czytać więcej
pexels.com

Jak czytać więcej książek, czerpać wiedzę i korzystać z doświadczeń innych osób? Poznaj strategie, które ułatwią ci zadanie.

Bolesna prawda jest taka: chcesz czytać więcej książek, ale nie masz czasu. Po całym dniu w pracy lub firmie, masz wszystkiego dosyć. 

Z drugiej strony wiesz, że wiedza ukryta w książkach może pomóc ci np. w rozwoju osobistym czy rozkręceniu biznesu.

Czy jest wyjście z tej sytuacji?

jak czytać więcej książek
pexels.com

Jak czytać więcej

No dobrze, czy trzeba kogoś przekonywać, że warto czytać?

Najprawdopodobniej każdy problem jaki mamy został już kiedyś opisany i jest książka, która zawiera odpowiedź na nasze pytania – powiedział kiedyś pisarz Ryan Holiday.

Warto też dodać do tego spostrzeżenie błyskotliwego przedsiębiorcy, Ramitha Sethiego. Otóż, mówi on tak: jeśli “myślisz o” kupieniu książki, to ją po prostu kup. Nie trać 5 sekund na rozważania. Nawet jedna idea, którą znajdziesz w książce jest warta wydanych pieniędzy.

Jak czytać więcej książek

Jednym ze sposobów na więcej czasu z książką może być metoda 1-5.

Recepta jest prosta. Czytaj codziennie jedną stronę książki lub czytaj książkę przez 5 minut. To musi się udać.

To dopiero pierwszy krok. Metoda 1-5 pomoże ci wyrobić w sobie nawyk czytania. Dlatego stopniowo zwiększaj dawkę czasu spędzanego z książką.

Ta metoda sięga po koncepcję B. J. Fogga, badacza z Uniwersystetu Stanforda, który radzi: jeśli chcesz robić coś w życiu na dłużej, to zacznij od możliwie najprostszego działania.

Czytanie strony na dzień lub przez 5 minut rozpocznie proces. Nawet jeśli na początku przeczytasz tylko jedną książkę na dwa, trzy miesiące (to 4-6 książek rocznie!), to już wygrałeś. Zacząłeś czytać! Zawsze to lepsze niż nie przeczytać żadnej książki.

czytać książki
pexels.com

Czytać więcej – zaplanuj czas z książką

Kolejnym sposobem, jest planowanie, kiedy i gdzie będziesz czytał.

Możesz postanowić, że np. spędzisz czas z książką na przerwie w pracy, lub wracając do domu (samochodem – audiobook, autobusem – papier) czy też po kolacji.

Prawdopodobnie masz sporo czasu na czytanie. Jak to możliwe?

200 książek – tyle mógłbyś przeczytać gdybyś na rok odłączył się od mediów społecznościowych – przekonuje Charles Chu w serwisie Quartz (qz.com).

Postawienie książki w centrum zdecydowanie zwiększy twoje szanse.

Oglądamy telewizję, bo telewizor wisi na ścianie w salonie. Korzystamy ze smartfona, bo nosimy go ciągle przy sobie.

Będziesz więcej czytał jeśli książkom nadasz taką rangę, jak telewizorowi czy smartfonowi.

Dlatego warto włożyć książkę do torebki czy plecaka z którym jedziesz do pracy. Położyć na stoliku w salonie lub sypialni czy też na stole w kuchni.

Zamiast martwić się swoją słabą silną wolę zwiększ swoje szanse, odpowiednio dbając o otoczenie w którym żyjesz.

Stephen King radzi czytać przynajmniej 5 godzin dziennie. Ktoś podpatrzył, jak słynny pisarz stoi w kolejce po bilet do kina. Trzymał nos w książce do samego okienka, potem do zgaszenia świateł na sali, a po ich zapaleniu od razu wyjął książkę.

We wszystkich zakamarkach dnia są ukryte minuty i jest ich bardzo dużo – zauważa Neil Pasricha, który opowiedział wspomnianą anegdotę o Stephenie Kingu w tekście na Hbr.org.

Jeśli nie wiesz, co czytać, możesz skorzystać z rekomendacji na stronach Billa Gatesa, Tima Ferrissa czy Ryana Holidaya.