Jak zakończyć stosunek prawny współwłasności nieruchomości

Planujesz zakończyć stosunek współwłasności nieruchomości łączący Cię z pozostałymi współwłaścicielami, ale nie wiesz jakie możliwości w tym zakresie przewiduje polskie prawo? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który pomoże Ci podjąć decyzję w tym zakresie.

Spis Treści

Dwa tryby zniesienia współwłasności

Uprawnienie do żądania zniesienia współwłasności nieruchomości jest jednym z podstawowych przywilejów współwłaścicieli. Jednocześnie, z tego uprawnienia może skorzystać każdy ze współwłaścicieli nieruchomości i może to nastąpić w zakresie całości lub części prawa, a także – co do zasady – w każdym czasie. Jako prawo niezbywalne zażądanie zniesienia współwłasności jest uprawnieniem, którego współwłaściciel nie może się zrzec. Zniesienie współwłasności nieruchomości może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to umowna likwidacja tego stosunku prawnego istniejącego między współwłaścicielami. Drugą możliwością jest wystąpienie z powództwem o sądowe zniesienie współwłasności, przysługujące każdemu współwłaścicielowi. Warto mieć na względzie, że ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej czasochłonna.

Wiele zależy od okoliczności konkretnej sprawy

Tak naprawdę ostateczny wybór sposobu zniesienia współwłasności nieruchomości uzależniony jest od charakteru konkretnej sprawy. Nierzadko zdarza się tak, że współwłaściciele nieruchomości są ze sobą skonfliktowani i ciężko jest im dojść do konsensusu w zakresie umownego zniesienia współwłasności. Wtedy jedyną możliwą opcją pozostaje droga sądowa. Powództwo o sądowe zniesienie współwłasności przysługuje każdemu współwłaścicielowi, który jest w stanie skutecznie wykazać swoje uprawnienie. Samo zniesienie współwłasności może nastąpić w sposób uzależniony od okoliczności sprawy. Możliwe jest fizyczne podzielenie rzeczy pomiędzy współwłaścicieli, przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych czy też sprzedaż przedmiotu współwłasności oraz podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy byłych współwłaścicieli.

E-porady prawne: nie tylko zniesienie współwłasności nieruchomości

W celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie aktualnych uregulowań prawnych w zakresie zniesienia współwłasności nieruchomości, warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej. Nawet jeśli nie możemy wygospodarować wystarczającej ilości czasy aby wybrać się do biura kancelarii, wielu radców prawnych oraz adwokatów udziela tzw. e-porad prawnych. Bez względu na to, czy interesuje Cię zagadnienie dotyczące nieruchomości, prawa rodzinnego, administracyjnego czy inne kwestie prawne, zdecydowanie warto skorzystać z tego wygodnego sposobu kontaktu z profesjonalistą.