Wózki widłowe terenowe

Nierówny teren, grząski grunt i ciężki ładunek… W takich warunkach zwykłe widlaki nie dają rady. Wybawieniem są wózki widłowe terenowe. Czym wyróżniają się spośród innych wózków spalinowych? Czy sprawdzą się w Twojej firmie? I jak wybrać dobry sprzęt? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej!

Wózki terenowe powstały, by sprostać najbardziej intensywnej pracy w ciężkich warunkach polowych. Pierwszy z nich był stworzony na bazie ciągnika rolniczego. Został wyposażony w maszt i dodatkową hydraulikę. Pod względem budowy i zasady działania wózki widłowe terenowe przypominają zwykłe wózki spalinowe. Jednak ich możliwości są znacznie większe.

Terenowe wózki widłowe – czym się różnią od zwykłych widlaków?

 • Większe wymiary – terenowy wózek widłowy jest znacznie większy. Ułatwia to pracę w terenie i zwiększa bezpieczeństwo. Odpowiednio skonstruowana kabina chroni operatora przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnia mu komfort pracy w różnych warunkach pogodowych. Większe wymiary to także większa masa pojazdu. Dzięki niej wózek widłowy terenowy jest w stanie unosić duże i wyjątkowo ciężkie ładunki.
 • Duże koła i specjalne opony. Wózek terenowy wyposażony jest w koła o dwóch różnych rozmiarach. Większe umieszczone są od strony masztu, dzięki czemu pojazd jest stabilny. Opony z głębokim bieżnikiem zapewniają odpowiednią przyczepność, co umożliwia pracę w wyjątkowo trudnym terenie.
 • Napęd – w wielu modelach stosowany jest napęd na 2 osie. Tego typu pojazdy mają również wydajny silnik. Dzięki temu nierówności terenu nie stanowią przeszkody dla wózka. Może on też rozwijać większe prędkości – nawet do 30 km/h.
 • Udźwig – wydajność wózka terenowego jest znacznie większa, niż zwykłych wózków widłowych. Może on podnosić ładunki o masie od 6 do nawet 10 ton. Zarówno udźwig, jak i wysokość podnoszenia różni się w zależności od modelu. Niektóre wózki są w stanie podnieść ładunek nawet na wysokość 7-8 metrów.

Terenowe wózki widłowe

Gdzie sprawdzi się wózek widłowy terenowy?

Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest transport ciężkich ładunków po nierównym terenie. To także dobre rozwiązanie, gdy zwykłe wózki widłowe nie są wystarczająco wydajne. Trzeba jednak pamiętać, że wózki terenowe, jak nazwa wskazuje, są przeznaczone do pracy na zewnątrz. Nie są najlepszym wyborem do pracy w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na napęd spalinowy i spore gabaryty. Bywają jednak bardzo pomocne w magazynach półotwartych i transporcie okołomagazynowym.

Oprócz tego terenowe wózki widłowe najczęściej są wykorzystywane w takich miejscach, jak:

 • przemysł ciężki;
 • tereny budowy – do transportu materiałów budowlanych, a z pomocą dodatkowego sprzętu również do przewożenia ładunków sypkich, np. piasku lub żwiru;
 • rolnictwo – do prac magazynowych, zbiorów warzyw i owoców, żniw;
 • tartaki i przemysł drzewny,
 • wojsko – usprawnienie logistyki, transport sprzętu, uzbrojenia, żywności, prace związane z zakładaniem i utrzymywaniem baz.

Jak wybrać dobry wózek widłowy terenowy?

Część osób w pierwszej kolejności kieruje się ceną. Jest ona oczywiście ważna, jednak nie powinna stanowić głównego kryterium wyboru. Zakup nowego wózka widłowego to duży wydatek. Aby nieco zaoszczędzić, przedsiębiorcy często wybierają sprzęt o gorszych parametrach, który nie do końca sprawdza się w codziennej pracy. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup używanych wózków widłowych lub ich wynajem. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na pojazd dobrej marki, o odpowiednich parametrach. Używane wózki widłowe pod względem wydajności nie odbiegają od nowych egzemplarzy. Ich stan zależy oczywiście od tego, jak długo i intensywnie były eksploatowane.

wózek widłowy terenowy

Zatem czym kierować się w wyborze poza ceną? Przede wszystkim rodzajem prac, do jakich wózek będzie wykorzystywany. Warto odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Jakie są gabaryty i masa przewożonych ładunków?
 • Jaką formę mają te ładunki? Czy są sypkie?
 • Jak duża będzie przestrzeń pracy wózka?
 • Na jaką wysokość trzeba podnieść ładunek?

Dzięki temu łatwo określisz, jakie masz oczekiwania wobec sprzętu i jakie powinien mieć parametry. Wybierając wózek widłowy terenowy, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

 • Max. udźwig;
 • Wysokość podnoszenia;
 • Rodzaj napędu;
 • Typ silnika – najczęściej spotykany w przypadku wózków terenowych jest diesel. Czasem można spotkać również widlaki na gaz LPG. Pojazdy elektryczne natomiast nie sprawdzają się w tak wymagających warunkach pracy;
 • Rok produkcji oraz okres eksploatacji – gdy decydujesz się na używane wózki widłowe terenowe;
 • Okres gwarancji;
 • Dodatkowe części i elementy wyposażenia (np. łyżki, czerpaki, wysięgniki);
 • Marka – zakup wózka dobrego producenta zwiększa szanse na to, że pojazd będzie wydajny i mało awaryjny, czyli po prostu niezawodny. Co więcej, używany wózek dobrej marki to często lepszy wybór, niż nowy pojazd od niesprawdzonego producenta.

Wózek widłowy terenowy - cena

Wózek widłowy terenowy – cena

Wózki terenowe mają zdecydowanie większe możliwości i lepsze parametry, niż zwykłe widlaki elektryczne. Wpływa to oczywiście na ich cenę. Nowe wózki widłowe terenowe kosztują ok. 150 tys. zł. W wielu przypadkach istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty, a także skorzystania z dofinansowania.

A co z używanym sprzętem? W takim przypadku ceny są oczywiście znacznie niższe. Wózki widłowe terenowe używane są nawet o połowę tańsze. Warto jednak być czujnym i przed zakupem dokładnie sprawdzić stan pojazdu oraz jego dokumentację.

Potrzebujesz wózka widłowego jedynie sezonowo? Zastanów się nad wynajmem! Daje on możliwość korzystania z dobrego sprzętu przy mniejszych wydatkach. Koszt zależy od rodzaju urządzenia i okresu najmu, który jest dopasowywany indywidualnie. Może on wynosić od kilku dni do nawet kilku lat.

Podsumowując…

Terenowe wózki widłowe to sprzęt do zadań specjalnych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest transport ciężkich ładunków w wymagających warunkach. Nie straszny im nierówny teren lub błoto. Wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak łyżki i czerpaki, mogą z powodzeniem służyć do przewożenia materiałów sypkich. Przed wyborem sprzętu warto określić, do jakich prac będzie wykorzystywany. Pozwoli to dobrać pojazd o odpowiednich parametrach. Dzięki temu wózek widłowy terenowy sprosta codziennym wyzwaniom i skutecznie usprawni pracę w Twojej firmie.

___

Maria Gargaś
Specjalista ds. Content Marketingu

seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych