jak oszczędzać pieniądze
unsplash.com

Oszczędzanie pieniędzy nie jest proste. Jednak możesz użyć trzech prostych taktyk, które ułatwią ci zadanie.

Wskazówki, które ułatwią nam oszczędzanie pieniędzy przygotowała ekonomistka behawioralna Wendy de la Rosa, współzałożycielka Common Cents Lab (na ideas.ted.com). Oto co nam radzi ta badaczka.

Oszczędzanie pieniędzy

Skąd się biorą nasze zmagania z oszczędzaniem? Według de la Rosa bardzo duży wpływ na nasze zachowanie ma środowisko w którym działamy.

Badaczka przywołuje ciekawy eksperyment sprzed trzech lat.

Badane były osoby, które otrzymują zasiłek żywieniowy. Naukowcy podzielili je na dwie grupy. Jedna widziały swoje dochody w ujęciu miesięcznym, a druga w ujęciu tygodniowym.

Okazało się, że osoby, które widziały swoje dochody w ujęciu tygodniowym, lepiej nimi zarządzały niż te, które widziały swoje dochody w ujęciu miesięcznym. Chociaż kwota była dokładnie taka sama, zmieniliśmy środowisko – tutaj czas – w którym oceniali swoje dochody – stwierdza de la Rosa.

Jaki z tego wniosek? Jesteśmy podatni na „windfall effect” czyli efekt nadzwyczajności.

Kto nie miał lepszego nastroje w dniu wypłaty? Taki nastrój niestety sprzyja wydawaniu większych pieniędzy w porównaniu z ostatnim dniem naszego cyklu płacowego. Dlatego badaczka radzi, żeby myśleć o swoim wynagrodzeniu w kwotach tygodniowych, a nie rocznych lub miesięcznych.

Na tym nie koniec.

pieniądze
unsplash.com

Oszczędzanie pieniędzy – 3 triki

Oto kolejne triki, które możemy wykorzystać, żeby lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi i podejmować zdrowsze decyzje finansowe.

  1. Skup się na małych, częstych zakupach

Naukowcy zapytali badane osoby, jakich zakupów najbardziej żałowały. Okazało się, że szczególnie źle wspominali … jedzenie na mieście, w barach i restauracjach.

Dla wielu osób mieszkających w dużych miastach, jedzenie poza domem jest głównym nawykiem.

Tu kawa, tam burrito – to wszystko sumuje się i zmniejsza nasze oszczędności – pisze Wendy de la Rosa.

Sama autorka wydawała bardzo dużo pieniędzy (2 tys. dolarów miesięcznie) na korzystanie z przejazdów typu Uber czy Bolt. Sama wiedza nie pomogła jej zmienić zachowania. Dlatego postanowiła odłączyć kartę kredytową od aplikacji na smartfonie. W zamian podłączyła kartę debetową z limitem 300 dolarów.

Każda bariera, którą postawimy między sobą a niechcianym zachowaniem zmniejsza ryzyko takiego zachowania.

Dodatkowo Wendy de la Rosa postanowiła, że skorzysta w tygodniu tylko 3 razy z aplikacji (lub 12 w miesiącu). Narzucenie limitu spowodowało bardziej racjonalne przejazdy.

Spójrz na wydatki w swoim życiu i zidentyfikuj najbardziej żałosne zakupy. Następnie zmodyfikuj swoje środowisko, aby utrudnić wydawanie pieniędzy – podkreśla badaczka. 

2. Zaplanuj oszczędzanie

Badacze uznają, że najlepszym sposobem na zrobienie oszczędności jest zwrot podatku. Dlatego zapytali badane osoby ile pieniędzy odłożą ze zwrotu ze skarbówki. Część badanych miała zdecydować przed złożeniem PIT, a pozostali już po rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Większe oszczędności zaplanowała pierwsza grupa (27 proc. w porównaniu do 17 proc.).

Jednak, żeby uprzednie planowanie miało moc musi mieć realny efekt. Dlatego zwrot pieniędzy powinien automatycznie trafić na wskazane konto oszczędnościowe.

(Sprawdź jaki podatek płaci firma jednoosobowa)

oszczędności
unsplash.com

Jak oszczędzać pieniądze – wykorzystaj świeży start

3. Wykorzystaj momenty przejściowe, żeby uzyskać przewagę

Jesteśmy bardziej skłonni do dobrych działań – także oszczędzania – w chwilach przełomowych. Np. na początku roku lub po wakacjach. Działa w tym przypadku efekt świeżego startu.

Dlatego de la Rosa radzi skorzystać z chwil, kiedy nasza motywacja do działania wzrasta.

Określ jedną rzecz związaną z finansami, którą najbardziej chcesz zrobić. To może być otwarcie konta oszczędnościowego na emeryturę lub konsolidacja kredytów studenckich czy likwidacja zadłużenia na karcie kredytowej. zapisz w kalendarzu jej wykonanie na dzień po swoich urodzinach – radzi autorka.