bon turystyczny
pixabay.com

ZUS przedstawił dane, jakim wzięciem cieszył się bon turystyczny w pierwszych miesiącach działania projektu. Okazuje się, że tylko jednego, rekordowego dnia, zapłaciliśmy nim za usługi warte ponad 9,8 mln zł.

Największe zainteresowanie bonami turystycznymi ZUS zanotował w sierpniu. Rekordowy był 17 sierpnia. Tego dnia Polacy zrobili ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę – ponad 9,8 mln zł.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia 2020 roku.

W ciągu pierwszych miesięcy funkcjonowania bonu turystyczne – w sierpniu i wrześniu – aktywowaliśmy w sumie milion bonów turystycznych na kwotę ponad 856 mln zł.

Ile zostało już użytych? Według danych Zakładu Usług Społecznych, liczba zarejestrowanych płatności wyniosła około 300 tys.

Polski Bon Turystyczny
pixabay.com

ZUS bon turystyczny

Wakacje sprzyjały korzystaniu z bonu turystycznego ZUS. Rekord padł w połowie sierpnia.

13,8 tys. – tyle płatności dokonano bonami 17 sierpnia. Za bazę noclegową czy usługi turystyczne zapłacono tego dnia ponad 9,8 mln zł.

Dwa dni wcześniej, czyli w Święto Wojska Polskiego, płatności było ponad 12 tys. na 8,2 mln zł. Tymczasem tydzień później liczba płatności sięgnęła 11,6 tys. na kwotę 7,8 mln zł.

Bon turystyczny – zastrzyk pieniędzy dla branży

W sumie w sierpniu i wrześniu na rynek turystyczny trafiło z bonu turystycznego ponad 200 mln zł.

Udział w projekcie zgłosiło do tej chwili 17,5 tys. firm. Wszystkie, zgodnie z zasadami, wpisane są na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.

Bon turystyczny, który jest jednym z elementów wsparcia gospodarki w czasie epidemii, okazał się sukcesem – podkreśla Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Warto pamiętać, że bon w całości jest obsługiwany online – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. To spowodowało też wzrost liczby użytkowników PUE. Teraz swoje sprawy może załatwić w ZUS przez internet blisko 6 mln osób.

To wszystko pokazuje, że elektronizacja jest naszą przyszłością i należy podążać tą drogą” – podkreśla prezes G. Uścińska.

bon turystyczny ZUS
pixabay.com

Polski Bon Turystyczny – zasady działania

Oto najważniejsze zasady dotyczące bonu:

  • za jego pomocą zapłacimy za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski,
  • ważny jest do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę,
  • lista zarejestrowanych podmiotów dostępna jest na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej (www.bonturystyczny.gov.pl) oraz na www.polska.travel.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus„.

Dotyczy to również dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im nie przysługuje.

Jedno dziecko, to jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł.

Bon mogą aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Po aktywacji bonu dostajemy kod. Jak wygląda płatność? Przekazujemy numer bonu np. w hotelu oraz potwierdzamy zakup przy pomocy dwóch kodów (w chwili płatności za usługę).

Bonem możemy płacić do wyczerpania środków czyli 500 zł.

Źródło: Zakład Usług Społecznych