noclegi
pixabay.com

Baza noclegowa – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszej połowie 2020 roku o połowę spadła liczba osób śpiących w hotelach.

GUS podał, że w od stycznia do czerwca 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 7,3 mln turystów. Udzielono im 19,4 mln noclegów.

W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku było to o ponad 54 proc. i 51 proc. mniej. Co za tym idzie, znacząco mniejszy był stopień wykorzystania miejsc noclegowych.

baza noclegowa w Polsce
pixabay.com

Baza noclegowa w Polsce

Wykorzystanie bazy noclegowej w Polsce pokazuje, jak dotkliwa dla branży turystyczno-hotelarskiej jest pandemia koronawiurusa.

Przedsiębiorcom w tarapatach mają pomóc m.in. bony turystyczne oraz branżowa tarcza 5.0. Na razie trudno przewidzieć czy działania rządu uzdrowią sytuację.

Noclegi – sytuacja w I połowie 2020 roku

GUS podkreśla w swoim raporcie: turystyka jest jednym z sektorów bezpośrednio dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

Powodem jest m.in. ograniczenie w poruszaniu się osób oraz prowadzenia działalności hotelarskiej z wczesnej wiosny 2020 roku.

Po zniesieniu ograniczeń w maju, część obiektów noclegowych nie podjęła ponownie działalności i pomimo stopniowego wzrostu liczby turystów korzystających z bazy noclegowej, wykorzystanie obiektów nie osiągnęło poziomu z analogicznych okresów ubiegłego roku – czytamy w dokumencie GUS.

Jak to wygląda w liczbach? Pod koniec lipca 2020 roku działalność prowadziło 10 291 turystycznych obiektów noclegowych. To o  8,5 proc. mniej przed rokiem.

Zamknęły się przede wszystkim hostele, szkolne schroniska młodzieżowe, internaty i domy studenckie.

Tradycyjnie najwięcej turystycznych obiektów noclegowych – połowa całej bazy – znajdowało się w województwach:

  • pomorskim (1555),
  • zachodniopomorskim (1484),
  • małopolskim (1362)
  • dolnośląskim (1012).

Najwięcej miejsc noclegowych czekało na turystów w Zachodniopomorskim – 141 tys., Pomorskim – 116 tys. oraz Małopolskim – 95 tys.

Pandemia uderzyła również w placówki gastronomiczne działające przy hotelach czy pensjonatach.

Pod koniec lipca, w turystycznych obiektach noclegowych funkcjonowało 7195 placówek gastronomicznych – o 774 mniej niż w roku poprzednim. 

Baza noclegowa Zakopane, Bieszczady, Bałtyk

W pierwszej połowie roku z obiektów noclegowych skorzystało 7,3 mln osób. Z tego 1,1 mln przybyło z zagranicy. Turyści korzystali przeciętnie z 2,6 noclegu.

To oznacza, że w hotelach i innych obiektach nocowało ponad 54 proc. mniej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Odpowiedzialna jest pandemia. Przed jej wybuchem – w styczniu i lutym 2020 roku – w hotelach, pensjonatach czy pokojach gościnnych spało o prawie 10 proc. więcej osób niż przed rokiem.

Najgorzej było w kwietniu 2020 roku. Wtedy spadek wyniósł ponad 96 proc. To czas, kiedy wiele obiektów musiało zawiesić działalność. Wzrost zaczął się od maja.

bon turystyczny
pixabay.com

Największe spadki dotknęły ośrodki kolonijne, schroniska młodzieżowe i szkolne schroniska młodzieżowe. Częściej wybierane były noclegi w pensjonatach, schroniskach, zakładach uzdrowiskowych pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych. Tam liczba turystów sięgnęła 50 proc. stanu z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Najbardziej popularne województwa?

Pierwsze miejsca zajęła Małopolska i Mazowsze. Tam w okresie I-VI 2020 r. przebywało ponad 1 milion turystów.

Duża liczba turystów odwiedziła województwa: dolnośląskie – 878 tys., zachodniopomorskie – 695 tys. oraz pomorskie i śląski – odpowiednio 660 tys. i 622 tys. Poza województwem zachodniopomorskim, spadki liczby korzystających w województwach w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku przekraczały 50 proc.

W ogólnej liczbie turystów zagranicznych przeważali turyści z Europy – 966 tys. (85,5 proc.), w tym najwięcej osób przyjechało z Niemiec (270 tys.), Wielkiej Brytanii (122 tys.) oraz Francji i Włoch (po ponad 30 tys.).

 Źródło danych GUS