bon turystyczny
pixabay.com

Polski Bon Turystyczny lista firm, które go honorują jest coraz dłuższa. Polacy przez pierwszy miesiąc pobrali 886 tysięcy bonów na kwotę 759 mln zł.

Na listę Polskiego Bonu Turystycznego zapisało się już ok. 20 tys. podmiotów turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Polski Bon Turystyczny – lista coraz dłuższa

Do końca sierpnia zrealizowano płatności bonem na kwotę ponad 172 mln zł. Lista podmiotów biorących udział w programie jest otwarta. Mogą przystąpić do niego wszyscy przedsiębiorcy lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub turystyczne w Polsce.

ZUS bon turystyczny
pixabay.com

Do programu zapisało się już ok. 20 tys. podmiotów turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego.

Liczba bonów pobranych w pierwszym miesiącu jest bardzo zadowalająca. Czas na pierwsze  podsumowanie przyjdzie w październiku. Zachęcamy do płacenia bonem także w okresie jesiennym i później zimą, wiosną – podczas weekendowych wyjazdów czy ferii – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Bon turystyczny – do kiedy można go wykorzystać

Za pomocą bonu rodzice i opiekunowie mogą płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. 

Ministerstwo chce, żeby oferta placówek, w których można płacić bonem stale rosła.

Świadczenia w formie bonu są przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje tak zwane 500 plus, czyli świadczenie wychowawcze albo dodatek wychowawczy, o którym mowa w ustawie o pieczy zastępczej – przypomina prezes ZUS Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Obsługa informatyczna i finansowa bonu turystycznego to kolejne, po tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie ZUS. 

bon turystyczny do kiedy
pixabay.com

Bon Turystyczny ZUS

Rząd chce, żeby Polski Bon Turystyczny pomógł przetrwać kryzys firmom z branży turystycznej i hotelarskiej. To właśnie firmy z tej branży szczególnie odczuły efekty epidemii COVID-19.

Zgodnie z przewidywaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju liczba podróży międzynarodowych może spaść w tym roku o 60 proc. Jeśli dojdzie do drugiej fali pandemii spadek wyniesie nawet o 80 proc.

W Polsce, sektor turystyczny odpowiada za ok. 6 proc. PKB. Dzięki niemu pracę ma 700 tys. osób. Turyści zagraniczni tylko w 2019 roku zostawili w naszym kraju ponad 37 mld zł.

Wykazująca ogromny potencjał rozwoju branża została bardzo silnie dotknięta, jednak problemy sektora turystycznego oznaczają również straty poniesione przez inne sektory gospodarki – tłumaczy Ministerstwo Rozwoju.

Według rządu pomoc przedsiębiorcom i pracownikom, stymulowanie popytu dzięki pakietom socjalnym i kampaniom promującym oraz przywracanie zaufania podróżnych są dziś niezbędne dla odbudowania branży.

Przy ograniczeniach dotyczących podróży zagranicznych realizujemy plan wsparcia lokalnej turystyki krok po kroku. Zachowujemy równowagę pomiędzy ochroną zdrowia i bezpieczeństwa Polaków a koniecznością ponownego ożywiania życia gospodarczego – mówi Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes POT.

Salamończyk-Mochel tłumaczy, że sektor turystyczny jest bardzo rozdrobniony, zróżnicowany oraz ma związek z wieloma współzależnymi branżami. Kluczowym wyzwaniem jest sprawienie, żeby wszystkie te powiązane elementy ponownie ze sobą współpracowały, aby zapewnić odwiedzającym najlepsze doświadczenia turystyczne.

Wierzę, że wraz ze wzrostem ilości i jakości oferowanych usług turystycznych również w tzw. niskim sezonie Polacy będą korzystać z bonów równie chętnie jak w pierwszym miesiącu działania programu – dodaje wiceszefowa POT.

Polacy, którzy nie wykorzystali bonu w sierpniu, mogą skorzystać z niego aż do 31 marca 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny – przez PUE ZUS na listę

Bon ważny jest także dla rezerwacji usług świadczonych po 31 marca 2022. Warunek: płatność za jego pomocą zrealizowana zostanie przed tą datą.

Lista dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów dostępna jest na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej: www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel

Przedsiębiorcy i organizacje, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Zrobią to za pośrednictwem profilu PUE ZUS.

Źródło: www.gov.pl