Oprocentowanie lokat 2020
unsplash.com
Oprocentowanie lokat w bankach w Polsce jest najniższe w całej Unii. Oto wyniki raportu przygotowanego przez Expandera.

Średnia stawek (średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu) spadła do poziomu 0,36 proc. Tak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.

Dodatkowo w lipcu w Polsce była druga najwyższa w UE inflacja. Według Eurostatu wyniosła on aż 3,7 proc.

Połączenie tych dwóch elementów to bardzo zła informacja dla oszczędzających. Z wyliczeń Expandera wynika, że w lipcu realne oprocentowanie lokat w Polsce było najgorsze w UE i wyniosło -3,38 proc. – czytam w raporcie pośrednika finansowego.

Spójrzmy na szczegółowe dane.

lokaty w bankach
unsplash.com

Oprocentowanie lokat w bankach

Główny Urząd Statystyczny ogłosił wstępne szacunkowe informacje na temat inflacji w sierpniu. W porównaniu do ubiegłego roku ceny poszły w górę o 2,9 proc.

Inflacja na takim poziomie była wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.

Co to oznacza dla osób, które skorzystały z lokat rok temu?

Po uwzględnieniu inflacji i podatku od odsetek okaże się, że posiadacze takich lokat są na minusie. Według wyliczeń Expandera ich strata wyniosła – 1,62 proc.

To oznacza, że gdy lokata się skończyła, otrzymali co prawda wyższą kwotę niż wpłacili, ale mogli za nią kupić mniej towarów niż przed rokiem – podkreślają eksperci.

Jednocześnie dodają, że teraz uzyskanie oprocentowanie na poziomie 1,52 proc. jest niemal niemożliwe.

Spójrzmy jeszcze raz na oficjalne dane. Według NBP, średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu wyniosło tylko 0,36 proc.

Expander wykorzystał do porównań z innymi krajami Unii stawek lokat rocznych – w Polsce to przeciętnie 0,2 proc.

Oprocentowanie lokat 2020

Oprocentowanie lokat na poziomie 0,2 proc. jest bardzo niskie, ale jest wiele krajów w UE, gdzie jest jeszcze gorzej – zauważają eksperci Expandera.

W przypadku lokat rocznych średnia stawka w Unii to 0,33 proc.

Najgorzej wypada w zestawieniu Dania (-0,06 proc.). Najwyższe stawki oprocentowania lokat można natomiast uzyskać w Rumunii (2,1 proc.) i w Holandii (1,06 proc.).

oszczędzanie pieniędzy
unsplash.com

Oszczędzanie pieniędzy – Polska wypada fatalnie

Expander podkreśla, że oprocentowanie nominalne nie wyczerpuje tematu. Kluczowe znaczenie ma też jak szybko pieniądze wpłacone na lokatę tracą swoją wartość. Działa przecież inflacja.

W lipcu mieliśmy drugą najwyższą inflację w UE – wyniosła 3,7 proc. Gorzej było tylko na Węgrzech (3,9 proc. rok do roku).

Po skorygowaniu nominalnego oprocentowania lokat o wzrost cen, realne oprocentowanie wyniosło -3,38 proc. W ten sposób przeskoczyliśmy również Węgry (-3,24 proc.).

Z raportu wynika, że najbardziej opłaca się oszczędzać w:

  • Grecji (+2,41%),
  • na Cyprze (+2,16%),
  • w Estonii (+1,93%).

Eksperci zwracają uwagę na Szwajcarię. Ten kraj ma co prawda najniższe w naszym zestawieniu oprocentowanie nominalne lokat (-0,17 proc.), ale ma też deflację – ceny nie rosną tylko spadają. W ten sposób realne oprocentowanie lokat jest tam dodatnie i wynosi 1,4 proc. (czwarta najlepsza pozycja w zestawieniu).

Expander zauważa, że na podstawie tych obliczeń nie można przewidzieć opłacalności zakładania teraz lokat. O tym zdecyduje poziom inflacji, który będzie opublikowany w 2021 roku. Dlatego zestawienie ma charakter poglądowy.

Źródło: expander.pl