Skuteczne planowanie to klucz do sukcesu. Jednak z której metody planowania skorzystać? Sprawdź metodę WOOP.
Skuteczna planowanie to pięta achillesowa wielu z nas. Jest jednak sposób, żeby układać lepszy harmonogram dnia i dążyć bezpośrednio do celu.
Na czym polega metoda WOOP?
Spis Treści
Skuteczne planowanie
WOOP opiera się prostym założeniu. Jeżeli zdecydujesz co, kiedy i gdzie będziesz robił, to rośnie szansa, że faktycznie to zrobisz. Dowodzą tego liczne badania naukowców.
Dzięki temu podejściu nie potrzebujesz polegać tylko i wyłącznie na silnej woli. Wystarczy plan (psycholodzy mówią: intencja implementacyjna).
Programujesz zachowanie i działasz na autopilocie. Nie tracisz energii na decydowanie, bo zdecydowałeś już wcześniej.
Sposoby na skuteczne planowanie
Zdecydowanie co, gdzie i kiedy bardzo dobrze sprawdziło się w przypadku osób, które mają olbrzymi problem ze skutecznym planowanie (i realizacją planów). Chodzi o osoby uzależnione od narkotyków.
Po zastosowaniu intencji implementacyjnej, 80 proc. uczestniczących w badaniu napisało życiorys do podania o pracę. W grupie, której członkowie nie zrobili konkretnego planu, życiorysu nie przygotował nikt.
WOOP – skuteczne planowanie dnia
WOOP jest metodą opracowaną przez Gabriela Oettingen i Petera M. Gollwitzera, profesorów z New York University.
Ta technika zadziała, kiedy boisz się zrobić pierwszy krok lub odwlekasz działanie w nieskończoność.
WOOP to planowanie na sterydach. Cały system składa się 4 kroków:
- Wish (jakie masz marzenie?) – “Chcę mieć lepszą pracę”
- Outcome (jaki chcesz osiągnąć efekt?) – “Chcę zwiększyć swój dochód o 500 zł więcej”
- Obstacle (co może stanąć Ci na przeszkodzie?) – “Nie mam pojęcia, jak dorobić tyle pieniędzy”
- Plan (zaplanuj działanie) – “Najpierw dowiem się na czym polega działalność nierejestrowana, a potem zrobię listę pomysłów na dropshipping”
Mówiąc inaczej, WOOP to następujące działania:
Wybierz marzenie → wyznacz konkretny cel do osiągnięcia → sprawdź, co Ci może przeszkodzić → stwórz plan i go realizuj
Jeśli twoje marzenie-cel jest realne/osiągalne, to WOOP ułatwi Ci działanie. Opracujesz plan i poczujesz przypływ energii.
Skuteczne planowanie czasu
Badacze dowiedli, że system znakomicie przydaje się np. dzieciom, które mają problemy w nauce. Można przyjąć, że jeśli WOOP działa w przypadku najmłodszych, to starsi też będą zadowoleni.
System WOOP ma też inną, cenną zaletę.
Szybko zorientujesz się czy masz realną szansę na zrealizowanie celu. Przejdź w myślach przez cztery kolejne kroki – nadal uważasz, że masz szanse na sukces.
Wreszcie WOOP nie wyssie z Ciebie energii potrzebnej do działania, jak to bywa w przypadku fantazjowania o osiągnięciu wymarzonego celu.
Studenci, którym kazano wyobrazić sobie sukces na egzaminie wypadli w rzeczywistości gorzej niż ich koledzy, którzy wizualizowali, jak uczą się do testu. Symulacja nauki ułatwiła im planowanie, zmniejszyła niepokój związany z egzaminem i sprawiła, że więcej czasu spędzili nad książkami.
Zamiast fantazjować, pomyśl o przeszkodach, które mogą się pojawić. Myślenie o przyszłych sukcesach jest przyjemne, ale w dłuższej perspektywie zwiększa stres i zmniejsza satysfakcję. I nie pomaga zamienić marzenia w cele i działania. Bardziej przyda się inna rada.
Jeśli marzysz o czymś, to dopiero zaczynasz. Teraz zastanów się nad przeszkodami stojącymi na drodze do spełnienia twojego marzenia. Zrób plan i wykonaj go, aby ominąć przeszkody. W ten sposób spełnisz swoje marzenie – podkreśla prof. Angela Lee Duckworth z University of Pennsylvania.