Budynki magazynowe to w przypadku wielu firm jeden z najważniejszych zasobów. Ich zakup to jednak spora inwestycja. Nie bez znaczenia jest też fakt, magazyn musi spełniać wiele wymagań, więc jego kupno lub budowa musi być poprzedzona szczegółowym rozeznaniem. To zaś rodzi wiele problemów.
Lista cech, które powinien mieć magazyn, by dobrze spełniać swoją funkcję i nie wpływać negatywnie na działalność firmy jest naprawdę długa. Chodzi tu między innymi o lokalizację, wyposażenie, rodzaj konstrukcji i wiele innych czynników. Na szczęście budowa własnego obiektu lub jego kupno na rynku wtórnym w wielu przypadkach wcale nie jest konieczne. Często dobrą alternatywą okazuje się wynajęcie istniejącego już, kompleksowo wyposażonego i przystosowanego do specyfiki konkretnych towarów magazynu. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Na to pytanie odpowiadamy w przygotowanym przez nas, zwięzłym kompendium wiedzy na ten temat.
Spis Treści
- 1 Magazyny – własny obiekt czy wynajem? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przedsiębiorcy i pracowników?
- 2 Powierzchnia magazynowa – budowa lub kupno. Czy warto inwestować we własne obiekty magazynowe?
- 3 Jakie powinny być powierzchnie magazynowe? Dobra lokalizacja, dostosowanie do składowania konkretnych towarów i nie tylko
- 4 Magazyny na materiały pochodzenia mineralnego, przechowalnie owoców i obiekty do składowania wrażliwych towarów
- 5 Hale magazynowe na wynajem. Wszystkie rodzaje magazynów bez dużych inwestycji, dostępne natychmiast
Magazyny – własny obiekt czy wynajem? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przedsiębiorcy i pracowników?
Własny magazyn to zazwyczaj rozwiązanie niezbędne jedynie największym firmom, które do wydajnego realizowania swoich zadań potrzebują cały budynek wraz z odpowiednio dobranym wyposażeniem oraz otaczającą go infrastrukturą. W wielu przypadkach możemy jednak wynająć magazyn, odnosząc dzięki temu wiele korzyści. Te odczuwane będą zarówno przez samego inwestora, która zoptymalizuje koszty związane z działalnością magazynu, ale też pracowników, którzy zyskają w ten sposób dogodniejsze miejsce pracy. Więcej na temat wynajmu można dowiedzieć się na https://www.7rsa.pl/.
Powierzchnia magazynowa – budowa lub kupno. Czy warto inwestować we własne obiekty magazynowe?
Wynajmując magazyn, inwestor może cieszyć się wieloma zaletami. Najważniejsze z nich to z całą pewnością:
- niższe koszty rozpoczęcia działalności;
- elastyczność przy planowaniu inwestycji;
- dostęp do idealnych lokalizacji.
Oczywiście wynajęty magazyn nie zawsze okazuje się odpowiednim rozwiązaniem. Warto pamiętać, że takie obiekty w zdecydowanej większości przypadków są współdzielone z innymi firmami. Jeśli ważne jest dla nas to, by uzyskać wyłączny dostęp do danego obiektu, warto przemyśleć inne wyjście.
Jakie powinny być powierzchnie magazynowe? Dobra lokalizacja, dostosowanie do składowania konkretnych towarów i nie tylko
Wynajęty magazyn spełnia wiele wymagań, które w przypadku obiektu budowanego na zlecenie inwestorów okazałyby się bardzo trudne do spełnienia. Jakich cech oczekuje się więc od magazynów i pod jakimi względami wynajmowane obiekty wypadają bardzo dobrze? Najważniejsze kwestie to z całą pewnością:
- lokalizacja: chodzi tu przede wszystkim o dogodny dojazd – zarówno dla samochodów przywożących zaopatrzenie i odbierających zamówienia, jak i pracowników;
- wyposażenie i infrastruktura: powinna być dostosowana do warunków magazynowania konkretnych towarów oraz specyfiki działania danej firmy;
- koszty utrzymania i budowy: w przypadku wynajmu magazynów, te drugie sprowadzają się do zera, co znacznie ułatwia realizację wielu inwestycji – np. pozwala uzyskać przestrzeń tylko na określoną liczbę miesięcy.
Magazyny na materiały pochodzenia mineralnego, przechowalnie owoców i obiekty do składowania wrażliwych towarów
W ofercie firm prowadzących wynajem magazynów dostępne są różne rodzaje obiektów. Chodzi tu między innymi o:
- magazyny otwarte;
- magazyny półotwarte;
- magazyny zamknięte.
Poza tym niekiedy konieczne jest wynajęcie obiektów o nieco innych cechach – np.:
- hale wysokiego składowania: wraz z systemami regałów wysokiego składowania i przystosowanymi do ich obsługi wózkami pozwalają na magazynowanie większej liczby palet na tej samej przestrzeni;
- magazyny specjalne: są to np. chłodnie czy mroźnie, silosy oraz inne obiekty do przechowywania łatwo psujących się lub wymagających specyficznych warunków towarów – między innymi płodów rolnych lub produktów spożywczych.
Hale magazynowe na wynajem. Wszystkie rodzaje magazynów bez dużych inwestycji, dostępne natychmiast
Jak widać, wynajem hali magazynowej to dla wielu inwestorów idealne rozwiązanie – elastyczne, pozwalające na optymalizację kosztów oraz dające dostęp do funkcjonalnych, dobrze dostosowanych do konkretnej działalności przestrzeni. Często więc okaże się dużo lepszym rozwiązaniem niż związana z dużymi kosztami budowa własnego obiektu.