spokój
unsplash.com

Stoicki spokój w czasach kryzysu gospodarczego i zamętu związanego z epidemią COVID-19? To możliwe. Oto wskazówki, jak zachować spokój w drodze do sukcesu.

Stoicki spokój przyda się każdemu: przedsiębiorcy prowadzącemu firmę jednoosobową, biznesmenowi, który ma spółkę akcyjną ze wspólnikami czy też osobom pracującym na etacie.

Dobrze jest panować nad emocjami w burzliwym świecie. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Na szczęście mamy wskazówki i świetnego przewodnika. To Ryan Holiday, autor książki „Stillness Is the Key” (ryanholiday.net).

Stoicki spokój – 10 wskazówek

Czym jest stoicki spokój? Holiday pisze o tym tak:

Cisza. Pewność. Wdzięczność i szczęście. Piękno. Umiejętność cofnięcia się i refleksji. Bycie stabilnym, gdy wszystko kręci się wokół ciebie. Działa bez szału. Słyszy tylko to, co trzeba usłyszeć.

Holiday przywołuje rzymskiego cezara Marka Aureliusza, który w trudnych czasach pisał, że jest „jak skała, nad którą fale wciąż rozbijają się”, skałą, która „stoi niewzruszona, a wokół niej nadal wścieka się morze”.

stoicki spokój co to znaczy
unsplash.com

Stoicki spokój – co to znaczy?

Holiday sięga po wskazówki sprzed setek, tysięcy lat. To one pomogą zachować stabilność, zdyscyplinowanie, skupienie, spokój i dostęp do swoich pełnych możliwości w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu, pomimo rozproszenia i trudność.

(Sprawdź jak zachować koncentrację uwagi)

  1. Przestań oglądać wiadomości.

Holiday mówi tak: najważniejsza rzecz do odfiltrowania, jeśli chcesz więcej spokoju w swoim życiu? Newsy czyli wiadomości, które serwują nam media 24/7.

Epiktet miał rację: „Stajesz się tym, na co zwracasz uwagę… Jeśli sam nie wybierzesz, na jakie myśli i obrazy się narażasz, zrobi to ktoś inny” – przypomina pisarz.

Naturalnie bycie dobrze poinformowanym jest bardzo ważne. Jednak oglądanie wiadomości nie pomaga w tym. Lepiej ten czas poświęcić na produktywną pracę.

2. Czytaj książki.

Dorothy Day, katolicka dziennikarka i działaczka społeczna, napisała w swoim dzienniku w 1942 r.: „Odłóż swoją codzienną gazetę… i spędź czas na czytaniu”.

Holiday radzi, żeby czytać wybitne, mądre i wspaniałe książki.

Przeczytaj prace pisarzy, którzy poświęcali więcej czasu na myślenie o tym, co piszą, niż czynią to ich czytelnicy. Przeczytaj, co jest ponadczasowe, a nie aktualne. Jeśli jesteś zestresowany, przestań cokolwiek robić i usiądź z książką. Uspokoisz się – radzi Holiday.

Inaczej mówić: książki są sposobem na uzyskanie spokoju na żądanie.

3. Prowadź dziennik.

Ryan Holiday codziennie rano spisuje swoje myśli, wrażenia, doświadczenia. W ten sposób zostawia na papierze bagaż emocjonalny. Nie musi go nieść przez resztę dnia.

Nie zapominaj, że nie ma dobrego lub złego sposobu prowadzenia dziennika. Chodzi o to, żeby to zrobić – radzi holiday.

4. Idź na spacer (lub pobiegnij).

To świetny sposób nie tylko na zachowanie kondycji. Spacer lub bieganie pomoże oczyścić umysł, oderwać się od niepokoju, sprawi, że docenisz piękno otaczającego nas świata.

Nie chodzi o to, aby jak w tradycyjnej medytacji wypychać każdą myśl czy obserwację z umysłu. Chodzi o to, aby zobaczyć, co jest wokół ciebie – stwierdza autor.

5. Ciesz się prostymi przyjemnościami.

To proste. Jeśli potrafisz być wdzięczny za zwykłe, codzienne przyjemności, to będziesz szczęśliwszy niż inni.

Szukaj chwil i ucz się nimi cieszyć.

stoicki spokój znaczenie
unsplash.com

Stoicki spokój – znaczenie nawyków, samotności i właściwej perspektywy

6. Buduj nawyki

Bez nawyków, codziennych rutyn, budowy struktury, w nasze życie wkracza chaos, samozadowolenie i zamieszanie.

Holiday zauważa, że kiedy masz nawyki, to nie musisz szarpać się szukając odpowiedzi na to co masz zrobić, co jeść, w co się ubrać, jaką pracę wykonać.

Potrzebujemy tego porządku i przejrzystości, zwłaszcza teraz – podkreśla holiday.

7. Szukaj samotności.

Holiday wspomina badania o zwyczajach menedżerów wyższego szczebla. Jak ładowali swoje baterie?

Pływali, żeglowali, jeździli rowerem na długie dystanse, słuchali muzyki klasycznej, nurkowali, jeździli na motocyklach i wędkowali. Wszystkie te czynności łączy jedno: brak rozgardiaszu.

8. Zmniejszaj proporcje.

O co chodzi? Wszystko, co nam się przydarza, już się kiedyś wydarzyło. Warto o tym pamiętać.

Nasze problemy są poważne. Ale możemy wytłumić nasz niepokój i strach, gdy zdamy sobie sprawę, że to tylko historia, która się przed nami rozwija. Wszystko już kiedyś było.

9. Znajdź czas na hobby.

„Jeśli działanie męczy twoje ciało, ale uspokaja serce” – powiedział Xunzi – „zrób to”.

Hobby jest bardzo ważne. Ci co je mają – zauważa Holiday – odkrywają na nowo, że życie jest stworzone do życia, a nie tylko do pracy.

10. Zrób coś dla większego dobra.

To mówiąc najprościej, niesamolubne działanie. Robienie rzeczy, które wykraczają poza nasz obecnym, jednostkowy interes.

Jeśli chcemy być dobrzy i dobrze się czuć, musimy czynić dobrze – stwierdza holiday.

To nie muszą być spektakularne działania. Wystarczają drobne, bardzo drobne rzeczy – podniesienie papierka z ziemi czy pomoc starszej osobie we wniesieniu zakupów do domu.

Holiday podkreśla: czynienie dobra tworzy duchową ciszę. To sprawia, że ​​świat staje się lepszym miejscem. Zwłaszcza w czasach, gdy wydaje się, że straciliśmy nastawienie na wspólnotę.

I dodaje: nie pozwól, by zaraził cię nowoczesny duch samolubstwa. Pamiętaj, że jesteśmy tu dla siebie. Jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami.