emerytura
pixabay.com

Niska emerytura – taki będzie efekt wypłacania pieniędzy z kont Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Niepewna sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa zmusiła wiele osób m.in. do sięgnięcia po oszczędności. Uszczuplone zostały pieniądze odkładane na emeryturę. Tak wynika z analizy Expandera.

Ekspert Expandera oparł się na danych KNF. Okazuje się, że wypłat przedterminowych dokonano w I półroczu 2020 r. aż na 242 tysiącach kont IKE i IKZE. Pieniądze wyjęły osoby, które nie ukończył 60/65 lat.

Takich operacji było aż 9-krotnie więcej niż w tym samym okresie przed rokiem – podkreśla Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors

(Dowiedz się ile w 2021 roku wyniesie minimalna emerytura)

wysokość emerytury
pixabay.com

Niska emerytura – koronawirus i PPK

Pandemia nie jest jedynym powodem wycofywania pieniędzy. Ekspert zauważa, że zachętą mogło być również uruchomienie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Co o tym świadczy?

Wzrost liczby wypłat rozpoczął się już w 2019 roku czyli przed wybuchem pandemii. Spójrzmy na dane.

Niższa emerytura

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku liczba wypłat przedterminowych sięgnęła niemal 243 tys. To aż 9 razy więcej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku!

Wspomniany wzrost zaczął się jesienią i zimą 2019.

O ile w pierwszej połowie roku pieniądze wycofało prawie 27 tys. osób, to w kolejnych miesiącach było ich już ponad 113 tys.

Oznacza to, że wielu Polaków przystąpiło do programu PPK, który właśnie wtedy startował w dużych przedsiębiorstwach.

Część osób mogła dojść do wniosku, że skoro na ich emeryturę są odkładane pieniądze w PPK, to te z IKE czy IKZE można przeznaczyć na inny cel. Nadejście pandemii dodało kolejne osoby, które zostały zmuszone do dokonania wypłaty – ocenia Jarosław Sadowski.

Wypłata z IKE

Pierwsze połowa 2020 roku przyniosła największą falę wypłat z dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych.

W sumie w II półroczu 2019 r. i I półroczu 2020 r. Polacy zrobili 355 663 przedterminowych wypłat z kont IKE i IKZE.

Wypłaty dotyczą 1/4 wszystkich kont. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków w grę wychodziła wypłata wszystkich zgromadzonych pieniędzy.

Łączna wartość wypłat wyniosła 201 mln zł w II półroczu 2019 r. i 277 mln zł w I półroczu 2020 r.

Warto zauważyć, podkreśla ekspert, że to zaledwie 3 proc. kwoty ulokowanej na IKE i IKZE.

Wygląda więc na to, że wypłat dokonywali przede wszystkim ci, którym nie udało się zgromadzić na IKE czy IKZE zbyt dużych oszczędności np. osoby młode – ocenia przedstawiciel expandera.

To nie wszystko. Pomimo wycofywania pieniędzy, cała pula środków zgromadzonych na IKE i IKZE wzrosła z 12,2 mld zł do 14,3 mld zł. Złożyły się na to nowe wpłaty i wypracowane zyski.

(Zobacz jaki jest limit zarobkowy na emeryturze)

wypłata z IKE
pixabay.com

Wysokość emerytury

Wycofywanie środków z IKE i IKZE będzie miało poważne konsekwencje.

Zgodnie z planami, wypłata emerytury z ZUS wyniesie w przyszłości zaledwie ok. 25 proc. ostatniej pensji. Dlatego dodatkowe oszczędności miały zapewnić godne życie na emeryturze – przynajmniej na dotychczasowym poziomie.

Warto też dodać, że wypłata przed terminem (przed 60 rokiem życia przy IKE, przed 65 rokiem przy IKZE) jest kosztowna, ponieważ zwiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. Takich wypłat nie dokonuje się więc bez poważnej przyczyny – stwierdza Jarosław Sadowski.

Mimo wszystko warto również zauważyć, że emerytalne oszczędności mogły pomóc osobom w bardzo trudnej sytuacji finansowej. To znaczy, że np. przedsiębiorcy mieli pieniądze na kontynuowanie działalności gospodarczej. Gdyby nie środki z IKE i IKZE zamkniętych firm byłoby prawdopodobnie więcej.

Pieniądze odkładane na emeryturę posłużyły więc, jako fundusz ratunkowy.

Kluczowe jest jednak, aby tą poduszkę finansową odbudować, gdy tylko sytuacja finansowa się polepszy. Problem niskich emerytur w przyszłości nie zniknął – puentuje Sadowski.

(Jak ułatwić oszczędzanie pieniędzy – poznaj 3 skuteczne triki)