auto na kredyt

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu samochodowego? Wybór przypadkowej oferty może cię wiele kosztować, dlatego nie podejmuj pochopnej decyzji. Jeżeli zależy ci na poczynieniu oszczędności sprawdź, jak wybrać tani kredyt samochodowy.

Dla wielu osób to kredyt samochodowy jest jedyną drogą do spełnienia marzeń o własnym aucie. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że finansowanie jest dobrane do kątem sytuacji materialnej kredytobiorcy. Koniecznością jest porównanie dostępnych ofert – po to, aby zdecydować się na produkt tani i korzystny. Pomoże w tym kalkulator kredytu samochodowego – wystarczy z niego odpowiednio skorzystać.

Tani kredyt samochodowy – czy istnieje?

Banki próbują przekonać klientów do skorzystania z ich oferty, dlatego od czasu do czasu przygotowują produkty proponowane na atrakcyjnych warunkach finansowych. Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi przepłacać, nie możesz decydować się na przypadkowe rozwiązania.

Jak wybrać tani kredyt samochodowy?

Wybór taniej formy finansowania nie jest trudny – wszystko sprowadza się do porównania dostępnych produktów. Kolejny krok to analiza poszczególnych ofert pod kątem wielu parametrów.

  • Całkowita kwota do spłaty

Jeżeli na kredyt samochodowy patrzysz całościowo, przy jego wyborze zwróć uwagę na RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania). Jest to wskaźnik informujący nie tylko o odsetkach, ale również kosztach pozaodsetkowych.

Za przykład może posłużyć Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Bank z promocyjnym RRSO wynoszącym 6%*. Oszczędność na poziomie 1 punktu procentowego w porównaniu ze standardową ofertą to duża korzyść – szczególnie w przypadku droższych pojazdów.

  • Wysokość miesięcznej raty

Od wysokości miesięcznej raty będzie zależeć terminowość wpłat. Ustal optymalną wartość, a następnie wykorzystaj kalkulator kredytu samochodowego. Jest to narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz dostępne pojazdy w tym przedziale cenowym.

Przykład. Załóżmy, że chcesz płacić nie więcej niż 1000 zł. W tym przedziale kwotowym możesz pozwolić sobie na zakup m.in. Toyoty Aygo, Corolla Hatchback, Toyota C-HR. 

  • Dodatkowe usługi dla właścicieli samochodów

Niektóre banki udzielając kredytu samochodowego, wymagają założenia rachunku osobistego. Inne nie uzależniają udzielenia kredytu od założenia konta, ale zachęcają to tego dodatkowymi, dedykowanymi kierowcom usługami. Jako przykład może nam posłużyć Moto Konto dostępne w Toyota Banku. Jest ono nie tylko atrakcyjne pod względem finansowym (darmowe konto oszczędnościowe i dostęp do nieźle oprocentowanych lokat w pakiecie), ale również daje dostęp do wielu udogodnień, np. aplikacji Tankuj Korzyści, dzięki której można otrzymać cashback za tankowanie auta (nawet do 10%), czy aplikacji z ciekawymi funkcjonalnościami dla kierowców (moto dziennik na rejestrację wydatków).

Podsumowując, na kredyt samochodowy nie możesz patrzeć wyłącznie pod kątem oprocentowania. Należy wziąć pod uwagę koszty całkowite, które wcale nie muszą być wysokie. Kilka banków proponuje finansowanie na atrakcyjnych warunkach, dzięki którym zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

* Reprezentatywny przykład dla Kredytu SMARTPLAN w promocji „Kredyt SMARTPLAN – Wyprzedaż 2020/2021” na zakup nowego samochodu w cenie 77008,03 zł, wpłata własna 29611,48 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 6,00 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 47396,55 zł, całkowita kwota do zapłaty 55405,78 zł, oprocentowanie zmienne 3,99 %, całkowity koszt kredytu 8009,23 (w tym prowizja 5,00 % (2369,83 zł) odsetki 5639,40 zł), 47 miesięcznych rat równych w wysokości 748,73 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 20215,47 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2021-01-11 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć – koszt niewliczony do RRSO.