Rynek pracy w sierpniu 2020 roku zmienił się w porównaniu do tego sprzed roku. Pracodawcy i pracownicy żyją w cieniu COVID-19. Jak to wpłynęło na oferty pracy?
Nad Polską krąży widmo kryzysu gospodarczego, jednak rynek pracy wskazuje, że być może unikniemy najgorszego scenariusza.
Autorzy raportu Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19” zauważają, że polska gospodarka relatywnie szybko odbija się od dna wywołanego „lockdownem”. Choć z drugiej strony, sytuacja nadal pozostaje niepewna.
Jak popyt na pracę wyglądał w sierpniu 2020 roku?
Spis Treści
Rynek pracy 2020 – sierpień
Grant Thornton (organizacja doradczo-audytorska) i jego partner technologiczny firma Element, sprawdzili, ile nowych ofert pracy pojawiło się w ostatnim miesiącu wakacji na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce. Zbadali również zawartość losowej próby 1000 nowych ofert opublikowanych na Pracuj.pl oraz OLX.pl.
Dane mają charakter wyprzedzający w stosunku do oficjalnych danych GUS.
Rynek pracy w Polsce – miasta
Zacznijmy od kluczowej liczby. Na portalach rekrutacyjnych w sierpniu 2020 roku pojawiło się 238,2 tys. ofert pracy. To o 21,8 proc. mniej niż w sierpniu 2019 roku.
Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach?
Od początku pandemii Poznań notuje największe spadki liczby nowych ofert pracy w stosunku do 2019 roku. W sierpniu pula poznańskich ofert zmniejszyła się aż o 62 proc.
Najlepiej radzi sobie Lublin. W tym mieście spadek wyniósł tylko 10 proc.
8,9 ofert – tyle przypada średnio w największych miastach na 1000 mieszkańców (wobec 9,1 miesiąc wcześniej i 12,5 rok temu).
W sierpniu 2020 roku Poznań oferował mniej niż 3 oferty na każde tysiąc osób, Kraków – niemal 14.
Rynek pracy – księgowy poszukiwany
Eksperci z Grant Thornton i Element zauważają, że podczas pandemii zmniejszyło się zatrudnienie w wielu zawodach. Jednak wzrósł też popyt w innych branżach.
W sierpniu najbardziej poszukiwani byli główni księgowi. Dotyczących ich ogłoszeń było o 66 proc. więcej ogłoszeń niż rok temu.
Rozchwytywani byli również specjaliści e-commerce. To związane jest z gwałtownym rozwojem rynku e-commerce w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera sklepy online zamiast tradycyjnych zakupów.
Na początku pandemii na rynku pracy w Polsce znaczną przewagę miały oferty dla pracowników fizycznych. W lecie tendencje wyrównały się – propozycji pracy umysłowej jest niemal tyle samo.
Rynek pracy 2020 – lipiec i sierpień
Podobnie jak rok temu, to w lipcu pojawiło się więcej ofert pracy.
Trudno zatem jednoznacznie wyrokować, czy mamy do czynienia z tendencją spadkową związaną z pandemią, czy też jest to po prostu drobne odchylenie w powtarzającym się co roku schemacie – komentuje w raporcie Maciej Michalewski, szef Element
Motywacja do pracy w ogłoszeniach
Jak wyglądała motywacja do pracy w sierpniowych ogłoszeniach?
W sierpniu 2020 roku oferty pracy utrzymały dość wysoką atrakcyjność – pracodawcy oferują średnio już po 6 benefitów.
Niestety to wciąż mniej niż rok temu.
W ofertach pracy coraz częściej pojawiają się niektóre popularne przed pandemią zachęty i benefity. Pakiety medyczne i sportowe oferowało ponad 40 proc. pracodawców.
Jednak coś za coś. Firmy kuszą pracowników benefitami, a z drugiej strony stawiają coraz większe wymagania.
W dwa miesiące liczba wymagań przypadających na jedno ogłoszenie wzrosła z 4,5 do 5,3 – wynika z raportu.
Rynek pracy – nie ma dwucyfrowego bezrobocia
W marcu i kwietniu liczba ofert na portalach rekrutacyjnych topniała jak śnieg wiosną. Eksperci straszyli wizją dwucyfrowego bezrobocia.
Na ten moment rzeczywistość napawa jednak optymizmem – na koniec lipca stopa bezrobocia była zaledwie o 0,9 pkt proc. wyższa niż przed rokiem (sięgnęła 6,1 proc.), a ofert pracy nie brakuje. Owszem, jest ich mniej niż rok temu, ale rekrutacje wciąż się toczą – komentuje w raporcie Monika Łosiewicz z Grant Thornton.