Nauka poprzez zabawę

Czy wiesz, że to właśnie nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty? Udowodniono, że dziecko w wieku wczesnoszkolnym jest w stanie skupić swoją uwagę jedynie przez 20 minut na treściach teoretycznych. Każda godzina lekcyjna to natomiast 45 minut, a niestety podstawowy program edukacyjny w naszym kraju nie jest nastawiony na zaangażowanie uczniów w ramach przyjaznej nauki w formie rozrywki. Wydaje się konieczne, aby zmodyfikować program nauczania i wziąć przykład z krajów skandynawskich, których nauka poprzez zabawę jest standardem.

Spis Treści

Nauka dopasowana do potrzeb dziecka

Nie dość, że nauka powinna przebiegać poprzez zabawę, to jeszcze ma być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. To uczeń powinien dokonywać wyboru, jakie umiejętności chce zdobywać i usprawniać i jaką wiedzę zdobywać. Takie proces powinien oczywiście odbywać się pod czujnym okiem nauczycieli i przy wykorzystaniu doskonałych pomocy dydaktycznych – z łatwością można je znaleźć na habapolska.pl, to internetowy sklep, który zaopatruje również przedszkola i szkoły w niezbędne pomoce naukowe czy zabawki edukacyjne i inne akcesoria przydatne w ramach nauki nastawionej na indywidualny rozwój uczniów.

Nauka poprzez wspieranie

Dziecko nie wie i nie potrafi, a szkoła jest od tego, by je nauczyć. Nauczyciele bardzo często zapominają o podstawowej funkcji edukacji, za to wymagają od uczniów zbyt wiele.

Jeśli nauka ma być przyjazna dzieciom, a przede wszystkim zrozumiana, musi być przekazywana w przystępny sposób. Uczniowie, którzy zdobywają wiedzę i umiejętności podświadomie, lepiej ją zapamiętują. Dzięki nauce kreatywnej i dostarczanej w formie rozrywkowej poznawanie świata nie jest przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością.

Jak uczyć poprzez naukę?

Cieszy fakt, że trend, zgodnie z którym nauka powinna odbywać się poprzez zabawę, jest coraz bardziej popularny i wdrażany w ramach autorskich programów edukacyjnych w przedszkolach czy placówkach szkolnych.

Podstawą, która pozwala na właśnie na taki tryb nauczania, są odpowiednie pomoce dydaktyczne. W przedszkolach świetnie sprawdzają się sortery, klocki, układanki, planszówki, tablice motywacyjne, a w szkołach zabawki typu „zrób to sam”, gadżety kreatywne czy pomoce, które uczą przez doświadczenie. Warto wyposażać sale w zabawki edukacyjne, z których można korzystać samodzielnie, ale sprawdzą się również w ramach prac zespołowych.

Coraz więcej szkół stawia na przyjazne nauczanie. Placówki szkolne zostają ozdobione edukacyjnymi plakatami i naklejkami. Na nich znajduje się alfabet, tabliczka mnożenia czy podstawowe wzory chemiczne. Wszystko po to, by nie tylko przekazywać uczniom wiedzę, ale również ją utrwalać. Jeśli ta zostanie dostarczona w sposób atrakcyjny, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że uczeń trwale ją zapamięta, a przede wszystkim zrozumie.