motywacja pracowników
unsplash.com

Motywacja – co zrobić, żeby mieć chęć do pracy? Trzeba robić więcej właściwych rzeczy i mówić „nie” pozostałym. Jednak to nie wszystko.

Motywacja do pracy to niezwykle cenna rzecz. Jednak im coś cenniejsze, tym trudniej dostępne.

Cenne wskazówki, gdzie szukać motywacji, znaleźliśmy w rozmowie Nira Eyala z Robertem Glazerem, autorem i  dyrektorem generalnym Acceleration Partners (Nirandfar.com).

wypalenie zawodowe
unsplash.com

Motywacja do działania – jak ją znaleźć

Glazer podkreśla, że wypalenie zawodowe jest jednym z największych wyzwań w pracy.

Przywołuje badania Gallupa z których wnika, że wypalenie dotyka – przynajmniej czasami – 67 proc. pracowników. Sam Glazer trafił nawet do szpitala po ataku paniki.

Recepta na wypalenie jest prosta, choć jak to zwykle bywa, niełatwa w zastosowaniu.

Motywacja i wypalenie zawodowe

Okazuje się, że wcale nie trzeba mniej pracować. Często rozwiązaniem jest przemyślenie na co zużywamy nasze siły.

To oznacza po prostu, że musimy robić więcej właściwych rzeczy i mówić „nie” innym – jakość jest ważniejsza niż ilość – podkreśla Glazer.

Można zatem robić karierę, ale często kosztem własnego szczęścia, zdrowia czy rodziny. Tymczasem lepiej przemyśleć, co jest najważniejsze i przemodelować swoje życie tak, żeby to osiągnąć.

Prawie wszystkie firmy, które istnieją na rynku i odnoszą sukcesy mają jasną wizję i wartości. To samo dotyczy ludzi – stwierdza Glazer.

Warto pamiętać, że nie chodzi o najbardziej ogólne wartości.

Według Glazera przedsiębiorstwa wpadają w kłopoty, gdy próbują odwołać się do wszystkich za pomocą ogólnych deklaracji misji i podstawowych wartości, jak „uczciwość” lub „prawość”. To oczywistości, które nie odróżnią ich od konkurencji.

Jesteś np. agresywnym liderem? Bądź szczery i jako podstawową zasadę wybierz „zorientowanie na wynik”, a nie „pracę zespołową”.

Autor sam zauważył, że po wyznaczeniu osobistych celów zrozumiał dlaczego niektóre rzeczy w jego życiu po prostu go nudziły. Mógł dostosować życie osobiste i biznes do swoich mocnych stron i tego, co było dla niego najważniejsze.

Po prostu nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu, aby zejść z koła chomika i zaprojektować życie, którego naprawdę chcemy – podrkeśla autor.

motywacja do pracy
unsplash.com

Motywacja do pracy i najważniejsze pytania

Robert Glazer radzi, żeby każdy z nas pomyślał:

  • w jakim środowisku czujesz się pobudzony, a w jakim wyczerpany?
  • jaką pracę wykonałbyś za darmo?
  • jaki wpływ chcesz wywrzeć na innych?

Znajdziesz odpowiedzi, które pozwolą ci zrozumieć, na czym powinieneś skupić swój ograniczony czas i energię.

Skoncentruj się na trzech kluczowych sprawach:

  • wyznaczaniu celów – długoterminowych, 5-10 letnich lub na całe życie, które są zgodne z twoimi wartościami,
  • wyjściu poza strefę komfortu – to znaczy robienie od czasu do czasu rzeczy, które choć trochę nas przerażają. Strach jest naturalną reakcją, ale musimy przeprogramować nasze mózgi, zrozumieć, że wypychanie się poza strefę komfortu i próbowanie rzeczy, które są „przerażające”, jest kluczowym elementem wzrostu,
  • ocenie relacji – które relacje w twoim życiu sprawiają, że jesteś lepszy, a które ciągną cię w dół. Nie zawsze musi to oznaczać dramatyczne zerwanie związków. Możesz np. ograniczyć kontakty oraz czas i energię poświęcaną takiej osobie. Dzięki temu zyskasz więcej czasu dla ludzi, którzy są dla ciebie najważniejsi, wspierają i pomagają w rozwoju.

Według Glazera w pełni wykorzystamy nasz potencjał jeśli zintegrujemy cztery elementy:

  • duchowy: kim jesteśmy i czego chcemy; nasz cel i podstawowe wartości,
  • intelektualny: jak planujemy i realizujemy plany, nauka, nawyki, wyznaczanie celów,
  • fizyczny: nasze zdrowie i dobre samopoczucie, jak zachowujemy energię nawet w trudnych sytuacjach,
  • emocjonalny: jak zarządzamy naszymi reakcjami emocjonalnymi i budujemy pozytywne relacje.

Musimy zająć się wszystkimi czterema z nich, aby iść naprzód – jeśli jesteś słaby w jednym z czterech, wpłynie to na inne obszary i powstrzyma cię – podkreśla.

Dlatego jeśli ktoś ma ambicję, talent i energię, by dążyć do celu, ale brakuje mu zdolności emocjonalnych, upadnie w przypadku najmniejszych przeciwności. Podobnie człowiek, który jest błyskotliwy, odporny i zdrowy, ale nie ma pojęcia, czego tak naprawdę chce w życiu najbardziej.

Jednocześnie trzeba zachować czujność, podkreśla Glazer i poprawiać obszary w których aktualnie jesteśmy najsłabsi.