Leasing samochodu w 2021

Zastanawiasz się, w jaki sposób optymalnie sfinansować zakup nowego samochodu w 2021 roku? Wciąż najbardziej opłacalnymi opcjami są: leasing oraz wynajem długoterminowy. Dlaczego? Sprawdźmy!

Spis Treści

Początek roku wiąże się z mniejszymi marżami

Specyfika branży leasingowej sprowadza się do tego, że wraz z końcem roku kalendarzowego marże firm leasingowych rosną. Dlaczego? Głównym powodem jest wzrost popytu na zewnętrzne finansowanie samochodów w ostatnim kwartale roku. Zwykle popyt ten wzrasta aż o 20% względem trzech pierwszych kwartałów.

Zwiększona podaż na usługi leasingowe determinowana jest zwykle poszukiwaniem pod koniec roku kosztów podatkowych. To właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na zawiązanie umów leasingowych. Dzięki nim mogą one znacząco ograniczyć podatek dochodowy, a tym samym zoptymalizować koszty prowadzenia działalności.

Drugim istotnym czynnikiem, który sprawia, że leasing pod koniec roku jest opłacalny, są wyprzedaże roczników oraz mnóstwo innych promocji zarówno dotyczących samych przedmiotów leasingu, jak i usług finansowych. Zatem, większa podaż generuje większe marże.

Czy warto zdecydować się na leasing na początku 2021 roku?

Zdecydowanie tak. Wynika to z faktu, że popyt na usługi leasingowe maleje – podobnie jak sprzedaż nowych aut. Jest to więc świetny moment na znalezienie atrakcyjnych okazji.

W pierwszych kwartałach roku firmy leasingowe mają zdecydowanie mniejsze prowizje pobierane za świadczone przez nie usługi finansowe. Jednocześnie dystrybutorzy samochodów są w stanie zaoferować wiele ciekawych rabatów, promocji i upustów, co wynika z mniejszego popytu na nowe auta.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na leasing samochodu na początku 2021 roku? Przede wszystkim ze względu na fakt, że do dystrybucji oddane zostały nowe auta z bieżącego rocznika. Dzięki temu nabywca jest w stanie uniknąć natychmiastowej utraty wartości rezydualnej, jaka miałaby miejsce w przypadku zakupu samochodu na wyprzedaży roczników pod koniec mijającego roku.

Czy w 2021 roku weszły zmiany podatkowe dotyczące finansowania firmowych samochodów?

W latach 2018-2019 podaż oraz dynamikę branży leasingowej nakręcały dodatkowo nadchodzące zmiany podatkowe. W 2019 roku wchodziły w życie nowe zasady dotyczące zaliczania leasingu oraz wynajmu długoterminowego samochodów do kosztów uzyskania przychodu. To właśnie te zmiany wprowadziły limit KUP, który wynosi obecnie 150 tys. złotych.

Niemniej, w tym roku nie wprowadzono żadnych zmian podatkowych ani prawnych, które dotyczyłyby finansowania zakupu nowych samochodów przez przedsiębiorstwa. A jak wiadomo, najczęściej zmiany przepisów podatkowych mają zwykle niekorzystne konsekwencje dla podatników.

Reasumując: zdecydowanie się na leasing samochodu w pierwszych kwartałach 2021 roku może okazać się niezwykle korzystnym i opłacalnym sposobem finansowania firmowych samochodów.

Szukasz atrakcyjnego leasingu lub wynajmu długoterminowego dopasowanego do potrzeb Twojej firmy? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę Carsmile!