Średnia stawek (średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu) spadła do poziomu 0,36 proc. Tak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.
Dodatkowo w lipcu w Polsce była druga najwyższa w UE inflacja. Według Eurostatu wyniosła on aż 3,7 proc.
Połączenie tych dwóch elementów to bardzo zła informacja dla oszczędzających. Z wyliczeń Expandera wynika, że w lipcu realne oprocentowanie lokat w Polsce było najgorsze w UE i wyniosło -3,38 proc. – czytam w raporcie pośrednika finansowego.
Spójrzmy na szczegółowe dane.

Spis Treści
Oprocentowanie lokat w bankach
Główny Urząd Statystyczny ogłosił wstępne szacunkowe informacje na temat inflacji w sierpniu. W porównaniu do ubiegłego roku ceny poszły w górę o 2,9 proc.
Inflacja na takim poziomie była wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.
Co to oznacza dla osób, które skorzystały z lokat rok temu?
Po uwzględnieniu inflacji i podatku od odsetek okaże się, że posiadacze takich lokat są na minusie. Według wyliczeń Expandera ich strata wyniosła – 1,62 proc.
To oznacza, że gdy lokata się skończyła, otrzymali co prawda wyższą kwotę niż wpłacili, ale mogli za nią kupić mniej towarów niż przed rokiem – podkreślają eksperci.
Jednocześnie dodają, że teraz uzyskanie oprocentowanie na poziomie 1,52 proc. jest niemal niemożliwe.
Spójrzmy jeszcze raz na oficjalne dane. Według NBP, średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu wyniosło tylko 0,36 proc.
Expander wykorzystał do porównań z innymi krajami Unii stawek lokat rocznych – w Polsce to przeciętnie 0,2 proc.
Oprocentowanie lokat 2020
Oprocentowanie lokat na poziomie 0,2 proc. jest bardzo niskie, ale jest wiele krajów w UE, gdzie jest jeszcze gorzej – zauważają eksperci Expandera.
W przypadku lokat rocznych średnia stawka w Unii to 0,33 proc.
Najgorzej wypada w zestawieniu Dania (-0,06 proc.). Najwyższe stawki oprocentowania lokat można natomiast uzyskać w Rumunii (2,1 proc.) i w Holandii (1,06 proc.).

Oszczędzanie pieniędzy – Polska wypada fatalnie
Expander podkreśla, że oprocentowanie nominalne nie wyczerpuje tematu. Kluczowe znaczenie ma też jak szybko pieniądze wpłacone na lokatę tracą swoją wartość. Działa przecież inflacja.
W lipcu mieliśmy drugą najwyższą inflację w UE – wyniosła 3,7 proc. Gorzej było tylko na Węgrzech (3,9 proc. rok do roku).
Po skorygowaniu nominalnego oprocentowania lokat o wzrost cen, realne oprocentowanie wyniosło -3,38 proc. W ten sposób przeskoczyliśmy również Węgry (-3,24 proc.).
Z raportu wynika, że najbardziej opłaca się oszczędzać w:
- Grecji (+2,41%),
- na Cyprze (+2,16%),
- w Estonii (+1,93%).
Eksperci zwracają uwagę na Szwajcarię. Ten kraj ma co prawda najniższe w naszym zestawieniu oprocentowanie nominalne lokat (-0,17 proc.), ale ma też deflację – ceny nie rosną tylko spadają. W ten sposób realne oprocentowanie lokat jest tam dodatnie i wynosi 1,4 proc. (czwarta najlepsza pozycja w zestawieniu).
Expander zauważa, że na podstawie tych obliczeń nie można przewidzieć opłacalności zakładania teraz lokat. O tym zdecyduje poziom inflacji, który będzie opublikowany w 2021 roku. Dlatego zestawienie ma charakter poglądowy.
Źródło: expander.pl