Kupno mieszkania w Bydgoszczy

W ciągu ostatnich lat, rynek nieruchomości zmienił swoje oblicze w naszym kraju. Co prawda, wciąż zauważalny jest wzrost inwestycji deweloperskich, dzięki którym przybywa każdego roku nowych mieszkań i lokali o innym zastosowaniu. Z drugiej jednak strony, w poszczególnych ośrodkach miejskich popyt na lokale uległ znaczącym zmianom. Sytuacja jest bardzo zróżnicowana i wygląda zgoła odmiennie w różnych miastach. Poniżej skupiamy się na zakupie lokalu mieszkalnego w Bydgoszczy. To rozwijające się miasto jest obecnie jednym z chętnie wybieranych przez młodych Polaków. Dowiesz się na jakie sprawy zwrócić uwagę w trakcie planowania zakupu oraz jak wygląda bydgoski rynek lokalowy po wielu miesiącach epidemii. 

Spis Treści

Sytuacja na bydgoskim rynku nieruchomości 

Epidemia zmieniła przyzwyczajenia i oczekiwania mieszkaniowe wielu osób w naszym kraju. Przede wszystkim – coraz więcej osób przestawia się na pracę zdalną, co znacząco zmienia ich podejście do własnego mieszkania. Przestaje być postrzegane jako wyłącznie miejsce odpoczynku lub własność prywatna, lecz zmienia się także w osobiste biuro lub gabinet. Nie pozostaje to bez wpływu na dokonywane przez młodych Polaków wybory zakupowe oraz preferencje lokalowe. 

Coraz więcej osób zainteresowanych jest nie tylko zakupem kawalerki lub niewielkiego powierzchniowo mieszkania, lecz także lokali o większym rozmiarze. Obok mieszkań ulokowanych w blokach, coraz chętniej wybierane są te znajdujące się w domkach szeregowych. Ich zaletą jest większa powierzchnia, co pozwala na sprawniejsze zorganizowanie przestrzeni życiowej i pracowniczej obok siebie. Domki szeregowe to także wybór młodych rodzin, które pragną ulokować się w mieszkaniu, gdzie każdy członek znajdzie swój własny, prywatny kąt. 

Lokalne mieszkalne w Bydgoszczy. Księgi wieczyste Bydgoszcz

Wybór konkretnego lokalu powinien wynikać z Twoich zamiarów dotyczących jego użytkowania. Odmienne mieszkanie należy wybrać pod urządzenie kwater pracowniczych, odmienne pod wynajem dla studentów lub młodych rodzin. Kluczowe mogą okazać się lokalizacja, połączenie z najważniejszymi punktami miasta i jego centrum, a także dostęp do innych miejsc. 

Jeśli interesujące Cię ogłoszenie budzi wątpliwości, wówczas przed przystąpieniem do negocjacji warto zapoznać się ze wpisem do ksiąg wieczystych. W ten sposób upewnisz się, czy na danym lokalu nie ciążą jakieś długi, kredyty lub inne hipoteki, których istnienie nieuczciwy właściciel mógłby próbować ukryć. Księgi wieczyste to rejestry prowadzone od kilku lat w internecie, z którymi możesz zapoznać się bez wychodzenia z domu. Warto podkreślić, że księgi wieczyste możesz odnaleźć w ciągu zaledwie kilku minut, w oparciu o przypisany im indywidualny numer. 

Pod tym względem, polecamy zakup mieszkania od dewelopera, czyli z rynku wtórnego. Niestety, ale na rynku pierwotnym możesz z łatwością paść ofiarą mniejszego lub większego oszustwa, kupując mieszkanie, które okaże się zadłużone lub w bardzo złym stanie. Wybierając pomoc dewelopera, masz pewność, że oferowany przez niego lokal będzie w pełni sprawny oraz niezadłużony. Ponadto, oferty z rynku wtórnego są często bardziej atrakcyjne – dotyczą nowego budownictwa, lokali wykończonych na wysokim poziomie oraz często nieużytkowanych nigdy wcześniej.