czas pracy
unsplash.com

Pracująca matka musi być mistrzynią w łączeniu kariery i życia domowego. Jak to zrobić, żeby nie zatonąć? Oto garść wskazówek.

Pracującą matką, która podzieliła się swoimi wskazówkami, jest Kimberly Clark z amerykańskiej firmy PwC. Zrobiła to na serwisie FastCompany.com.

Jakie ma porady dotyczące kariery kobiet, które mają dzieci?

Pracująca matka – wyzwanie

Dla Kimberly Clark wszystko przełomowy okazał się rok 2006. Właśnie miała wrócić z urlopu rodzicielskiego (po urodzeniu drugiego dziecka). Równocześnie awansowała na stanowisko kierownika.

Poprosiła szefa o pracę w ograniczonych godzinach.

Chciałem osiągnąć swoje cele zawodowe w pracy, którą kochałem i na której bardzo mi zależało. Ale mój mąż podróżował w pracy, więc jeśli chcieliśmy być z naszymi dziećmi, musieliśmy, jak zaplanować życie – tłumaczy Clark.

Wówczas elastyczny czas pracy był nowinką. Kimberly Clark musiała przecierać szlaki. Dziś jest o wiele łatwiej, choć to często zmiana wymuszona przez pandemię COVID-19 (np. praca zdalna z domu).

skrócony czas pracy
unsplash.com

Autorka podkreśla, że w realiach ograniczonych możliwości opieki nad dziećmi, znaczenie elastyczności jest dla matek szalenie ważne.

Clark przywołuje badania z których wynika, że 88 proc. matek jest teraz bardziej zestresowanych niż przed pandemią. Dlatego opcje takie, jak skrócony czas pracy jest atrakcyjnym i potencjalnie niezbędnym wyjściem dla firm, które chcą utrzymać pracowników.

(Dowiedz się jak wyglądał rynek pracy w sierpniu 2020 roku)

Kiedy po raz pierwszy zaczynałem swój 75-procentowy harmonogram pracy, martwiłem się i ciągle wątpiłam w siebie – przyznaje Clark.

Kobieta zastanawiał się czy podoła obowiązkom. Ciągle przypominała kolegom i koleżankom, że musi wyjść wcześnie z biura bez względu na wszystko.

Matka w pracy – 3 rady

Oto trzy rady dla pracujących mam, które pomogą odpowiednią zorganizować czas pracy.

1. Zawalcz o swoje

Zdecydowałaś się na skrócony harmonogram pracy? Nie powinnaś zakładać, że wszyscy rozumieją i wiedzą na czym polega twoje elastyczne podejście do życia zawodowego i prywatnego.

Rozmawiaj o tym otwarcie, bądź swoim adwokatem. Im większe zrobisz postępy, tym więcej osób zaufa, że ten sposób działa – radzi Clark.

Przyznaje, że na początku frustrowały ją spotkania organizowane poza jej godzinami pracy. Później zrozumiała: wszyscy są zajęci i po prostu trzeba współpracownikom przypominać o zasadach na jakich pracujesz.

Clark podkreśla, że ludzie często widzą ją w pracy, lecz wielu nie rozumie, że kiedy przechodzi do trybu mamy, poświęca moim dzieciom niepodzielną uwagę. Granice są ważne.

2. Uwzględnij niespójność

Clark radzi, żeby być otwartą na zmiany. Co to znaczy?

Harmonogram ustalony, kiedy dzieci były małe nie sprawdzał się, gdy dzieci zaczęły dorastać. Dlatego pozwalała sobie na korekty.

Clark spędzała również w pracy więcej czasu, kiedy jej mąż nie podróżował i mógł odbierać dzieci ze szkoły. Potem obierała te godziny.

Stale sprawdzaj, czego potrzebujesz z punktu widzenia planowania. Zmiany mogą być bardzo częste – zauważa.

(Sprawdź, co daje pracownikom motywację do pracy)

motywacja do pracy
unsplash.com

3. Nie rób sobie wyrzutów 

Bywają dni, kiedy nikt nie jest w stanie dać z siebie 100 proc. w domu czy w pracy.

W chwilach słabości, Clark przypomina sobie, że jej 75 proc. może być lepsze niż 100 proc. wielu innych.

Clark podkreśla: jestem dumna, że 14 lat temu zaryzykowałam harmonogram pracy, który pozwolił jej spełnić zawodowe i osobiste marzenia.

Nie tylko zostałam dyrektorem w PwC, ale mogłam spędzać czas z moimi pięknymi dziećmi. Jeśli jesteś rodzicem w podobnej sytuacji, pamiętaj, że nie musisz wybierać między jednym a drugim – stwierdza menedżerka.