Motywacja do pracy to nie tylko i nie przede wszystkim pieniądze. Zobacz co daje pracownikom chęć do pracy.
Wielu szefów firm jest przekonanych, że najlepszą motywacją dla pracowników są pieniądze. Inaczej mówiąc najważniejsza jest motywacja zewnętrzna.
Tymczasem dla wielu osób pieniądze nie są kluczowe. Oczywiście godna płaca jest konieczna. Jednak w grę wchodzą również inne aspekty składające się na motywację wewnętrzną: autonomia, dobre relacje w firmie oraz szansa na rozwój czyli zdobywanie mistrzostwa w tym, co się robi.
Co jest zatem ważne dla pracowników? Odpowiedź przynosi tegoroczny raport Hays Poland, firmy specjalizującej się w doradztwie personalnym.
Spis Treści
Motywacja do pracy
Eksperci przyjrzeli się świadczeniom dodatkowym oferowanym pracownikom. Okazuje się, że tzw. benefity oferuje 90 proc. firm w Polsce. Z badań wynika, że korzysta z nich prawie 90 proc. osób.
Co jest na liście najbardziej popularnych dodatków?
- karty sportowe,
- podstawowy pakiet opieki zdrowotnej,
- imprezy i wyjazdy integracyjne,
- ubezpieczenie na życie.
Natomiast do najrzadziej występujących benefitów należą m.in. dodatkowe dni urlopu lub wolne, dofinansowanie opieki nad dziećmi, przedłużony urlop rodzicielski, zniżki na produkty lub usługi firm współpracujących.
Motywacja do pracy – co jest najważniejsze
Na czym polega problem? Bardzo dużo osób jest niezadowolonych z proponowanych świadczeń dodatkowych. Źle ocenia je aż 44 proc. pytanych osób.
Hays Poland wskazuje, że pracownicy chętnie widzieliby:
- elastyczna praca – 46 proc.,
- rozszerzony pakiet opieki medycznej – 42 proc.,
- dofinansowanie dodatkowej edukacji – 38 proc.,
- dodatkowe dni urlopu – 32 proc.,
- służbowy samochód – 20 proc..
Elastyczna praca chętnie widziana
Według raportu najbardziej pożądanym świadczeniem nie związanym z pieniędzmi jest elastyczna praca.
Co ciekawe, aż 74 proc. pracodawców twierdzi, że ją oferuje, natomiast korzysta z niej nieco więcej niż połowa pracowników.
Elastyczna praca zależy jednak nie tylko od chęci szefów. Duże znaczenie ma branża – dlatego Hays Polska zauważa, że taka forma możliwa jest wśród architektów, programistów, inżynierów czy też przedstawicieli branży finansowej.
Co kryje się pod pojęciem elastycznej pracy? To przede wszystkim elastyczne godziny pracy (72 proc.) oraz praca zdalna czyli home office (82 proc.).
Być może w kolejnych badaniach te proporcje zmienią się. Wprowadzenie elementów elastycznej pracy – np. pracę z domu – wymusiła epidemia COVID-19. Wiele osób przekonało się jakie są realne zalety i wady home office.