produktywność
unsplash.com

Planowanie dnia pracy to nie lada wyzwania. Sprawdź wskazówki do specjalisty, które pozwolą ci zwiększyć produktywność i znaleźć wolny czas.

Planowanie dnia codziennego często kojarzy się narzucaniem sobie ograniczeń. Jednak nie ma innego wyjścia – w pracy harmonogramy nam po prostu służą.

Dzięki harmonogramom, przekonuje behawiorysta Nir Eyal w artykule na Nirandfar.com, mamy wyznaczone ramy działania zamiast okropnej „tyranii wyboru„.

Nieplanowany dzień nie jest wolnością. Jest to raczej przepis na porażkę. Kiedy w ciągu dnia nie planujemy czasu na robienie tego, co naprawdę ważne, nasze życie szybko traci równowagę – podkreśla Eyal.

planowanie dnia pracy
unsplash.com

Planowanie dnia pracy

Bez planu łatwo stracić koncentrację uwagi na tym, co ważne w naszym życiu. Cenne minuty skradną nam „rozpraszacze„.

Jak uniknąć zboczenia z drogi? Oto wskazówki Nira Eyala podparte doświadczeniem i badaniami naukowymi.

Planowanie dnia codziennego – dlaczego jest ważne

Czy masz problem z organizacją czasu pracy i zarządzaniem czasem? Nie jesteś sam!

Winna nie jest słaba silna wola tylko brak zrozumienia na czym polega zarządzanie swoim dniem.

Eyal zauważa: bardzo często, od śniadania do popołudnia, po drogę do domu, przechodzisz od zadania do zadania według czyjegoś kaprysuOczywiście inni ludzie uwielbiają to, że zajmujesz się ich priorytetami i odsuwasz od swoich 

Taki styl życia i podejmowania decyzji prowadzi do przepracowania, stresu i ostatecznie bezproduktywnego dnia.

Jeśli nie zaplanujesz dnia, zrobi to ktoś inny – stwierdza Eyal.

Każde działanie może odwracać naszą uwagę od priorytetowego celu, lub skupiać się na nim.

W tej chwili sprawdzenie skrzynki e-mail może wydawać się niezwykle ważne. Jednak jeśli masz duży projekt do ukończenia, oznacza zapewne stratę czasu.

Eyal: poleganie na naszych chwilowych odczuciach jest zbyt ryzykowne. Jedynym sposobem, aby naprawdę wiedzieć, czego chcemy, jest planowanie z wyprzedzeniem.

Jeżeli nie zaplanujesz swojego dnia, to nie będziesz widział różnicy między rozproszeniem, a tym co zamierzałeś zrobić.

harmonogram dnia
unsplash.com

Harmonogram dnia

Lekiem na brak zaplanowanego dnia jest sporządzenie harmonogramu. Możesz go skonstruować na tydzień – z takim szablonem w ręku będziesz wiedział czy jesteś na dobrym kursie.

Jeśli zauważysz, że robisz to, co zaplanowałeś, to jest zbliższa się do tego czego rzeczywiście pragniesz. Wszystko inne rozprasza cię – stwierdza Eyal.

No dobrze, czy jest w takim razie coś złego w przewijaniu Instagrama czy oglądaniu seriali na Netflixie? Nie! Nie jest jeśli właśnie to zamierzałeś robić.

Taka przerwa może ci pomóc złapać oddech. Sęk w tym, że kiedy robimy to nieumyślnie, to wpadamy w kłopoty.

Naturalnie planowanie dnia nie sprawi, że staniesz się kuloodpornym superbohaterem. Życie jest życiem i często będziesz zbaczał z kursu. To normalne. Pamiętaj o tym, a oszczędzisz sobie wyrzutów sumienia i frustracji.

Po latach stosowania tej metody wciąż od czasu do czasu zbaczam z toru. Chodzi o to, aby pomóc ci zidentyfikować rozproszenie, abyś mógł udoskonalić i ulepszyć sposób spędzania czasu w przyszłości – stwierdza Eyal.

Poniesiesz porażkę, złamiesz harmonogram, stracisz czas – dzięki temu dużo się nauczysz. To okazja, żeby ulepszyć sposób w jaki zarządzasz swoim dniem.

Ulepszany sposób tworzenia planu dnia sprawi, że będziesz się go trzymał. Zbyt sztywne planowanie jest niepraktyczne i szybko je porzucisz.

Mając dobry system – tworzenie harmonogramu – nawet po gorszym, zabałaganionym dniu, wrócisz na właściwe tory.