Profil Zaufany – jak założyć i do czego wykorzystać? Już prawie 8 milionów Polaków korzysta z tej usługi przy załatwianiu spraw w urzędzie. Zobacz, jak do nich dołączyć.
600 tysięcy – tyle nowych Profili Zaufanych przybyło w ciągu wakacji. Coraz więcej osób korzysta z e-usług. Jak do nich dołączyć? Jak skorzystasz na założeniu Profilu Zaufanego?
Spis Treści
Profil Zaufany jak założyć i do czego wykorzystać
Profil Zaufany służy do załatwiania spraw w urzędzie online. Mówiąc w skrócie: zamiast iść do urzędu możesz zostać w domu, przy komputerze.
Wystarczy, że wypełnisz wniosek dostępny online i podpiszesz go podpisem zaufanym. Będzie miał taką samą moc, jak dokument papierowy z odręcznym podpisem złożony u urzędnika.
Na przykład planujesz biznes. Działalność gospodarcza – jak otworzyć ją najszybciej?
Skorzystaj z internetowej platformy CEIDG (wyszukiwarki firm i nie tylko). Wniosek wypełniasz online i podpisujesz podpisem zaufanym w ramach Profilu Zaufanego. Wszystko bez wychodzenia z domu, dosłownie w kilka minut. Choć oczywiście wcześniej musisz się przygotować np. wybrać formę opodatkowania czy też Ulgę na start w ZUS.
(Sprawdź jaki podatek płaci firma jednoosobowa)
Profil Zaufany ZUS, ePUAP i nie tylko
Z Profilu Zaufanego skorzystasz za darmo. Dzięki niemu potwierdzisz swoją tożsamość korzystając z elektronicznej administracji oraz podpiszesz urzędowe dokumenty.
Profil ważny jest przez 3 lata. Po upływie tego czasu możesz go przedłużyć.
Kto może dysponować Profilem Zaufanym? Każda osoba posiadająca numer PESEL oraz zdolność do czynności prawnych.
W Profilu Zaufanym znajdują się twoje dane:
- imię (imiona),
- nazwisko,
- data urodzenia,
- numer PESEL.
Korzystanie z Profilu Zaufanego przypomina logowanie do skrzynki pocztowej lub na konto w banku.
Wpisujesz swoją nazwę użytkownika i hasło, a potem potwierdzasz te dane kodem otrzymanym w SMS-ie. To wszystko – możesz korzystać z e-administracji. Czyli na przykład podpisać urzędowe pismo.
Dzięki Profilowi Zaufanemu podpiszesz dokumenty urzędowe pobrane na dysk lub formularze elektroniczne na takich platformach jak m.in.:
- CEIDG – prod.ceidg.gov.pl
- ePUAP – epuap.gov.pl,
- PUE ZUS – www.zus.pl/pue
- Biznes.gov.pl
Zazwyczaj korzystając z serwisu elektronicznego konkretnego urzędu będziesz musiał założyć na nim konto użytkownika. Tak jest np. w CEIDG.
Warto pamiętać, czego nie zrobisz z Profilem Zaufanym:
- nie podpiszesz deklaracji i informacji podatkowych (trzeba skorzystać z serwisu e-Deklaracje),
- nie zamkniesz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- jeśli spółka nie była zarejestrowana online, to nie zrobisz zmian w KRS.
Profil Zaufany jak założyć – 3 sposoby
Jeśli jeszcze nie masz Profilu Zaufanego, to możesz go założyć na 3 sposoby:
- na stronie Profilu Zaufanego – wypełniasz formularz, a potem musisz potwierdzić go odręcznym podpisem w urzędzie wojewódzkim lub urzędzie skarbowym (ew. kwalifikowanym podpisem elektronicznym o ile taki masz),
- przy użyciu konta bankowego/pocztowego (envelo) – w tym przypadku wszystko odbywa się online. Bank ma twoje dane i nie musisz osobiście niczego potwierdzać,
- przy użyciu e-dowodu.
Jak widzisz są prostsze i nieco bardziej skomplikowane sposoby założenia Profilu Zaufanego.
Wiele osób korzysta z usług swojego banku – to prawdopodobniej najmniej kłopotliwe i najłatwiej dostępne rozwiązanie. Dodatkowo wszystko – usługi bankowe i administracyjne – masz w jednym miejscu.
Uwaga! Ze względu na epidemię COVID-19 możliwe jest założenie tymczasowego Profilu Zaufanego ważnego na 3 miesiące. Urzędnik potwierdza tożsamość podczas wideokonferencji. Szczegóły na stronie: moj.gov.pl
8 milionów z Profilem Zaufanym
Profil Zaufany jest wygodny i prosty w obsłudze. Dlatego korzysta z niego coraz więcej osób.
W tegoroczne wakacje, czyli od początku lipca do końca sierpnia, profil zaufany założyło dokładnie 624 128 osób. To o niemal ćwierć miliona więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z Profilu Zaufanego, korzysta prawie 8 milionów Polaków. To ponad 1/4 wszystkich dorosłych obywateli. Tylko w tym roku Profil założyło ponad 3,2 miliona Polaków.