Spółka GmbH w Niemczech

Coraz bardziej popularne staje się zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej na terytorium Niemiec. Polska wciąż jest krajem, w którym najbardziej dotkliwe dla przedsiębiorców są podatki i składki ubezpieczeniowe. Niemieckie prawo jest w tym względzie bardziej łaskawe, dlatego też rośnie trend przenoszenia swoich biznesów na drugi brzeg Odry. Dotyczy to zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych jak i większych przedsiębiorstw. W jakich przypadkach Gesellschaft mit beschränkter Haftung jest opłacalne?

Spis Treści

Gesellschaft mit beschränkter Haftung – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jest to rodzaj działalności gospodarczej przewidziany dla większych firm – wówczas staje się to opłacalne. Spółka musi mieć swoich udziałowców, zarząd, przedstawicieli oraz prezesa. Tym, co wyróżnia Gesellschaft mit beschränkter Haftung od innych rodzajów biznesów jest to, że spółka taka odpowiada za swoje zobowiązania jedynie majątkiem firmowym, a nie majątkiem poszczególnych przedsiębiorców.

Spółka GmbH w Niemczech – koszty, plusy i zagrożenia

Chcąc aby firma w Niemczech działała na zasadach GmbH trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty jakie należy ponieść już na początkowym etapie rejestracji tego rodzaju działalności gospodarczej. Koszty zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamykają się przeważnie w kwocie nie przekraczającej pięciu procent wartości jej kapitału początkowego. Co ważne, wliczone są w to już koszty obsługi prawnej, do której zaliczają się chociażby opłaty za dokumentację sporządzaną u notariusza. Osobno liczone są koszty doradcze, które mogą zamknąć się w kwocie do stu euro za godzinę. Przynajmniej pięćdziesiąt procent wartości kapitału spółki musi zostać wpłacone jeszcze przed rejestracją firmy.

1-Euro-GmbH alternatywa dla Gesellschaft mit beschränkter Haftung?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które posiadają bardzo niski kapitał zakładowy mogą zostać zarejestrowane jako 1-Euro-GmbH. W tym przypadku kapitał zakładowy rejestrowanej spółki może zaczynać się już od jednego euro. Jednak warto przemyśleć zakładanie takiego rodzaju działalności gospodarczej w przypadku braku wystarczających funduszy. Może bowiem okazać się, że firma posiadająca zbyt mały majątek własny bardzo szybko splajtuje, chociażby z tego względu, że okaże się ona mało wiarygodnym partnerem w interesach dla potencjalnych kontrahentów. Zaczynając działalność gospodarczą lepiej jest zainwestować w jednoosobową firmę niż w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.