Przestrzeń biurowa to niezwykle ważna kwestia. Spędzamy w niej bowiem sporą część naszego życia. Warto więc, żeby była nam jak najbardziej przyjazna.
Wymaga to z kolei odpowiedniego zaplanowania. Jeżeli zoptymalizujemy nasz obszar – to pozwoli nam to znacznie lepiej go wykorzystywać, a co za tym idzie efektywniej pracować. Warto zatem podejść do tego tematu skrupulatnie. W niniejszym artykule przedstawiamy więc poradnik wskazujący jak zaplanować biurową przestrzeń.
Spis Treści
Planowanie przestrzeni biurowej
W planowaniu powierzchni biurowej chodzi nie tylko o to, by meble, sprzęt i zasoby pasowały do siebie nawzajem. Zdecydowanie ważniejszą kwestią jest ta, że kompleksowo zoptymalizowane miejsce powinno pobudzać pracowników do działania, jednocześnie dając im niezbędny komfort i wygodę. Powinniśmy dążyć więc do tego, by miejsce pracy inspirowało, oraz by pozytywnie wpływało na samopoczucie. Co oczywiste musi ono jednocześnie spełniać podstawowe potrzeby funkcjonalne naszej firmy. Należy więc połączyć ze sobą te dwie kwestie. Poświęcenie czasu i zoptymalizowanie dostępnej nam przestrzeni biurowej po prostu wtedy się nam opłaci.
Źródło: Pixabay
Analiza dostępnej przestrzeni biurowej
Zacznijmy od przeanalizowania w jaki sposób korzystamy z obecnej, dostępnej nam przestrzeni. Może bowiem się okazać, że używamy jej w zupełnie inny sposób, niż początkowo zamierzaliśmy. Jeśli faktycznie tak jest, to możemy spróbować powrócić do pierwotnych założeń.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest stworzenie zupełnie nowego otoczenia, które znacznie lepiej zoptymalizowane będzie pod kątem naszej pracy. Przeanalizujmy więc, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy byłyby to pomieszczenia konferencyjne, czy coś diametralnie różnego, jak na przykład przestrzeń rekreacyjna dla naszych pracowników, gdzie w nieformalny sposób mogliby spędzać przerwy.
W przypadku wielu firm niewielka powierzchnia nie wystarczy. Niezbędna okaże się wtedy przeprowadzka do większego biura. Czasami jednak okazuje się, że nie jest to potrzebne. Zamiast tego lepiej przeprowadzić wspomnianą już optymalizację.
Zdefiniowanie potrzeb firmy względem przestrzeni biurowej
Jeżeli już przeanalizujemy dostępną, wykorzystywaną przez nas powierzchnię – to naturalną tego konsekwencją będzie porównanie jej z realnymi potrzebami naszej firmy. Zastanówmy się więc czego właściwie wymagamy od obszaru w którym pracujemy i co chcemy w nim osiągnąć. Weźmy pod uwagę działy które współpracują ze sobą – tak, by dzielił je od siebie jak najmniejszy dystans.
Kolejną, wartą refleksji kwestią jest liczba pracowników, którzy faktycznie potrzebują korzystać z biura, a także to, czy w najbliższej przyszłości planujemy zatrudniać kolejnych. Następnie: jak stworzyć im miejsce pracy i przeznaczoną do rekreacji przestrzeń wspólną?
Podsumowanie
Przedstawiona powyżej analiza pozwoli przeprowadzić optymalizację naszego biura. Pomoże również w decyzji, czy warto inwestować w obecnie posiadaną przestrzeń, czy przenieść się w bardziej atrakcyjne dla nas miejsce. Najlepszym przykładem idealnie zoptymalizowanych powierzchni biurowych jest kompleks biurowy Centrala zlokalizowany w przestrzeniach postoczniowych w Gdańsku.