Czas na pracę – lepiej siąść do roboty rano, w południe czy wieczorem? Zobacz, co na ten temat mówią specjaliści.
Jest duża szansa, że nie jesteś „skowronkiem” lub „sową”. Większość ludzi, ok. 60-80 proc. osób, najwięcej sił umysłowych ma rano. To mniej, więcej 2-3 godziny po przebudzeniu. Psycholog Ron Friedmann, autor „The Best Place to Work”, mówi o 3 godzinach po przebudzeniu.
Dlaczego? Wtedy rośnie temperatura ciała, dysponujemy największą energią, jesteśmy najbardziej skupieni i myślimy logicznie.
Spójrzmy na konkrety.

Czas na pracę
Dan Ariely, behawioralny ekonomista z Duke University, mówi, że w optymalnej formie do pracy umysłowej, jesteśmy przez 120-150 minut w ciągu dnia.
Warto jednocześnie pamiętać, że nie są to minuty tuż po wstaniu z łóżka.
Jeśli wstałeś o 7, to będziesz najbardziej produktywny mniej więcej w godz. 8-10:30 – tłumaczy Ariely (Bakadesuyo.com).
To najcenniejszy czas w ciągu dnia. Możemy go roztrwonić lub wykorzystać na głęboką pracę (skoncentrowaną na głównym, najważniejszym zadaniu) wymagająca koncentracji i skupienia.
Skuteczna praca
Często większość z nas zaczyna dzień w pracy od sprawdzenia skrzynki e-mail lub Facebooka. To domyślne zachowanie.
Mamy dobre intencje. Chcemy reagować na sygnały od klientów czy współpracowników. Jednak reagowanie, jako pierwsza rzecz rano, jest naprawdę kosztownym działaniem. Nie pozwala nam optymalnie wykorzystać naszych najlepszych godzin – tłumaczy Friedmann w Hbr.org.
Friedmann zauważa, że brak harmonogramu dnia prowadzi do reagowania na priorytety innych osób zamiast robienia tego, co jest ważne dla nas. Nie jesteśmy tak skuteczni, jak moglibyśmy być. Mamy nastawienie reaktywne zamiast proaktywnego.
Czas na pracę
Większość z nas dobrze wie, kiedy w ciągu dnia traci energię. To zazwyczaj czas po godz. 12.
Objawy są przykre. Nasza zdolność do koncentracji i myślenia analitycznego drastycznie się zmniejsza.
Większość z nas ratuje się dłuższymi lub krótszymi przerwami w pracy lub kolejną kawą. Ponieważ więcej osób pracuje zdalnie z domu, więcej osób może pozwolić sobie na drzemkę (optymalny czas to 10-20 minut).
Warto pamiętać, że jeśli pracujesz przy monitorze, to dobra przerwa polega na oderwaniu się od komputera.
(Zobacz na czym polega technika Pomodoro)

Pora do pracy
Według Daniela Pinka popołudnie to dla naszych zdolności umysłowych najgorszy moment w ciągu dnia.
Zdolności do myślenia analitycznego są słabsze, ale nie wszystko stracone.
Czas po godz. 12 sprzyja kreatywności. Na tym nie koniec. Po godz. 17 zaczynamy odzyskiwać energię i mentalne siły.
Nawet pomijając naturalny spadek energii, lepiej unikać planowania na popołudnie ważnych zadań. Dlaczego? Bo im dalej w dzień, tym większe szanse, że pojawi się co czego nie mogłeś przewidzieć.
Szef poprosi, żebyś został dłużej w pracy, masz niespodziewaną wizytę przyjaciół lub kogoś z rodziny lub musisz zamiast współmałżonka odebrać dziecko z pracy. Często najskuteczniej jest zacząć dzień od zrobienia najważniejszej rzeczy.