mały zus plus
pixabay.com

Mały ZUS plus 2020 – wszystko, co musisz wiedzieć o zusowskiej uldze dla przedsiębiorców. Zorientuj się, czy możesz z niej skorzystać.

Wiele osób zastanawia się czy Mały ZUS plus w 2020 roku, to oferta dla nich.

Mały ZUS plus 2020 – warunki

Mały ZUS plus to kolejny stopień w piramidzie ulg dla przedsiębiorców. Najniżej jest Ulga na start. To oferta dla osób, które pierwszy raz zarejestrowały działalność gospodarczą lub zrobiły to po raz kolejny po przerwie.

Dzięki Uldze na start nie płacisz składek ubezpieczenia społecznego przez 6 miesięcy. Obowiązkowo przelewasz tylko pieniądze na składkę zdrowotną.

Drugi stopień to obniżone składki ZUS przez 24 miesiące. Z tej ulgi skorzystasz od razu po zarejestrowaniu firmy lub po zakończeniu Ulgi na start. Tym razem płacisz ubezpieczenie społeczne, choć niższe (ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe).

Po dwóch latach masz do wyboru: płacisz standardowe stawki ZUS lub przechodzisz na Mały ZUS plus. Zobacz, czy masz prawo do takiej ulgi i na jakich warunkach.

mały zus plus dla kogo
pixabay.com

Mały ZUS plus – dla kogo

Jakie warunki należy spełnić, żeby nadal cieszyć się niższą składką zusowską?

Przede wszystkim twój przychód nie może przekroczyć 120 tys. zł przez cały 2019 rok.

Być może będziesz musiał skorzystać z kalkulatora. Jeśli działalność prowadziłeś tylko przez część 2019 roku, to dzielisz 120 tys. zł przez liczbę dni kalendarzowych w poprzednim roku kalendarzowym. Kolejny krok: wynik mnożysz przez liczbę dni kalendarzowych, w których prowadziłeś działalność. Uzyskana liczba to twój limit. Czy mieści się w nim twój przychód?

Drugi warunek: prowadziłeś działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni kalendarzowych.

To podstawowe zasady. Pamiętaj, że nie możesz skorzystać z Małego ZUS plus jeśli to twój pierwszy rok działalności (wtedy masz prawo do Ulgi na start i obniżonych składek) lub spełniasz warunki do płacenia obniżonych składek przez 24 miesiące.

Jeśli spełniasz warunki, żeby skorzystać z Małego ZUS plus, to masz 7 dni na przekazanie dokumentów do ZUS (liczone od pierwszego dnia, w którym zaczynasz spełniać warunki). Możesz to zrobić korzystając z platformy internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub CEIDG.

Uwaga! Jeśli chcesz korzystać z tej ulgi w 2021 roku, to zgłoś się do końca stycznia!

mały zus plus ile wynosi
pixabay.com

Mały ZUS plus – ile wynosi

Na Małym ZUS plus twoja składka liczona jest od dochodu, który uzyskałeś w poprzednim roku.

Kalkulator ZUS do obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe znajdziesz na stronie: www.eskladka.pl/Calculator

W czasie korzystania z ulgi możesz w poszczególnych miesiącach opłacać składki na ubezpieczenia od podstawy wymiaru obliczonej na kalkulatorze ZUS lub od kwoty wyższej (jeśli zechcesz).

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne możesz płacić przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności. Trzeba pamiętać, że do tej puli wlicza się czas Małego ZUS (o ile z niego korzystałeś w 2019 roku).

Jak w przypadku pozostałych ulg – Ulgi na start oraz obniżonej składki przez 24 miesiące – nadal musisz płacić pełną składkę zdrowotną. W 2020 roku to 362,34 zł.

Rozważając skorzystanie z ulg w ZUS warto pamiętać, że ma to swoją cenę. Owszem, zostanie ci więcej pieniędzy na koncie. Jednak nie płacisz całej składki i mniej pieniędzy trafi na przyszłą emeryturę czy możliwą rentę. Sam musisz ocenić, czy opłaca się korzystać z ulg i mieć niższe świadczenia w przyszłości.

Mały ZUS plus – kto z niego nie może korzystać

Po pierwsze, musisz spełnić warunki o których pisaliśmy wyżej. Spełniasz? Dobrze! Teraz sprawdź, czy nie ma innych przeciwwskazań.

Mały ZUS plus nie jest dla ciebie jeśli:

  • rozliczasz się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystałeś ze zwolnienia z VAT (po prostu nie składasz do skarbówki zeznań PIT),
  • miałeś ubezpieczenie społeczne/zdrowotne także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. byłeś wspólnikiem w spółce jawnej),
  • prowadząc działalność gospodarczą robisz  to samo, co wykonywałeś dla byłego/obecnego pracodawcy w ramach etatu (chodzi o ten lub poprzedni rok kalendarzowy),
  • prowadziłeś w poprzedni roku działalność jako twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, spółki partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.,
  • prowadziłeś publiczną lub niepubliczną szkołę.