Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2019
unsplash.com

Rynek telekomunikacyjny w Polsce rozwija się. Przybywa osób, które mają dostęp do internetu o wysokiej przepustowości – to już 63 proc. rodzin.

Raport o tym ile wart jest polski rynek telekomunikacyjny, ilu Polaków korzysta z internetu, ilu ma telefony komórkowe oraz o ile stopniała liczba użytkowników telefonów stacjonarnych, przygotował Urząd Komunikacji Elektronicznej. To najświeższe dane za 2019 rok.

Oto najciekawsze informacje.

Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2019

W 2019 roku wartość rynku telekomunikacyjnego wyniosła 39,6 mld zł. Oznacza to wzrost o 0,4 mld zł w stosunku do roku 2018.

Ile osób ma dostęp do internetu

Najważniejszą usługą telekomunikacyjną było zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu – piszą autorzy raportu.

Teraz ponad 54,8 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta z Internetu
stacjonarnego. To o 4 proc. więcej niż w 2018 roku.

ile osób ma dostęp do internetu
unsplash.com

Od kilku lat rośnie w Polsce liczba łączy o najwyższych przepustowościach.

Już 75 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do internetu stacjonarnego  o prędkości co najmniej 30 Mb/s (o kilka procent więcej niż w ubiegłym roku i o 12 proc. więcej niż jeszcze pięć lat temu).

Jednocześnie udział łączy stacjonarnych o szybkości co najmniej 100 Mb/s wyniósł w 2019 r. 50,4% w ogólnej liczbie łączy internetowych, czyli był o prawie 8 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Stacjonarny dostęp do Internetu staje się usługą powszechną, bariery dostępu do sieci ze względu na wysoką cenę zostały pokonane. Polska znajduje się wśród 5 krajów,
w których ceny usług dostępu do Internetu są najniższe w UE – czytamy w raporcie.

Z roku na rok Polska jest opleciona coraz dłuższą siecią światłowodów. To według autorów raportu bardzo dobry sygnał.

W zeszłym roku sieć światłowodowa wydłużyła się o 1,5 proc.  Na koniec 2019 r. długość sieci optycznej w Polsce wyniosła 379 tys. km.

Według raportu, epidemia Covid-19 zmieniła zapewne sposób, w jaki Polacy myślą
o dostępie do internetu z uwagi na konieczność korzystania z pracy zdalnej, czy e-szkoły.

W związku z tym w kolejnym roku możemy spodziewać się radykalnego wzrostu poziomu
wskaźnika wykorzystania usług dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s – prognozuje raport.

Rynek telekomunikacyjny w Polsce. Internet przez komputery czy mobilnie?

W Polsce dostęp do sieci www miało w ubiegłym roku 16,2 mln osób.

Z tego z internetu mobilnego korzystała ponad połowa użytkowników (52 proc.). Nieznacznie (do 17,5 proc.) zmalał odsetek osób korzystających z drugiego z najbardziej popularnych rodzajów dostępu tj. TVK modemu kablowego.

Trzecie miejsce w strukturze udziałów (11,2 proc.) zajęła technologia xDSL, której udział spadł o 2,1 proc. Udział łączy światłowodowych wzrósł do 9,8 proc.

ile osób w Polsce ma telefon komórkowy
unsplash.com

Rynek telekomunikacyjny w Polsce – ile osób ma telefon komórkowy

W 2019 roku zwiększyło się nasycenie rynku telekomunikacyjnego usługami wiązanymi. Co prawda liczba użytkowników w porównaniu z 2018 r. nieznacznie zmalała, to jednocześnie wartość rynku tych usług osiągnęła poziom 9,53 mld zł, czyli o około 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Pokazuje to, że użytkownicy zaczęli pełniej korzystać z dostępnych pakietów.

W ostatnich kilku latach następował systematyczny spadek liczby użytkowników telefonii komórkowej. Jednak w ubiegłym roku trend  ten się odwrócił.

Na koniec 2019 r. łączna liczba aktywnych kart SIM wyniosła 52,2 mln (o nieco ponad 1 proc. więcej niż w 2018 r.). Wzrosła również penetracja tymi usługami, która wyniosła niemal 136 proc.

Z roku na rok maleje natomiast wartość rynku oraz liczba użytkowników telefonii stacjonarnej.

Dzieje się tak choć spadają również koszty korzystania z tej usługi, a ceny tych usług w Polsce są jednymi z najniższych wśród państw Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku liczba abonentów telefonii stacjonarnej wyniosła 3,5 mln osób.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej