bon turystyczny
pixabay.com

Bony turystyczne – rząd informuje, że aktywowano już milion bonów turystycznych wartych ok. 856 mln zł.

Program bonów turystycznych ruszył 1 sierpnia. Jego celem jest pomoc dla branży turystycznej, która bardzo ucierpiała przez pandemię koronawirusa oraz ułatwienie wyjazdów rodzinom z dziećmi.

Według danych Ministerstwa Rozwoju, do końca września Polacy aktywowali milion bonów.

Polski Bon Turystyczny
pixabay.com

Bony turystyczne

Na czym polega bon turystyczny? Główną zasadą jest, że bon można wykorzystać tylko na terenie naszego kraju.

Bon jest elektronicznym dokumentem przyznawanym na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”.

Dotyczy to również dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im nie przysługuje.

Jedno dziecko to jeden bon w wysokości 500 zł. Natomiast w przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie sięga 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r.

Polski Bon Turystyczny

Bon można zrealizować u ponad 17,5 tys. przedsiębiorców. Ich bazę prowadzi Polska Organizacja Turystyczna. Listę podmiotów można znaleźć na stronie bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

Jesteśmy teraz w sezonie jesiennym, przed nami także ferie zimowe i wiosna. Zachęcam więc do dalszego korzystania z bonu. Mamy na to czas aż do marca 2022 roku – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Według ministerstwa, milion aktywowanych bonów jest dowodem, że program jest potrzebny i dobrze przyjęty.

Przedstawiciele rządu zachęcają kolejnych przedsiębiorców do rejestracji na stronie bonturystyczny.gov.pl.

Mam nadzieję, że dzięki bonowi turystycznemu Polacy odkryją na nowo piękno swojego kraju i będą  wybierać Polskę, jako miejsce na udany wypoczynek, wspierając turystykę krajową — stwierdza wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

bony turystyczne ZUS
pixabay.com

Bony turystyczne – ZUS

Wiadomo ile bonów zostało przyznanych, a ile zrealizowanych? Liczba płatności wyniosłą prawie 300 tys.

Od początku sierpnia do końca września ZUS zrealizował ponad 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Oznacza to, że tyle pieniędzy trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny.

Polski Bon Turystyczny obsługuje Zakład Usług Społecznych.

Obsługa informatyczna i finansowa bonu to kolejne, po Tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie ZUS. Pełna obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez naszą Platformę Usług Elektronicznych (PUE). W ostatnich miesiącach liczba użytkowników PUE gwałtownie wzrosła i mamy ich już ok. 6 mln. To wszystko pokazuje, że elektronizacja jest naszą przyszłością i należy podążać tą drogą — podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polska Organizacja Turystyczna namawia do wykorzystania bonu jesienią – ze względu na niższe ceny i szansę wydłużenia pobytu lub odwiedzenia większej liczby miejsc.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju