledwie o 0,9 pkt proc. wyższa niż przed rokiem (sięgnęła 6,1 proc.), a ofert pracy nie brakuje. Owszem, jest ich mniej niż rok temu, ale rekrutacje wciąż się toczą – komentuje w raporcie Monika Łosiewicz z Grant Thornton.