Jak się przygotować do założenia własnego biznesu

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Wymaga od nas nie tylko samozaparcia, ogromnej wiedzy i umiejętności, ale też pieniędzy niezbędnych na wystartowanie biznesu. W zależności od tego, w jakiej branży będziemy się specjalizować, będziemy potrzebowali innych narzędzi na start. A jak się przygotować do założenia firmy usługowej lub handlowej? Sprawdzamy.

Spis Treści

Lokalizacja na początek

Jeśli nasz biznes będzie funkcjonował stacjonarnie, musimy oczywiście wybrać odpowiednie miejsce do jego prowadzenia. Szukając lokalu usługowego w Warszawie, zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, przeanalizujmy, czy konkretna lokalizacja będzie komfortowa dla naszych przyszłych klientów. Salon kosmetyczny, zakład fryzjerski, siłownia, apteka, warzywniak czy piekarnia z powodzeniem mogą funkcjonować zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i na osiedlu na obrzeżach.

Jeśli nasze usługi lub towary będą skierowane głównie do seniorów, wybierzmy takie miejsce na mapie miasta, które jest gęsto zamieszkane przez osoby w tej grupie wiekowej. Doskonałym wyborem są lokale usługowe na warszawskiej Woli (link) – to miejsce, które łączy w sobie zarówno zalety wynikające z usytuowania wśród osiedli mieszkaniowych, jak i bezpośrednie sąsiedztwo centrum oraz biznesowego serca stolicy.

Budżet dla biznesu

Kolejną kwestią jest przygotowanie budżetu dla naszej firmy. Musimy w nim zawrzeć wszystkie realne i potencjalny koszty wystartowania i prowadzenia działalności. Złota zasada brzmi: zawsze zakładaj margines błędu. Warto więc uwzględnić w budżecie, że nie zmieścimy się w planie idealnym. W związku z tym zawsze przyda się bufor finansowy, który pozwoli nam w razie potrzeby zasypać deficyt środków.

Krok po kroku do własnej firmy

Potem przyjdzie czas na formalności. Jest kilka kwestii, o których musi pamiętać każda osoba planująca założenie własnej firmy. Krok po kroku są to:

  • Wybór formy prawnej
  • Wybór formy opodatkowania
  • Wybór kodów PKD
  • Wybór biura księgowego
  • Rejestracja firmy
  • Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki

Tak, w skrócie, wyglądają kolejne etapy zakładania firmy w Polsce[1]. Warto pamiętać, że każdy z nich może nam zająć trochę czasu, więc załóżmy stosowny zapas, by nie spóźnić się z otwarciem na ważne, branżowe wydarzenia i biznesowe punkty wzrostu (Boże Narodzenie, Wielkanoc, wakacje, majówka).

Zanim zarejestrujemy firmę, powinniśmy także dokładnie zbadać grupę docelową, lokalizację, ustalić budżet i zabezpieczyć się na wypadek różnych, nieprzewidzianych wydarzeń. Prowadzenie własnego biznesu to duża odpowiedzialność i trzeba się przygotować tak na wzloty, jak i na upadki.

[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120