Biuro do wynajęcia

Szukasz siedziby dla swojej firmy? Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę, przy wyborze biura. Posiadanie przestrzeni do pracy i adresu dla przedsiębiorstwa jest rzeczą oczywistą. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że biuro odgrywa istotną rolę w budowaniu wizerunku firmy.

Spis Treści

Przeanalizuj potrzeby swojej firmy i sprawdź lokalizację biurowca 

Pierwszym krokiem jest analiza potrzeb własnego przedsiębiorstwa. Liczą się przede wszystkim: rodzaj wykonywanej działalności, wielkość przedsiębiorstwa, charakter działalności, plany na przyszłość. Jeśli chcemy rozwijać działalność, lepiej jest od razu wybrać większą przestrzeń, by uniknąć kolejnych przeprowadzek w przyszłości.  

Bardzo istotna jest sama lokalizacja biura. Jeśli działamy w branży, w której liczy się kontakt z klientem i częste spotkania z kontrahentami, warto wybrać biurowiec w centrum miasta. W takich sytuacjach, łatwy dojazd jest atutem i nie sprawia klientom problemu. Liczy się również renoma samej dzielnicy, w której wynajmujemy przestrzeń. Przykładowo, biuro do wynajęcia Wilanów będzie lepiej postrzegane niż budynek ulokowany na warszawskiej Pradze. Bardzo popularne stało się zajmowanie przestrzeni biurowych w nowoczesnych budynkach, które same w sobie są reklamą dla przedsiębiorstwa. Takie biurowce kreują pozytywny obraz naszej firmy w oczach potencjalnych odbiorców.  

Weź pod uwagę wyposażenie biura i zaplecze socjalne 

Przestrzeń biurowa powinna być na tyle duża, by można było ustawić w niej wyposażone stanowiska do pracy oraz stoły ze sprzętem biurowym. Standard lokalu mówi wiele o samej firmie. Wysokiej jakości sprzęt, stanowiska, klimatyzacja, dobra akustyka kojarzą się z profesjonalizmem. Dla odmiany, przedsiębiorstwo ulokowane w obskurnym budynku z niedoinwestowanym wyposażeniem, nie budzi zaufania wśród pracowników i klientów. Nowoczesne biurowce proponują wiele dodatkowych atrakcji, z których mogą korzystać pracownicy – sale fitness, zielone tarasy, bary, restauracje, strefy relaksu. Dla pracowników, ważne jest, żeby w budynku lub samej firmie dostępne było zaplecze socjalne. Obecnie wiele osób stara się zdrowo odżywiać, przynosi własne lunch boxy i potrzebuje miejsca na odgrzanie posiłku.   

Sprawdź umowę 

Decydując się na wynajem biura, należy dokładnie przeczytać warunki najmu. Umowa powinna być czytelna i jasna. Należy w niej zawrzeć m.in.: informacje o wysokości czynszu i sposobie jego płacenia, kaucji i dodatkowych opłatach, które ponosi najemca. Należy również ustalić okres wypowiedzenia. Umowa powinna być symetryczna i zawierać prawa i obowiązki obu stron.  

Jak widać wynajem biura wcale nie jest bułką z masłem. Przestrzeń biurowa musi być funkcjonalna i atrakcyjna nie tylko dla pracowników, ale także dla kontrahentów i potencjalnych klientów. Sam wygląd biura kreuje obraz firmy w umysłach klientów.